okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.9%
Bitcoin
69.172,62 USDT
eth
ETH
0.82%
Ethereum
3.758,57 USDT
bch
BCH
-0.25%
Bitcoin Cash
493,63 USDT
xrp
XRP
0.72%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-0.04%
Litecoin
84,96 USDT
bnb
BNB
0.33%
Binance Coin
602,26 USDT
sol
SOL
-0.24%
Solana
167,29 USDT
avax
AVAX
0.12%
Avalanche
38,06 USDT
ada
ADA
0.05%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.76%
Poladot
7,37 USDT
doge
DOGE
4.06%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
2%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ethereum yatırımcıları yaklaşan güncellemeden ne beklemeli?

Ethereum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum, günler içerisinde ETH 2.0’a geçişteki en önemli güncelleme olan Merge’yi tamamlayacak. Merge güncellemesi Ethereum yatırımcılarına ne vadediyor? Detaylar yazımızda.

Ethereum yatırımcıları yaklaşan güncellemeden ne beklemeli?

Ethereum’un şimdiye kadarki en büyük yazılım güncellemesi The Merge, iki haftadan biraz fazla bir süre içinde gerçekleşecek. Yıllarca süren planlamanın ardından Ethereum, The Merge adlı merakla beklenen blok zinciri yükseltmesine yaklaşıyor.

İlgili: Ethereum nedir, geleceği nasıl?

Her şeyin planlandığı gibi gideceğini varsayarsak, Merge, blockchain ağını güvence altına almak için kullanılan temel iş kanıtı mekanizmasını kalıcı olarak değiştirecek bu da Ethereum’un bugüne kadarki en büyük anı olacak.

Bilindiği gibi güncellemenin temel amacı, ağın daha enerji verimli olmasına yardımcı olmak için Ethereum’un mevcut iş kanıtı konsensüs mekanizmasını hisse kanıtı olarak değiştirmektir.

Ethereum

Teknik olarak, Beacon Chain olarak adlandırılan hisse kanıtı zinciri zaten yayında, ancak henüz ana blok zinciri ile bütünleşmiş değil.

Güncelleme neden yapılıyor?

Ethereum’un geliştirme ekibinin hisse kanıtına geçmek istemesinin nedeni, öncelikle onu enerji verimli hale getirmektir.

İş kanıtı etkili bir mekanizma olsa da enerji yoğun ve yüksek miktarda karbon emisyonuna neden olan madencilik olarak kabul edilir. Ethereum ağının yılda ~75 terawatt-saat (TWh/yıl) tükettiği tahmin edilmektedir, bu da Avusturya’nın yıllık güç tüketimiyle hemen hemen aynıdır.

İlgili: Ethereum fiyat tahmini

Ethereum ekibi, Ethereum’un iş kanıtı mekanizmasını hisse kanıtına dönüştürmenin, bu güç harcamasını yaklaşık %99,95 oranında azaltacağını ve bunun da yıllık 0,01 TWh/yıl enerji harcaması ile sonuçlanacağını tahmin ediyor.

Birleşme ne zaman olacak?

Ethereum Vakfı, Birleşmenin 10-20 Eylül 2022 tarihleri ​​arasında tamamlanacağını doğruladı. Plana göre göre entegrasyon iki aşamada gerçekleşecek: Bellatrix ve Paris. The Merge’in Bellatrix adlı ilk bölümü 6 Eylül UTC saat 11:34’te gerçekleşecek. Bundan sonra, Paris adı verilen ikinci aşamada, iş kanıtı zinciri, hisse senedi kanıtına geçiş yapacak. Kesin geçiş süresi ise bilinmiyor.

Ethereum geliştiricileri, hisse kanıtına geçmek için yıllarca planlama ve yineleme yaptı. The Merge’e yönelik gelişmeler iki dönüm noktasında gerçekleşti. İlki, Proof-of-stake geçişinin ilk aşamasını başlatan Aralık 2020’de The Beacon Chain’in oluşturulmasıydı. Beacon Chain, Ethereum’a paralel çalışan ve kullanıcıların Ether (ETH) stake edebileceği bir Proof-of-Stake ağı olarak işlev gördü. Beacon Chain’i önceden başlatmanın amacı, Ethereum geçişi sırasında ağda yeterince Ethereum’un olduğundan emin olmak.

Birleştirme, Ethereum’u daha ölçeklenebilir hale getirecek mi?

Kullanıcılar arasında yaygın bir yanılgı var. Bu da The Merge’in Ethereum’un genel ağ kapasitesini artıracağı, yani blok zincirini daha hızlı ve daha ucuz hale getireceği. Gerçekte, durum böyle değil.

Yükseltme yalnızca Ethereum’un fikir birliği mekanizmasını- ağın zincirde kimin blok oluşturacağı konusunda nasıl anlaştığını- değiştirdiğinden, özellikle işlemleri ve ücretleri yöneten kuralları etkilemeyecektir. Yeni blokları işleme süresi sadece biraz değişecek ve 13 saniyeden 12 saniyeye düşecektir.

Bu nedenle, Birleşmeden sonra bile, Ethereum, yüksek talep zamanlarında tıkanıklık ve işlem ücreti artışlarına eğilimli olabilir.

Sonuç olarak, birleştirmenin başarılı olduğunu varsayarsak, Ethereum’un en büyük sorunlarından birini – çevresel etkiyi – ortadan kaldıracak ve diğer temel sorunlarına, özellikle düşük maliyetlerle daha fazla işleme izin vermek için ölçeklendirmeye odaklanmasına izin verecek. Bu da Ethereum’u daha önemli bir yere konumlandıracak.

Çevre sorunu ortadan kalktığında, bunun NFT’lerin (çoğu Ethereum üzerinde olan) geleceği üzerinde büyük bir etkisi olabilir. NFT’lerin hem teknolojik konulara hem de çevresel sorunlara işaret eden birçok eleştiri aldığını biliyoruz. Bu sorunun ortadan kalkması NFT’lere olan ilgiyi daha fazla artırabilir.

Ethereum, yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 1.593 dolardan işlem görüyor. Ether, 194 milyar dolarlık piyasa değeri ile kripto piyasasının %19,7’sini domine ediyor.

İlgili: Ethereum teknik analizi

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.