BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
 1. Anasayfa
 2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
 3. Gelecek Bitcoin’de değil Ethereum’da dedirten 5 neden
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Gelecek Bitcoin’de değil Ethereum’da dedirten 5 neden

Gelecek Bitcoin’de değil Ethereum’da dedirten 5 neden
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum, pazarın lideri Bitcoin’in ardından en büyük ikinci kripto para konumunda. Ethereum teknolojik olarak ne vadediyor? Ethereum Bitcoin’den üstün olabilir mi? Gelecek Ethereum’da mı?

Ethereum vs Bitcoin

Ethereum-Bitcoin kıyaslamasına yalnız market cap değeri ve fiyat açısından bakmak doğru olmayacaktır. Teknik olarak Ethereum’un Bitcoin’den çok daha güçlü olduğu noktalar var.

Ethereum-Bitcoin kıyaslamasına birlikte bakarlım;

 • Ethereum işlemleri 10 saniyede gerçekleştirebiliyor. Bitcoin aynı işi 10 dakikada yapıyor.
 • Proof-of-Stake, Proof of Work’a nazan teknik avantajlara sahip.
 • Akıllı sözleşmelerin üretkenliği işlemlerden daha önemli.
 • Ethereum dAppsları yeni alanlar açıyor.
 • Ethereum güçlü bir geliştirici ordusuna sahip.

Kripto para olarak Ethereum-Bitcoin kıyası

Kripto para birimi olarak Ethereum işlemleri çok daha hızlı geçekleştirebiliyor. Bitcoin’in 10 dakikada yaptığı bir aktarma işlemini Ethereum blockchaini 10 saniyede gerçekleştirebiliyor.

Elbette bu her durumda hayata geçebilen bir durum değil, bazı şartların yerine gelmesine ve Ethereum’da stake edilen ETH miktarına bağlı.

Ethereum’un bu noktada Bitcoin’e olan asıl üstünlüğü yakıt “gas” kavramı. Bitcoin’de madencilere ödenen block ücreti Bitcoin’in fiyatıyla doğru orantılı. Ethereum’da ise ETH fiyatı ile block işlem ücretlerinin birbirinden ayrıldığı görülüyor. Ethereum’un yakıt sistemi daha adil.

İşlem hızı konusunda Ethereum, işi çok daha ileri seviyelere taşımak üzere. 1 Aralık’ta ETH 2.0’ın ilk aşamasının lansmanıyla birlikte, Proof-of-Work uygulamasından Proof-of-Stake uygulamasına geçecek. Ethereum çok daha hızlı işlem yapabilecek.

Proof-of-Stake -Proof-of-Work

Mevcut proof-of-Work (POW) sisteminde, ağ üzerinde bir işlem gerçekleştirilmek istendiğinde, Ethereum ve Bitcoin madencileri nonce (ETH ya da BTC ödülü) bulabilmek için deneme yanılma yoluyla işlem yapmaya başlarlar. Daha fazla bilgisayar işlem gücüne sahip madenciler avantajlı hale gelir. Bunun da ötesinde çok güçlü bir madenci grubu bütün blockchaini hackleyebilir. Kendi yazdıkları blockları blockchaine ekleyebilir. 2014’te bir madenci grubu dünyadaki bütün Bitcoini’i istedikleri gibi yönlendirecek işlem gücüne erişilebileceğini gösterdi.

Bu sisteme alternatif olarak geliştirilen Proof-of-Stake (POS) sisteminde, rastgele seçilen doğrulayıcılar, ETH’lerini meşru, doğru olduğu ispatlanan blocklara yatırırlar. Yanlış blockların zincire dahil olması durumda, blockların ilişkisi otomatik olarak kesilir.

POS sistemi POW’a nazaran daha hızlı çalışır; daha düşük işlem ücretine ve daha az elektrik tüketimine sahiptir.

Ethereum 2.0 Ethereum’un yerini mi alacak?

Ethereum 2.0 oluşturulan Beacon Chain üzerinde başlatılacak. Önceleri 2 blockchain paralel ilerlerken uzun vadede ETH 2.0 mevcut ETH’nin yerini alacak. Bu dönüşüm için tahminen 2 yıla ihtiyaç var. Daha fazla bilgi için: https://koinmedya.com/ethereum-2-0-rehberi-ethereum-2-0-nedir-eth-fiyatini-nasil-etkiler/

İlgili: Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?

Akıllı sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler Ethereum ağı üzerindeki en kilit unsur olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı sözleşmeler, halka açık kodlardır; blockchain’de yaşarlar ve zamanı geldiğinde ortaya çıkarlar.

Akıllı sözleşme kodları hayatın pek çok alanında kendine yer bulabilecek bir unsur. Adalet sistemi, sigorta şirketleri vs. Akıllı sözleşme konsepti, gelecekte hayatımızın pek çok alanında olabilir ve Ethereum’u ileriye taşıyacak en güçlü argümandır denilebilir.

İlgili: Ethereum trade rehberi: ETH nasıl satın alınır, yatırım yapılır mı, geleceği nasıl?

Dağıtılmış uygulamalar (dApps)

Dağıtılmış uygulamalar (dApps), merkezi bir sunucuya sahip olmayan ve hesaplamalarını blockchain üzerinde yapan, blockchainin üzerine inşa edilen uygulamalardır.

Açıkçası şu anki durumda merkezi web servisleri [AWS, Azure vs.] bu noktada çok daha ileri durumda. Ancak merkezsiz dApps’ler için de hala alan var.

Ethereum sitesine baktığınızda, alışveriş uygulamaları, oyunlar ihtiyacınız olan pek çok uygulamayı bulabilirsiniz.

Geliştirici ağı

Bitcoin geliştiricileri çoğunlukla gönüllü çalışan teknoloji meraklıları. Ethereum da ise açık kaynak geliştiricileri ağırlıkta.

Ayrıca, Ethereum ağı üzerinde program yazan dApps yazılımcıları, akıllı sözleşme yazılımcıları ile çok daha renkli ve çeşitli. Bitcoin’in bu unsurları blockchainine dahil etmesi uzunca bir süreç alacaktır. Ethereum kendi programlama diliyle bu noktada bir hayli önde.

Bitcoin’in avantajları var mı?

 • Bitcoin şu anda daha az işlem ücretine sahip.
 • Bitcoin şu anda daha güçlü bir madenci havuzuna sahip. Bitcoin’de kullanılan kripto sitemi çok daha güçlü.
 • Bitcoin daha çok tanınır, bilinir ve görünür.

Ethereum Bitcoin’i geçecek mi?

Ethereum’un Bitcoin ile yarıştığı açık. İkisi arasındaki market cap değerlerine bakıldığında yakın bir gelecekte Ethereum’un Bitcoin’i geçeceğini söylemek bir hayli zor. Daha fazla bilgi için: https://koinmedya.com/ethereum-teknik-analizi-eth-usd-paritesi/

Ethereum Bitcoin’den daha iyi bir yatırım mı?

ETHBTC paritesi 2021’de ciddi manada yükselebilir. Bu da Ethereum’u Bitcoin’e kıyasla daha çok değer kazanacak bir coin yapar. Ethereum dominance oranı günden güne artıyor. Daha fazla bilgi içim: https://koinmedya.com/ethereum-teknik-analizi-eth-usd-paritesi/

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.