1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Herkes onu konuşuyor: PlanB kimdir ve S2F modeli nedir? Bitcoin için neden önemlidir?

Herkes onu konuşuyor: PlanB kimdir ve S2F modeli nedir? Bitcoin için neden önemlidir?

Herkes onu konuşuyor: PlanB kimdir ve S2F modeli nedir? Bitcoin için neden önemlidir?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto para piyasalarında ilgi ile takip edilen PlanB hakkında şarkılar bile yazıldı. PlanB kimdir? S2F modeli nedir ve neden bu kadar önemseniyor?


PlanB kimdir ve S2F modeli nedir?

PlanB (@100trillionUSD), analizleri ve yorumları ile Bitcoin ve kripto para piyasalarında oldukça dikkat çeken ve sevilen bir yorumcu. 400 binin üzerinde takipçisi olan PlanB, piyasada o kadar çok seviliyor ki şarkılara bile konu olur hale geldi.

PlanB tarafından geliştirilen Stok Akım Modeli (S2F), piyasadaki analistlerin oldukça dikkatini çekti. Analistler ve yorumcular Bitcoin ve kripto para analizlerini gerçekleştirirken S2F modeline sıklıkla referansta bulunuyor.

Lütfen Bkz: Soros Fonun kurucusundan ürküten Bitcoin açıklaması!

S2F değerleri, piyasada işlem gören toplam Bitcoin sayısının yıllık Bitcoin arzına bölümünden elde ediliyor. Elde edilen katsayının artması Bitcoin’in daha da kıt hala geldiğini gösteriyor. PlanB’nin Stok Akım Modeli (S2F) Bitcoin fiyat tahmini için başvurulan başat modellerden biri haline geldi.

Plan B’nin S2F modelini kısaca “arza dayalı, uzun vadeli Bitcoin fiyatı tahmin modeli” şeklinde tanımlayabiliriz.

Aşağıda Plan B’nin S2F modelini görüyoruz.

planb s2f Herkes onu konuşuyor: PlanB kimdir ve S2F modeli nedir? Bitcoin için neden önemlidir?Yukarıdaki grafikte PlanB’nin S2F modeline göre uzun vadeli Bitcoin fiyat tahmininin görüyoruz. Fiyatlar, S2F modeli grafiği etrafında dalgalanıyor. Uzun vadede cari fiyatlar, model ile bağımlı değişiyor. Plan B’nin öngörülerine göre Bitcoin 2023-2024 arasında 100 bin doları görecek.

 Stok Akım Modelinin (S2F) eksik yönleri

PlanB’nin modeli arz yanlı bir modeldir ve modeli etkileyen temel faktör Bitcoin arzının 21 milyon adet ile sınırlı olması ve halving sürecidir. Model talebe dair bir göstergeyi içermiyor. S2F modeli sürekli ve canlı bir Bitcoin talebinin olduğunu varsayıyor. Ayrıca olası şoklar, regülasyonlar ve benzeri faktörler de modellenmiyor.

Kısaca model tüm talep şoklarının uzun vadede Bitcoin fiyatları üzerinde kalıcı etki doğurmayacağını varsayıyor.

Kaynak