fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Blockchain sosyal medya platformu güvenliğini sağlar mı?

Blockchain sosyal medya platformu güvenliğini sağlar mı?

Blockchain sosyal medya platformu güvenliğini sağlar mı?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Instagram hack vakaları artıyor ve Blockchain kalıcı çözüm getirebilir. Blockchain ağları söz konusu olduğunda, “unhackable/hacklemenemez” kelimesi sık sık ortaya çıkıyor. İçeriğe göre, bu kelime temelde “decentralised/merkezi olmayan” anlamına gelir, çünkü merkezi bir erişim noktası yoktur.

Instagram hack vakası artışta

Instagram gibi merkezi bir sunucunun tek giriş noktası olmasına rağmen, bu bir hacker’ın içeri girmesini kolaylaştırmaz. Aksine, içerideki bilgilere ulaşmak için herhangi bir savunmayı yok etmeleri için bir yer olarak hizmet eder. Buna rağmen son dönemde Instagram hack vakalarında artış haberleri arttı.

Bununla birlikte; sahte e-postalar, kimlik avı ve çok daha fazlası aracılığıyla bir kullanıcının bilgilerini dolandırmayı hedefleyen direk saldırılarda artış var. Aslına bakarsanız bu tur saldırılar biraz daha ilginç, çünkü genelde bu kullanıcılar şifrelerini hackera yanlışlıkla veriyorlar. Çoğu zaman bu kullanıcılar Instagram’daki kullanıcılar gibi resmi bir forma bilgilerini girdiklerini zannediyorlar.

Güvenilir Yollardan Kandırılmak

Instagram hackerlerı bu kullanıcıların bilgilerine ulaştıktan sonra birçok şeyi yapabilir. Kimi hackerlar bu bilgileri sızdırıyor, bazıları Dark Web ‘de satıyor, diğerleri ise planladığı bir saldırı için belirli bir hesabın peşinden gidiyor. Bir sonraki adımlarıları ne olursa olsun, hiç kimse hesabının hacklenmesini istemiyor.

Özellikle üst düzey kullanıcıları hedefleyen Instagram hack vakaları son donemde  artmaya başladı. Bir Fitness Instagram hesabının sahibi olan Kevin Kreider, yakın zaman önce Instagram hackerlarının saldırısından muzdarip oldu. Hesaplarının saldırıya uğradığını ve geri almak için Bitcoin’de ödeme yapmaları gerektiğini söyleyen bir mesaj aldı.  Ne yazık ki, sadece bazı hesap sahipleri Instagram’larını kurtarabildiler ve bazısı bunun nasıl olduğunu bile bilmiyorlar.

koinmedya_paradex

Kullanıcılardan biri bilgisayar korsanlarına para ödedi ama hiç bir şeyi geri alamadı. Bir diğer Instagram kullanıcısı olan Anna Wood da Instagram hackerlerinin saldırısına uğradı. Anna Wood saldırı ile alakalı blog yazdıktan sonra hesabına rastgele erişebildi. Üstelik Instagram hakkında hiç bir kelime olmamasına rağmen:

“Bir kelime değil. Nasıl tamir ettiklerini bilmiyorum. Hesabımı kimin kırdığını bilmiyorum. Bu rastgele bir saldırı mıydı? Özellikle hedef mi oldum?”

Instagram: Hesap verme yükümlülüğünde yetersizlik

Birçok kişi Instagram’ın bu gibi hack vakalarında durumlarda kesinlikle yardım etmediğini söyledi. Platformdan gelen tüm yanıtlar oldukça geneldi ve kim bilir daha kaç tane kullanıcı hiçbir destek alamadı ve hesaplarına erişim sağlayamadı.

Kullanıcıları bilgisayar korsanlarından kurtarmak için hiçbir şey yapmamalarının yanı sıra, bu uygulamaların insanların bütün bir kariyer inşa ettiği bir platform olması oldukça sinir bozucu. Platforma güvenmemek yerine ya topluma güvenmememiz gerektiyse?

İdeal olarak, Blockchain tabanlı bir sosyal medya platformu Instagram hack vakaları için bu çözümü sağlayacaktır. Örneğin, yüksek profilli bir hesabın bir şekilde saldırganlar tarafından ele geçirildiğini söyleyin.

“koinmedya_binance”

İlk olarak, bu, bir hesaba kendi belirteci ve ana şifresi ile erişim sağlayacağı düşünüldüğünde ki bu zaten oldukça zordur. Sadece oradan, sorunu iktidarda olan topluluğa rapor edebilirler, daha sonra ki aşamada ne yapılabileceğine dair oy verirler.

bkz: Uyarı: Bitcoin fiyatı arttıkça hack vakaları da artmaya başladı

Çoğu vakanın orijinal kullanıcıya doğru gideceğini varsayabiliriz. Hiç kimse genel bir mesajla kullanıcılara geri dönmek için Facebook gibi büyük bir şirkete bile güvenmek zorunda kalmaz. Tabii ki, blockchain çözümleri, ölçeklenebilirlik gibi kendi sorunlarını da ortaya çıkarabilir, ancak en azından kullanıcılar güvenlikleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olurlar.

kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.