Loading...
btc
BTC
-0.75%
Bitcoin
65.173,90 USDT
eth
ETH
-0.37%
Ethereum
3.143,22 USDT
bch
BCH
-0.72%
Bitcoin Cash
521,87 USDT
xrp
XRP
-1.09%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
-1.32%
Litecoin
78,67 USDT
bnb
BNB
-0.31%
Binance Coin
564,64 USDT
sol
SOL
-1.95%
Solana
148,32 USDT
avax
AVAX
-3%
Avalanche
36,15 USDT
ada
ADA
-1.19%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-1.62%
Poladot
6,75 USDT
doge
DOGE
-2.77%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-2.64%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ethereum yükselişi devam eder mi?

Analistten Ethereum ile birlikte altcoin piyasalarında yeni düşüş uyarısı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum fiyatı bugün yeni bir rekor kırarak, 3.500$’a civarında tüm zamanların en yüksek fiyatına dokundu. Peki Ethereum neden yükseldi?

Ethereum yükselişi henüz bir başlangıç!

Ethereum bugün %10, son bir hafta içinde ise %36’lık kazanım ile en iyi performans gösteren dijital varlıklardan biri oldu. ETH birkaç saat önce etkileyici bir ivme elde ederek, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 3.527$’ı gördü.

Ethereum fiyatı 2021’in başından bu yana %1400 gibi muazzam bir artış kaydetti. Son birkaç gündür Ethereum, yatırımcılarına inanılmaz karlar sağldı. Peki Ethereum neden yükseliyor?

ethereum yükselişi Ethereum yükselişi devam eder mi?

Ethereum rallisinin arkasında short squeeze mi var?

Ethereum’un son rallisinin arkasında, yükseliş dalgasına neden olan büyük bir short squeeze olabilir.

Short squeeze (short işlemlerdeki sıkışma), vadeli işlemler piyasasındaki short (açığa satış) emirlerinin kısa bir süre içinde tasfiye edilmesi anlamına gelir. Yani burada boğalar fiyatları yükselterek, short işlem açan yatırımcıları zora sokar ve pozisyonlarını kapatmaları için baskı yapar.

Short pozisyonlar likide edildiğinde, satıcılar pozisyonlarını geri almak zorunda kalır. Bu da otomatik olarak piyasada alıcılardan gelen talebin artmasına neden olur.

Böylece, short pozisyon sayısı hızla azalır ve long sözleşmeler veya satın alma emirleri piyasaya hakim olmaya başlar.

Ethereum’a geri dönecek olursak; son 24 saat içinde türev borsalarında tüm zamanların en yüksek short tasfiyelerine şahit olduk. Kripto analiz firması CryptoQuant’a göre, ETH’de likidasyonlar yaklaşık 55 milyon dolara ulaştı ve bu da fiyatın yeni bir rekor kaydetmesine yardımcı oldu.

Dahası Ethereum opsiyon piyasalarında da inanılmaz bir artış oldu ve Ethereum (ETH) opsiyon işlem hacmi ilk kez, Bitcoin opsiyonlarının işlem hacmini geçti.

ethereum yükselişi Ethereum yükselişi devam eder mi?
Kaynak: CryptoQuant

 

Artan volatilitenin bir sonucu olarak, Ethereum’un piyasa değeri 400 milyar doları aştı. CoinGecko meriklerine göre, günlük ortalama işlem hacmi yaklaşık 72,7 milyar dolara ulaştı.

Grafiğe göre; boğaların sırasıyla 3.500$ ve 4.000$’ın üzerini hedeflemesi için daha yüksek destek gerekiyor. Moving Average Convergence Divergence (MACD) indikatörü, Ethereum fiyatında hakimiyetin net bir şekilde boğalarda olduğunu gösteriyor.

ethereum yükselişi Ethereum yükselişi devam eder mi?

Ethereum’a talep artıyor!

Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci dijital varlık olan Ethereum son zamanlarda, DeFi’deki üstünlüğü sayesinde kurumsal yatırımcılardan oldukça yoğun bir talep gördü.

Ethereum, Bitcoin’in piyasa üzerindeki hakimiyetini tehdit etmeye başladı ve Ethereum’un piyasa payı %16,7’ye yükselirken, BTC hakimiyet Endeksi %44,6’e düştü.

İki haftalık bir konsolidasyon döneminden sonra, boğalar yeniden canlansa da kripto para piyasası bir süper döngü içinde. Yükseliş yerini bir süre sonra aşağı yönlü düzeltmelere bırakırken, piyasada bir gevşeme başlıyor. Ancak popüler bir kripto para analisti olan Dan Held’e göre, önümüzdeki aylarda da yükseliş devam edecek.

https://twitter.com/danheld/status/1389265686334222347

“Merkez bankaları sürekli para basıyor … Bitcoin, 2008 mali krizi sırasında merkez bankacılığının kötü para politikasına bir panzehir olarak ortaya çıktı. Ve devasa bir boğa koşusu ile büyüdü.”

Ayrıca analist şunları ekliyor:

“Şu anki 4 yıllık mikro döngüleri, Bitcoin’i muhtemel bir Süper Döngüye sokan makro (10 yıllık) döngülerle çakışıyor. Bu, Ray Dalio’nun kısa ve uzun vadeli borç döngüleri ile ilgili gözlemine benziyor, ancak burada süreç daha hızlı işliyor.  “

Evet, böyle bir pastada, Ethereum gibi bir projenin çok daha büyük bir paya sahip olması çok doğal. Nitekim merkezsiz finans ağı için, Ethereum ekosistemi akıllı sözleşme piyasasının öncüsü olarak kabul edilir. Uniswap DEX gibi DeFi ağları, Ethereum ekosistemine dayanır ve günlük kripto para birimi işlemlerinin çoğunu gerçekleştirir.

Chainlink’in kurucu ortağı Sergey Nazarov da Ethereum’dan övgü dolu sözlerle bahsedenler arasında:

 “Binlerce geliştirici, geleneksel finansal ürünleri, Ethereum ağı üzerinde merkezsiz olarak yeniden tasarlayan uygulamalar geliştiriyor ve her geçen gün daha fazla kullanıcı bu uygulamalarla etkileşime giriyor. Ve böylece, herhangi bir işlemi gerçekleştirmek için ETH’ye ihtiyaç duyuyorlar.” 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.