1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriEthereum Haberleri
  3. Ethereum geliştiricilerinden beklenmedik adım! Artık “ETH 2.0” yok!

Ethereum geliştiricilerinden beklenmedik adım! Artık “ETH 2.0” yok!

Ethereum geliştiricilerinden beklenmedik adım! Artık “ETH 2.0” yok!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum geliştiricilerinden Ethereum 2.0 için son dakika kritik bir adım geldi: Uzun zamandır merakla beklenen ağ yükseltmesi Ethereum 2.0 tamamen ortadan kalkıyor!

Ethereum geliştiricisi ETH 1.0 ve ETH 2.0’ı kaldırıyor!

Ethereum Vakfı, sahteciliği önlemek için “ETH 1” ve “ETH 2.0” da yeniden markalaşmaya gidiyor. Ethereum 2.0, “Konsensus Katmanı” olarak değişiyor! 

Ethereum geliştiricisinden beklenmedik adım! Artık “ETH 2.0” yok!

Gelecekte, ağda terminolojiyle ilgili yaşanabilecek potansiyel karışıklıkları önlemek amacıyla, ikinci en büyük blockchain olan Ethereum, “Ethereum 1.0” ve “Ethereum 2.0” gibi eski terimleri rafa kaldırdı ve bunun yerine yeniden markalaşmaya gitti.

İlgili: Ethereum 2.0 ne zaman tamamlanacak? Yükseltmeye dair kapsamlı analiz

Ethereum geliştiricilerinden beklenmedik adım! Artık “ETH 2.0” yok!

Artık “ETH 2.0” yok!!

Ethereum Vakfı resmi sitesinden yayınladığı yakın tarihli bir blog paylaşımında, ağ üzerinde devam eden güncellemeleri tanımlamak için artık “ETH 1.0” ve “ETH 2.0” terimlerini kullanmayacağını açıkladı.

Geliştiricilere göre, yükseltmeler artık “işletim katmanı” ve “konsensüs katmanı” olarak anılacak.

Yani bu da Proof-of-Work (PoW) mekanizmasına dayalı madencilik tabanlı mevcut ağ konsensüsü olan ETH 1.0’ın artık “yürütme katmanı” olarak anılacağı anlamına geliyor.

Diğer yandan, Proof-of-Stake (PoS) mekanizmasını kullanan ve merakla beklenen ETH 2.0 yükseltmesi bundan böyle “consensus – konsensüs katmanı” olarak bilinecek.

Peki Ethereum böyle bir isim değişikliğine neden ihtiyaç duydu?

Mevcut bilgiler, ETH vakfının, ETH 1 ve ETH 2.0 ile ilgili kafa karışıklığını ve yanlış anlaşılmayı azaltmak için isim değişikliğine gittiğini ortaya koyuyor.

Nitekim kullanıcıların büyük bir kısmı “ETH 1.0’ın önce ve ETH 2.0’ın ise sonra geldiğini düşünüyor. Veya ETH 2 var olduğunda ETH 1’in varlığının tamamen sona ereceğini. Oysa ki bunların hiçbiri doğru değil.

İsim değişikliği için verilen bir diğer nedeninin ise dolandırıcılığı önlemek olduğu biliniyor. Çünkü yine ortaya çıkan bilgilerden anlaşıldığı üzere; dolandırıcılar, ağ hakkında şüphelenmeyen kişileri dolandırmak için, zaman zaman Ethereum ağına eklenen bu rakamlardan yararlanıyor.

Dolandırıcılar genellikle kullanıcıları, mevcut konsensüs mekanizmasından ETH 2.0’a yükseltmeleri gerektiğine inandırırlar. Bu, çoğu zaman kullanıcıların kafasını karıştırır ve genellikle dolandırılmalarıyla sonuçlanır.

Ethereum 2.0 ne zaman?

Ethereum geliştiricisinden beklenmedik adım! Artık “ETH 2.0” yok!

Ethereum geliştiricileri uzun bir süredir mevcut PoW mekanizmasını PoS zinciriyle birleştirerek ağı yükseltmeye çalışıyorlar. Bu sürecin bu yılın haziran ayına kadar tamamlanması bekleniyor.

İlgili: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 fiyatları nasıl etkileyecek? 

Ağda yapılan değişikliklerin ardından gelecek olan Proof-of-Stake mekanizmasıyla, Ethereum artık yeni coin çıkarırken, büyük miktarda enerji tüketen bir sürece bağlı olmayacak. Bunun yerine doğrulayıcılar yeni işlemleri, ETH varlıklarını stake ederek doğrulayacak.

Ethereum’un Arrow Glacier güncellemesi

Bu arada yakın bir zamanda Ethereum, Ethereum madenciliğini zorlaştıran bir mekanizma olarak bilinen “zorluk bombasını” bu yılın ortasına kadar geciktirmek için tasarlanan Arrow Glacier güncellemesini başlattı.

 Ethereum nihayetinde Proof of Stake modeline geçtikten sonra, doğrulayıcıların işlemleri doğrulamak için daha az bilgi işlem gücüne ihtiyacı olacağı için, “zorluk bombası” artık ağda yer almayacak.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.