Loading...
btc
BTC
-0.45%
Bitcoin
63.505,41 USDT
eth
ETH
-0.09%
Ethereum
3.081,15 USDT
bch
BCH
-2.55%
Bitcoin Cash
474,43 USDT
xrp
XRP
1.36%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
-1.41%
Litecoin
78,81 USDT
bnb
BNB
0.98%
Binance Coin
542,89 USDT
sol
SOL
2.79%
Solana
140,03 USDT
avax
AVAX
0.76%
Avalanche
35,02 USDT
ada
ADA
-0.28%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.65%
Poladot
6,66 USDT
doge
DOGE
-0.65%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
-1.19%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ethereum’u çökertmek için ne kadar para gerekir?

Popüler DeFi platformunda multi milyon dolarlık hack!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum’u çökertmek için ne kadar para gerekir? Mathew Leising yeni kitabında, ETH ağını neredeyse çökmenin eşiğine getiren 55 milyon dolarlık hack olayını anlatıyor. Kitaptan ilginç kısımlara bakalım.


Ethereum’u çökertmek için ne kadar para gerekir?

Bloomberg News muhabiri Mathew Leising’in yeni kitabı çıktı. Kitabın başlığı şöyle: “Ether’in dışında: Ethereum’un İnanılmaz Hikayesi ve Her Şeyi Neredeyse Yok Eden 55 Milyon Dolarlık Soygun” (Özgün adı: Out of the Ether: The Amazing Story of Ethereum and the $55 Million Heist That Almost Destroyed It All).

Yazar kitapta Ethereum’un yaşadığı DAO hack olayının hikayesini anlatıyor. Bu hack olayı dünyanın en büyük ikinci blockchainini neredeyse çökertiyordu.

İlgili – UNI coin rüzgarı en çok onlara yaradı – İşte rüzgar nereden eserse essin kazananlar

Haziran 2016’da şimdiye kadar kimliği bilinmeyen saldırgan (ya da saldırganlar), Ethereum’un ilk merkezsiz otonom organizasyonunun (ya da kısaca DAO – decentralized autonomous organization) fonlarını hortumlamıştı. DAO, bir kuruluş gibi faaliyet gösteren bir uygulama. Bu olaydan birkaç hafta önce DAO faaliyete başlamıştı. Çalışmaya başlamadan önce ise 150 milyon dolarlık kitle satışı yapmıştı.

Leising kitabın şöyle diyor: “Ethereum’un erken dönem geçmişinde DAO’nun büyük bir yeri var. Hatta Ethereum’u Ethereum yapan şeyin DAO olduğunu söylersek abartmış olmayız.”

Çünkü, Ethereum’un bilgisayar ağının karmaşık uygulamaları destekleyecek kadar esnek olduğunun en eski örneklerinden biriydi.

İlgili – Polkadot, Cosmos, Ethereum 2.0 – Kazanan hangisi olacak?

Her ne kadar bu saldırı Ethereum’un kodunu kıramasa da, saldırganlar DAO akıllı sözleşmesinde açığı kullanarak bundan faydalanmıştılar. Ancak bu olay blockchain tabanlı bir “dünya bilgisayarı” fikrinin uygulanabilirliği konusunda şüphelere yol açtı. Ayrıca iki Ethereum’un (ETH ve ETC) oluşmasının başlangıcını da bu olay oluşturuyor.

Leising, uzun süredir kripto para haberleri yapıyor. DAO’dan 55 milyon dolarlık ETH çalındığında evde hastalık iznindeydi. Ancak buna rağmen haberi kaçırmadığını belirtiyor. Son dört yılda da yaşanan olayı inceliyor. Bunun için blockchain verilerini de araştırdı. Ayrıca olası şüphelilerin de izini sürüyor.

Ethereum’un yaşadığı DAO saldırısında saldırganlar platformdan saatte 8 milyon dolar sömürmüştü. Geliştiriciler olaya uyanıncaya kadar 55 milyon dolar gitmişti.

Bu saldırı ETH’yi çökmenin eşiğine getirse de çökertememişti.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.