BTC : 82900 ₺ ETH : 2860 ₺ XRP : 1.884 ₺ LTC : 359.1 ₺ USDT : 7.628 ₺ XLM : 0.5865 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum tahtı Tether tehdidi altında

Ethereum tahtı Tether tehdidi altında

Ethereum tahtı Tether tehdidi altında
0

Stabilcoinlerin önlenemez yükselişi sayesinde toplam piyasa büyüklüğü açısından kripto piyasalarında ilk 3 sıralama etkilenmeye başladı. Ethereum tahtı, Tether tarafından tehdit altında.


Ethereum tahtı iki nedenden ötürü Tether tehdidi altında!

Stabilcoinler değerini Dolar, Euro ve altın gibi varlıklara bire bir sabitlemiş kripto paralar olarak biliniyor. Kripto para yatırımcıları stabilcoinler sayesinde hem blockchain teknolojisinin imkanlarından faydalanıyor hem de volatilite gibi sorunlardan kurtuluyorlar.

Son dönemde kripto para piyasalarında stabilcoinlerin talebinde ciddi artış yaşanıyor. Stabilcoinler içerisinde ise Tether (USDT) öne çıkıyor. Tether, değerini dolara birebir sabitlemiş durumda ve 1 cent gibi düşük bir marjda dalgalanmaya müsaade ediyor. Son 1 yıl içerisinde Tether, toplam piyasa büyüklüğünü 2 kattan fazla arttırdı. Aşağıdaki grafikte Tether’in toplam piyasa büyüklüğündeki değişimi görüyoruz.

ethereum tahtı

koinmedya_brave

Tether bu performansı ile Ripple’ın XRP’sini 3’üncülük tahtından etti. XRP fiyatları 20 cent’in altına gerilediğinde 3’üncülük tahtını Tether’e kaptırdı.

Tether bu performansını sürdürürse yaklaşık 1 yıl sonra Ethereum’u bile tehdit edecek hale gelebilir.

Teknik anlamda Tether, Ethereum’u hali hazırda tehdit ediyor. Tether piyasada farklı blockchainler üzerinde işlem görüyor. Bu blockchainlerden birisi de Ethereum blokchaini.

Lütfen Bkz: ETH ağında Ethereum hakimiyetini kaybediyor: Bu ne anlama geliyor?

Tether yüksek işlem hacmi nedeniyle Ethereum ağı içerisinde Ethereum blockchain ağının ev sahibi olan Ethereum kripto parasından daha fazla kapasite tüketecek hale geliyor. Kısaca misafir olan Tether, ev sahibi Ethereum’u evinden edecek hale geliyor.

Tether, işlem kaydını Omni blockchain’inden Ethereum ve diğer kripto paraların blockchainlerine taşıyor. Bu süreçte Ethereum ağı üzerinde baskı artıyor ve Ethereum blockchain’inde performans sorunları yaşanmaya başlıyor. Aşağıdaki grafikte bu değişimi görüyoruz.

Ethereum tahtı Tether tehdidi altındaEthereum, ağındaki yoğunluğu Ethereum 2.0 güncellemesi ile çözmeyi planlıyor. Eğer bu güncelleme gecikirse Ethereum ağı gittikçe hantal hale gelecektir.

Kaynak