Ethereum kurucusundan sert Bitcoin S2F modeli tahmini yorumu

ethereum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, bir kez daha çok konuşulan stock-to-flow (S2F) modeli ile ilgili bir tartışma başlattı. Kripto dünyasının önemli ismi, 288,000 dolar tahmini yapan bu Bitcoin fiyat tahmini modelini “zararlı” adlandırdı. Açıklamasının ayrıntılarına ve Buterin’in sert eleştirisinin nedenlerine bakalım.


Ethereum kurucusundan sert Bitcoin S2F modeli tahmini yorumu

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, iyi bilinen Bitcoin fiyat tahmini stock-to-flow (S2F) modeli ile ilgili sert sözler sarf etti. Buterin, Ethhub kurucu ortağı Anthony Sassano’nun bir tweetinden alıntı da yapıyor. Sassano bu tweetinde S2F modelini “epik düzeyde bir başarısızlık” olarak yorumluyor. Buterin de bu görüşe katılarak bu fiyat modeli ile ilgili “gerçekten de iyi görünmüyor” diyor.

Buterin, Twitter üzerinden şöyle diyor:

“Böbürlenmenin kabalık olduğunu biliyorum, ama bence insanlara sahte bir kesinlik ve sayının artacağı konusunda önceden belirlenmişlik duygusu veren finansal modeller zararlıdır ve karşılaştıkları tüm alayları hak ederler.”

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Stock-to-flow modeli nedir?

Stock-to-flow (S2F) modeli, Twitter üzerinde PlanB ismini kullanan kripto analisti tarafından geliştirildi. Bu model, gelecek Bitcoin fiyatını, her yıl kazılan coin ile dolaşımdaki arz üzerinden bir hesaplama yaparak tahmin ediyor. Buradaki önemli husus, her yıl çıkarılan BTC miktarının “halving” adı verilen olaylar sonucu her dört yılda bir yüzde 50 azalması.

Bu model, lider kripto para Bitcoin fiyatının 2024 yılında 288,000 dolara yükselmesini öngörüyor. En başta da Bitcoin arzının sınırlı olması gerekçe olarak gösteriliyor. Tıpkı altında olduğu gibi. Bu model geçen yıl sonu için BTC’nin 100,000 dolar olmasını öngörüyor ki bu şimdiye kadar bu seviyeyi hiç görmedi.

İlgili – Herkes onu konuşuyor: PlanB kimdir ve S2F modeli nedir? Bitcoin için neden önemlidir?

Bu modele göre, Bitcoin fiyatı 2022 yılında 100,000 dolar – 110,000 dolar bandında olmalıydı. Ancak son çöküşler sonucu 20,000 dolara geldi.

PlanB’den de cevap var

S2F modelinin kurucusu PlanB de Buterin’in yorumuna hızla cevap verdi. Şöyle diyor:

“Bir çöküş yaşandıktan sonra insanlar başarısız projeleri veya yanlış yatırım kararları için günah keçisi ararlar. Sadece acemiler değil, aynı zamanda sektör “liderleri” de başkalarını suçlamaya ve kurbanı oynamaya başlarlar. Başkalarını suçlayanları ve bir çöküşten sonra güçlü duranları unutmayın.”

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ethereum kurucusundan sert Bitcoin S2F modeli tahmini yorumu
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.