BTC : 82188 ₺ ETH : 1.786 ₺ XRP : 44.77 ₺ LTC : 7.633 ₺ USDT : 348.8 ₺ XLM : 0.2339 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriDeFi Haberleri
  3. Ethereum katilleri aslında Ethereum’a fayda sağlıyor!

Ethereum katilleri aslında Ethereum’a fayda sağlıyor!

Ethereum katilleri aslında Ethereum’a fayda sağlıyor!
0

Bir kripto para uzmanı, “Ethereum Katilleri” olarak anılan platformların aslında uzun vadede ETH’ye fayda sağladığını iddia ediyor.


Ethereum katilleri Ethereum’a neden muhtaç?

Bazıları, “Ethereum katilleri” olarak adlandırılan yenilikçi ikinci katman ölçeklendirme çözümlerinin, uzun vadede Ethereum‘u tehdit edebileceğine inanıyor. Ancak bir kripto para uzmanına göre, Ethereum katilleri aslında ETH’ye uzun vadede yarar sağlayabilir!

Stratejist Ryan Sean Adams, “Ethereum katilleri” olarak anılan bu platformların, ETH ile gerçekten rekabet etmediklerini söylüyor. Hatta uzun vadede Ethereum’a fayda sağladıklarını ifade ediyor.

Ethereum işlem ücretleri artıyor!

Yılın başından bu yana, Ethereum blockchain ağında çoğunlukla Merkezsiz Finans (DeFi) kaynaklı tıkanıklık yaşandı. Ve Ethereum işlemlerine yönelik yoğun talep nedeniyle ücretler hızla artarak, 2018 yılından beri ilk kez bu seviyeleri gördü.

koinmedya_brave

Ethereum katilleri de Ethereum'a muhtaç!

Bunun sonucunda kullanıcılarda, Ethereum’un üzerindeki baskıyı azaltabilecek verimli ikinci katman ölçeklendirme çözümleri ile ilgili beklentiler oluşmaya başladı.

Peki ikinci katman çözümler nelerdir ve Ethereum’a ne kazandıracak?

İkinci katman ölçekleme çözümü terimi, ana blockchain protokolünün üzerinde bulunan bir ağı ifade eder. Blockchainler, genellikle yapıları nedeniyle ölçeklendirmede zorluk yaşarlar. Bu nedenle, blockchainde veri işleme talebi ani bir şekilde arttığında, blockchain kullanımı daha maliyetli olur.

Örneğin; Ethereum ağındaki toplam günlük ücretler, ocak ayından bu yana 300 ETH’den 9.000 ETH’ye yükselerek, önemli ölçüde artış gösterdi.

Ücretler yüksek olduğunda kullanıcıların kısa sürelerde, ödemeler gibi verileri işlemesi zorlaşır. Dolayısıyla kullanıcılar, Ethereum ve diğer büyük blockchainlerin ölçeklendirme sorunlarını çözecek ikinci katman ölçeklendirme çözümleri geliştirilmesini bekliyor.

Esasen akıllı sözleşme platformları arasında hala en çok Etherum’un tercih edilmesinin önemli bir sebebi de ETH yatırımcılarının ETH 2.0 konusundaki bu beklentiler olabilir.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, ağın işlem kapasitesini saniyede 15 işlemden 2500’e çıkarabilecek ikinci katman ölçeklendirmeyi şu şekilde açıklıyor:

“İşlemleri birlikte sıkıştırın, böylece çok fazla yer kaplamayacak. Herkesin her şeyi kontrol etmesinden ziyade, birkaç kişinin bir şeyleri kontrol etmesini ve yanlış bir şey görüklerinde haber vermesini sağlayın. Ya da her şeyi aynı anda kontrol etmek için ileri boyutta bir matematik kullanın. Önce: 15 TPS Sonra: 2500 TPS. ”

Bununla birlikte Adams’a göre, ikinci katman ölçekleme çözümlerinin Ethereum ile rekabet etmesi gerekmiyor. Aksine, Ethereum üzerindeki diğer ölçeklendirme çözümleriyle rekabet ederler ve bu da nihayetinde ETH’ye fayda sağlayabilir. 

“Tether’ın, stabilcoin ödemesini OMG katman 2’ye taşıması, Ethereum için çok önemli. Ve ETH’nin alternatifi olan platformlara gelince; bu, ETH katillerinin aslında Ethereum ile rekabet etmediği anlamına gelir.

Bu blockchainler, Ethereum’un 2.katman çözümleri ile rekabet ediyorlar. Ethereum tarafından zaten entegre edilmiş ve güvence altına alınmış bir şeye karşı rekabet ediyorlar.. “

Bu arada Ethereum geliştirici topluluğu da kendi ikinci katman ölçeklendirmesini hazırlıyor. 1 Haziran’da Buterin, ikinci katman ölçeklendirmenin en önemli aşamalarının başarılı bir şekilde tamamlandığını söyledi. 

ETH 2.0 yakında geliyor!

Ethereum’u proof-of-work (PoW) konsensüsünden proof-of-stake (PoS) konsensüsüne yaklaştıran ETH 2.0’ın lansmanı yaklaşıyor.

PoW protokollerinde verileri işlemek genellikle daha fazla kaynak ve zaman ister. Çünkü madenciler işlemleri, bilgi işlem gücünü kullanarak doğrular.

PoS protokolünde ise, ağ katılımcıları verileri madenciler olmadan işler ve bunun için de “staking” olarak adlandırılan bir sisteme dahil olur.

ETH 2.0’ın yakında başlatılmasıyla birlikte, ikinci katman ölçeklendirme çözümlerinin çoğunun Ethereum üzerinde oluşturulması, uzun vadede ETH’yi olumlu yönde etkileyebilir.

 Kaynak

 

Etiketler: