Dev finans kuruluşlarından heyecan veren kripto adımı!

kripto
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’nin ve dünyanın önde gelen finans kuruluşları heyecan veren bir kripto adımı atıyor. Mastercard ve Citibank’ında bulunduğu devler pilot CBDC çalışmalarına başlıyor. Detaylar haberimizde.

Dev finans kuruluşlarından heyecan veren kripto adımı!

2021’de Federal Rezerv’in dijital dolar yaratmakla ilgilendiğine dair haberleri ilk kez duyduk. Bu, Çin’in kendi para biriminin dijital versiyonu üzerinde çalıştığı haberlerinden sonra geldi. Çin çalışmaları çok ileriye taşıyarak dünyanın bu alanda en fazla ilerleyen ülkesi oldu.

ABD ise merkez bankası resmi dijital parası (CBDC) konusunda çalışmalara sonradan başlasa da şimdiye kadar atılmış en somut adımı atıyor.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınıp satılır?

MasterCard, Citigroup’un da içinde bulunduğu küresel finansal hizmetler devleri, dijital dolar sistemi için 12 haftalık bir pilot uygulama başlatmak için New York Federal Rezerv Bankası ile ortaklık kurdu.

Reuters’in bildirdiğine göre, “düzenlenmiş sorumluluk ağı” olarak adlandırılan pilot, simüle edilmiş veriler kullanılarak bir test ortamında yürütülecek. MasterCard ve Citigroup’un yanı sıra dünyanın önde gelen bankaları HSBC ve Wells Fargo da pilot projede yer alıyor.

kripto

Pilot uygulamanın amacı, bankaların ortak bir veritabanında doların tokenize edilmiş bir versiyonunu kullanarak ödemeleri hızlandırıp hızlandıramayacağını test etmek.


ABD’de CBDC çalışmaları birçok senatör tarafından destekleniyor. Ancak bu çalışmalara karşı çıkanların da olduğunu biliyoruz.  ABD Senatörü Ted Cruz, Federal Rezerv’in (Fed ) doğrudan bireylerin kullanacağı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmasını yasaklayan ve Temsilci Tom Emmer tarafından Ocak 2022’de hazırlanan bir yasa tasarısına açıktan destek veriyor.

“Hiçbir Federal Rezerv bankası, doğrudan bir bireye ürün veya hizmet sunamaz, bir birey adına bir hesap tutamaz veya bir bireye doğrudan bir merkez bankası dijital para birimi çıkaramaz.” 

Benzer şekilde, geleneksel bankacılık sektöründeki pek çok kişi de dijital dolara karşı çıkıyor. Amerikan Bankacılar Birliği’ne göre, bir CBDC’nin hiçbir faydası olamayacağı gibi, bankaların iş modelini baltalama riskiyle birlikte belirsiz ve gerçekleşmesi pek olası değil.

İlgili: CBDC nedir?

Ancak projenin getirisi olacağını düşünenler çalışmalarını hızlandırmış gözüküyor.  New York Fed’in piyasa grubu başkanı Michelle Neal, bu ayın başlarında, ekibinin uzlaşma süresini hızlandırmak için bir CBDC kullanmanın umut verici olduğunu söyledi.

Başkan Joe Biden’da  bu yılın Mart ayında yayınladığı kriptoyla ilgili İcra Emri’nde  ABD’nin resmi olarak kendi CBDC’sini geliştirmeyi düşünmesi gerektiğini söylemişti.

Kaynak

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dev finans kuruluşlarından heyecan veren kripto adımı!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.