1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. FBI’dan kripto para yatırımcılarına kritik uyarı!

FBI’dan kripto para yatırımcılarına kritik uyarı!

FBI’dan kripto para yatırımcılarına kritik uyarı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto piyasasında pasta büyüdüğünden bu yana birçok dolandırıcılık olayına şahit oldu. FBI, bu dolandırıcılık şebekelerine karşı uyarı yayınladı. Detaylar haberimizde.

FBI’dan kripto para yatırımcılarına kritik uyarı!

Kripto paraların benimsenme oranı arttıkça piyasa dolandırıcılarında uğrak yeri haline geldi. Geçtiğimiz yıl kasım ayında kripto para piyasasının toplam değeri 3 trilyon dolara kadar yükseldi. Bu büyük pasta dolandırıcıların iştahını kabarttı ve birçok dolandırıcılık olayına şahit olduk.

İlgili: Kripto piyasasındaki en büyük 10 dolandırıcılık olayı!

FBI, geçtiğimiz günlerde kripto para yatırımcılarını uyardı. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), kripto para dolandırıcılarının sahte kripto para uygulamaları aracılığı ile kripto para yatırımcılarını hedef aldığını belirtti.

kripto para dolandırıcılığı

İlgili: Kripto para nedir,nasıl alınıp satılır?

FBI, Ekim 2021’den Mayıs 2022’ye kadar 244 kişinin sahte kripto para uygulamaları aracılığı ile 42,7 milyon dolar dolandırıldığını açıkladı.

Federal Soruşturma Bürosu, yaptığı açıklamada siber dolandırıcıların piyasaya sürdükleri mobil uygulamaları yasal uygulamalar gibi gösterdiği ve yatırımcıları bu uygulamaları indirmeye ikna ettklerini belirtti.

“FBI, siber suçluların ABD’li yatırımcılarla iletişim kurduğunu, dolandırıcılıkla meşru kripto para yatırım hizmetleri sunduğunu iddia ettiğini ve yatırımcıları, zaman içinde artan bir başarı ile dolandırmak için kullandıkları sahte mobil uygulamaları indirmeye ikna ettiğini gözlemledi.” 

FBI, ayrıca YiBit şirketi adı altında faaliyet gösteren kişilerin yatırımcıları 5,5 milyon dolar dolandırdığı bir olay tespit etti. Dolandırıcılar kullanıcıları YiBit uygulamasına yönlendirdi ve kripto para yatırmalarını sağladı. Dolandırılan 17 kişiden 4’ü parasını çekemedi.

İlgili: En güvenli kripto para borsaları hangileridir?

FBI, Supayos veya Supay adlı uygulamalar ile de dolandırıcılık yapıldığını ve 1 milyon dolara yakın paranın sahte hesaplar tarafından çalındığına dikkat çekti.

ABD’de Z kuşağının %99′undan fazlası ve Y kuşağının %98′inden fazlası düzenli olarak mobil bankacılık uygulamalarını kullanıyor.  FBI, yatırımcıları ve finansal kurumları, yatırım uygulamalarını indirmek için istenmeyen taleplere karşı dikkatli olmaya çağırdı.

Kaynak

 

Etiketler: