1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriEthereum Haberleri
  3. Ethereum son güncelleme ile Bitcoin’i geçti!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Ethereum son güncelleme ile Bitcoin’i geçti!

Ethereum son güncelleme ile Bitcoin’i geçti!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum son güncelleme ile Bitcoin’i geride bıraktı! 5 Ağustos’ta Londra hark forku ile birlikte Ethereum ağında başlatılan ETH EIP-1559 güncellemesi şimdiden müthiş bir kitlesel kabul elde etti.

Ethereum son güncelleme ile Bitcoin Segwit’ten daha popüler!

Ethereum EIP-1559 yükseltmesi Bitcoin Segwit’ten 34 kat daha popüler!

Ethereum EIP-1559, Bitcoin’in Segwit’ini birçok yönden geride bırakmış gibi görünüyor. En son yayınlanan Ethereum yükseltmesi Bitcoin’in Segwit güncellemesine kıyasla çok daha yaygın bir şekilde benimsendi. Elbette bunun arkasında birçok faktör var.

Ethereum’un Londra yükseltmesinin üstünden yaklaşık üç hafta geçti. Yearn Finance geliştiricisi “banteg”e göre, bu kısa sürede hızlı bir şekilde benimsendi.

27 Ağustos’ta paylaştığı bir tweette geliştirici, Bitcoin’in SegWit yükseltmesinin dört yıl önce 25 Ağustos 2017’de başlatıldığını ve şu anda BTC işlemlerinin yaklaşık %80’inde kullanıldığını belirtti.

https://twitter.com/bantg/status/1431082034420764681

Bunu, yalnızca 3 haftadır faaliyette olan ve %55 ile Segwit’in benimsenmesinden 34 kat daha hızlı bir benimseme elde eden Ethereum’un EIP-1559 yükseltmesiyle karşılaştırdı.

“EIP-1559, 05.08.2021 tarihinde yayına girdi ve şimdiden %55 oranında bir benimsenme elde etti. SegWit’in bu seviyelere gelmesi ise iki yıl sürdü.”

ethereum son güncelleme Ethereum son güncelleme ile Bitcoin'i geçti!
EIP-1559/Segwit benimsenmesi – Twitter/“banteg”

 

EIP-1559’un benimseme oranını nasıl hesapladığı sorulduğunda, ünlü geliştirici “2. tür işlemleri sayan, bunları toplam sayıya ve güne göre gruplara ayıran basit bir Dune sorgulaması ile” hesapladığını ifade etti.

Bu arada BTC ağındaki Segwit işlemlerinin dökümü ise Bitcoinvisuals’da gösteriliyor:

Ethereum son güncelleme ile Bitcoin'i geçti!

 

Segwit, 2. Katman Bitcoin ölçeklendirmesinin yolunu açmak amacıyla, işlem imzalarını ve komut dosyalarını girdi ve çıktı verilerinden ayıran Bitcoin işlemlerindeki bir değişiklikti.

Ethereum gas ücretleri artıyor!

EIP-1559, hiçbir zaman gas ücretlerini doğrudan düşürmeyi amaçlamadı. Ancak buradaki amaç, gas ücretlerini daha istikrarlı ve öngörülebilir hale getirmekti. Gas ücretleri bir kez daha arttığı için esasen bu, normal kullanıcılar için pek de birşey ifade etmedi.

BitInfoCharts’a göre, ortalama işlem ücreti 27 dolar ile mayıs ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, ayın başındaki 8 dolarlık ücretten ortalamadan yaklaşık %240’lık bir artış demek.

Bununla birlikte, Etherscan’ın Gas takip hizmeti, Uniswap’ta basit bir token takası için ortalama 37$ gibi çok daha da yüksek rakamlar bildiriyor. Gas ücretlerindeki bu artış, büyük ölçüde NFT çılgınlığından kaynaklanıyor.

Şöyle ki; son 24 saatte kullanılan toplam gasın yaklaşık %21’i (yaklaşık 5,6 milyon dolarlık bir ücrete denk geliyor) en büyük gas tüketicisi OpenSea platformuna ait olduğu göz önüne alındığında; NFT çılgınlığının gas ücretleri üzerindeki etkisinin muazzam bir boyuta ulaştığı görülüyor.

Ethereum son güncelleme ile Bitcoin'i geçti!

Ethereum ağında 100.000 ETH yakıldı!

OpenSea ayrıca ETH yakma işlemlerinde de en büyük paya sahip. Platform, son 24 saat içinde 1.734 ETH yaktı. Böyelece Londra yükseltmesinden bu yana yakılan toplam ETH önemli bir kilometre taşı kaydetti.

Yazımızı yayına hazırladığımız sırada ultrason.money verilerine göre bu rakam 106.600’dür. Bu da yaklaşık 3.090 dolarlık mevcut Ethereum fiyatından yaklaşık 330 milyon dolara karşılık geliyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.