1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum Classic gündem, haber ve son dakika gelişmeleri!

Ethereum Classic gündem, haber ve son dakika gelişmeleri!

Ethereum Classic gündem, haber ve son dakika gelişmeleri!
0

Ethereum Classic gündem, haber ve son dakika gelişmelerini www.koinmedya.com sitesinden takip edebilirsiniz. 


Ethereum Classic işlemleri kasıtlı yavaşlatılıyor

Blockchain teknolojisi kompleks bir kriptografi ile inşa edildiği için kırılması ve hacklenmesi güç bir sistem oluşturuyor. Blockchain ağında saldırılara müsait tek bir merkezden ziyade dağıtılmış merkezler hakim. Ancak blockchain teknolojisinin de kendine has bazı dezavantajları var. Blockchain ağları 51 atağı olarak adlandırılan siber saldırılara maruz kalabiliyor.

51 atağı: blockchain ağlarını yöneten şahıslar veya kurumlar tekel oluşturarak ağın %51’ine hakim olurlarsa blockchain ağını istedikleri gibi manipüle edebiliyorlar.

Ağın hash gücünün %50’sinden fazlasına sahip olan kişi ya da kurumlar çift harcama denilen metot ile kişilerin kripto para varlıklarına el koyabiliyorlar. Kripto para bir taraftan başka bir tarafa transfer edildiğinde transferin tamamlanacağı ana kadar sisteme sızan kötü niyetli kişiler, bu kripto paralara el koyabiliyorlar. Benzer şekilde mandencilere dağıtılan ödül miktarlarını da sömürebiliyorlar.

koinmedya_brave

Ethereum Classic ağı geçtiğimiz hafta 2 kez 51 atağına maruz kaldı. Haclerlar 5 milyon doların üstünde ETC’ye haksız biçimde el koydu. Çalıntı coinlerin bir kısmı çift harcama ile bir kısmı da blokların tekrardan organize edilmedi ile ele geçirildi.

Hackerlar 14,200 adet ETC’yi ise madenci ödülü şeklinde haksız biçimde ele geçirdiler.

ETC 51 atağının ardında ABD merkezli Coinbase borsası radikal bir karar alarak ETC transfer işlemlerini 2 haftaya kadar geciktireceğini açıkladı.

Coinbase ve Coinbase Pro’ya yapılan transferlerin bir sonraki açıklamaya kadar 2 hafta geciktirileceği açıklandı.

ETC fiyatları 13 Mart’ta 3.80 dolar bandına kadar geriledi. 2 Ağustos 2020’de 8.23 doları gören ETC fiyatları, yazının kaleme alındığı saatte 5.21 dolardan işlem görüyor. Ethereum Classic’in toplam piyasa büyüklüğü 549 milyon dolar ve CoinMarketCap sıralamasında 33’üncü.

Ethereum Classic gündem Ethereum Classic gündem, haber ve son dakika gelişmeleri!

Kaynak

 

51 saldırısı nedir?

51 saldırısı ya da atağı blockchain ağlarını yöneten şahıslar veya kurumlar tekel oluşturarak ağın %51’ine hakim olmasıdor. Bu durumda kötü niyetli bu kişiler blockchain ağını istedikleri gibi manipüle edebiliyorlar.