1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Suç dünyasında Bitcoin’in rolü?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Suç dünyasında Bitcoin’in rolü?

Suç dünyasında Bitcoin’in rolü?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Suç dünyasında Bitcoin nasıl kullanılıyor? Şu ana kadar Bitcoin ve suçla ilgili devam eden araştırmalarda çeşitli konulara dikkat çekildi. Bu konunun alanı çok geniş, kripto paralar suçlardan bağımsız olarak çok farklı  gelişmeler yaşayacak olsa da kripto paralarla ilgili suçlar her zaman bu piyasada yerini alacak. Özellikle şu anda emniyet teşkilatının, Bitcoin’i izlemesiyle kısa sürede ilginç değişimler yaşanacak gibi görünüyor.


Blockchain’in Yükselişi – Suç Dünyasında Bitcoin nasıl bir role sahip?

Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili suçlarla mücadele etmek çok çetrefilli bir iş. Gerçek zamanlı işlemler içeren Bitcoin kayıtları tamamen şeffaf olsa da kaynağı veya alıcıyı bulmak tamamen farklı ve zor bir iş. Ortalama bir kullanıcıya, bu, imkansız gibi görünebilir. Ancak bunu gerçekleştirmeye yarayacak bazı araçlar var.

Suç Dünyasında Bitcoin nasıl bir role sahip?Potansiyel kötü niyetli işlemlerin tespiti için birçok emniyet teşkilatı Bitcoin’in blockchain’ine girmeye başladı. Esasen Blockchaine girmek düşünüldüğü kadar kolay değil. Blockchaine giren teşkilattan çok azı kendi çözümlerini geliştirerek bunu başardı.

Kendi çözümlerini kullanmak yerine birçoğu bu hizmetleri sunan şirketler için fırsatlar yaratan üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarına başvuruyor. Bu konuda göze çarpan, ön planda olan bir şirket var: Chainalysis.

Bugünlerde blockchain analiz hizmetleri sunan tek şirket olmasa bile piyasa da çok tanınan bir isim haline geldi. Kendi blockchain analiz hizmetine sahip olan Bitfury şirketi Emniyet teşkilatına da analiz hizmeti sunuyor fakat bu analiz hizmetini emniyet teşkilatının işini kolaylaştırmak için tasarladığı söylenemez.

Chainalysis şirketi, bu alanda isim yaptı. Daha açık bir ifadeyle, firma bugün dünyanın en büyük teşkilatlarından bazılarına hizmet sağlamaktadır. Hizmet sağladığı müşterileri arasında  IRS, FBI, SEC, DEA, Europol da yer almaktadır. Bu çabaların çoğu, genel olarak kripto piyasasının öncülerinden biri olan ABD içindir.

Suç Dünyasında Bitcoin nasıl bir Rol oynuyor? Kripto Suçların Artışına Neden Olabilir mi?

Blockchain analizinin suçları önlemeye yönelik olumlu etkiler yaratacağı düşünülse de gerçek bundan biraz farklı olabilir. Bu sektöre merak salan herkes, Bitcoin’in gizlilik, yüksek işlem ücretleri ve global görünürlüğünün az olması nedeniyle yasadışı faaliyet için uygun bir para birimi olmadığını bilir. Bitcoinden ziyade diğer para birimlerinin  bu yasadışı faaliyetlere daha açık olduğu düşünülür.

Dünyanın dört bir yanındaki suçlular, Bitcoin blockchain ile ilgili artan araştırmalara odaklanmış görünüyor. Sonuç olarak, bu suçlular da alternatif çözümlere akın etmeye başladılar. Bitcoin yerine Monero ve Zcash gibi kripto birimlerine yöneliyor. Monero ve Zcash bu konuda yoğun ilgi görüyor, çünkü her ikisi de Bitcoin’ de yer almayan gizlilik ve anonimlik özellikleri sunuyor.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.