1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum Classic’ten stratejik madencilik hamlesi

Ethereum Classic’ten stratejik madencilik hamlesi

Ethereum Classic’ten stratejik madencilik hamlesi
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum Classic’ten stratejik madencilik hamlesi. ETC yeni bir hard form geçirdi ve bununla gelen yeni güncellemelerin hedefinde madencilerin katılımını artırmak ve güvenliği yükseltmek var.


Ethereum Classic’ten stratejik madencilik hamlesi

Blockscout’un ETC Explorer sayfası, Ethereum Classic’in Pazar günü mainnette 11,700,000 blok yüksekliğine ulaştığı bilgisini veriyor. Sonuçta bu sayıya ulaşınca da meraklana beklenen Thanos güncellemesi de otomatik olarak gerçekleşti.

ETC Labs CEO’su Terry Culver, Thanos güncellemesinin “önemli bir eşik” olduğunu söylüyor. Çünkü bu güncelleme ile ETC ağı mevcut madenciler için desteği daha da geliştiriyor. Sonuçta bu adım ile ağ daha fazla yeni madenci çekecek.

Peki, bu güncellemenin özellikleri neler? Özellikle şuna dikkat çekelim. Thanos (ECIP-1099) protokol güncellemesi, DAG (Directed Acyclic Graph) dosya boyutunu 4 GB’nin altına düşünüyor. Bu da 3 GB ve 4 GB GPU’su olan madencilerin de bir kez daha ağa katılabileceği anlamına geliyor.

Güncelleme ile bir de “epoch” olarak da bilinen ETC madencilik dönemleri süreleri ikiye katlanıyor. Yani 30,000 bloktan 60,000 bloka çıkıyor. Her bir epoch ile DAG artışı da yavaşlayacak. Bu yeni güncelleme ile 4 GB GPU’lar ilave 3 yıl daha desteklenecek. ETC blog yayını da bunlara dikkat çekiyor.

Bu güncelleme ile 3 GB ve 4 GB GPU sistemleri de ETC madenciliğine devam edebilecek. Sonuçta bu adım Ethereum Classic ağının güvenliğini artıracak. Culver, bununla da “daha dağıtık ve daha sağlıklı bir madencilik ekosistemi oluşacağını” belirtiyor.

Güncelleme öncesi DAG boyutu 4 GB’ye çok yakındı. Bu da GPU madencilerini ağ dışına çıkmaya zorluyordu. Thanos güncellemesi, DAG boyutunu anında 3.94 GB’den 2.47 GB’ye indirdi.

Culver, mevcut madencilerin yüzde 90’ının artık Thanos forkuna geçiş yaptığını belirtiyor. Dahası, yeni madencilerin de ağa katılması ile hash gücünde de önemli ölçüde yükseliş gözlemleniyor.

ETC son dönemlerde bir dizi yüzde 51 saldırısı yaşamıştı. Bunlar üzerine ağda yeni önlemler alma da zorunlu hale gelmişti. Böyle önlemlerden biri de MESS (Modified Exponential Subjective Scoring). Ancak bu da blockchain yeniden düzenlemesini daha pahalı hale getiriyor.

Kaynak

İlgili – Ethereum ETC Classic nedir, nasıl ortaya çıktı, ETH’den farkı ne?

51 saldırısı nedir?

51 saldırısı ya da atağı blockchain ağlarını yöneten şahıslar veya kurumlar tekel oluşturarak ağın %51’ine hakim olmasıdor. Bu durumda kötü niyetli bu kişiler blockchain ağını istedikleri gibi manipüle edebiliyorlar.