1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. ERC20 tokeni nedir, Ethereum için neden önemlidir?

ERC20 tokeni nedir, Ethereum için neden önemlidir?

ERC20 tokeni nedir, Ethereum için neden önemlidir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ERC20 tokeni nedir? ERC20, Ethereum (ETH) ağında iyileştirmeler içeren resmi bir protokoldür. ERC, Ethereum ağında farklı bir yorum isteği anlamına gelir. 20 ise bu teklif tanımlayıcısıdır. ERC20, tokenlerin birbirleriyle sorunsuz bir şekilde etkileşime girmelerini sağlayan bir dizi kuralı tanımlar.


ERC20 token Ethereum için ne anlam ifade ediyor?

Tokenler, çeşitli değerlere sahip olabilen dijital varlıkları temsil ediyor. Varlıkları, gerçek dünyadaki kuponları, IOU’lar,  hatta nesneler kadar çeşitli objelere karşılık gelebilirler. Bu bakımdan tokenler esasen Ethereum blokchain kullanan akıllı sözleşmelerdir. Ethereum için en önemli token standartlarından biri de yaklaşık bir buçuk yıl önce geliştirilen ERC-20’dir.

Piyasaya sürülen birçok altcoin Ethereum ile uyumlu yani ERC-20 standartları ile uyumlu çalışmak istiyor. Dolayısı ile ERC-20 tokenlerı ile Ethereum fiyatları arasında güçlü ve pozitif bir korelasyon gözleniyor.

ERC20 geliştiricileri güçlendiriyor

ERC20, Ethereum tokenlerinin takip edilmesi için ortak bir kurallar listesi olarak tanımlanmaktadır. Başka bir deyişle bu özel token, her türden geliştiriciye yeni tokenlerin büyük Ethereum sisteminde doğru bir şekilde nasıl işleyeceğini önceden tahmin edebilme imkânı sağlıyor. Bu nedenle ERC-20‘nin geliştiriciler üzerinde yarattığı etki büyüktür çünkü projelerin her defasında yeni bir tokenın piyasaya sürülmesine gerek kalmaz. Daha ziyade, bu tokenler kurallara uygun olması koşuluyla, yeni tokenlerle uyumlu olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Yeni token geliştiricileri ana hatlarıyla ERC-20 kurallarını gözleme aldılar. Ethereum‘un ilk dijital para arzı (ICO) aracılığıyla piyasaya çıkarılan tokenlerin çoğu ERC-20 uyumludur.

 

ERC20 altı temel fonksiyonu 

ERC20, Ethereum sistemi içindeki diğer tokenlerin yararı için altı farklı işlevi tanımlıyor. Bunlar genellikle tokenlerin nasıl aktarıldığı ve kullanıcıların bir simge hakkındaki verilere nasıl erişebileceği de dâhil olmak üzere temel işlevsellik meseleleridir. ERC-20 ayrıca her bir simgenin üstlendiği ve diğer tokenlerin uyumlu olduğu iki farklı sinyal verir.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum fiyat tahmini

Bu işlevler ve sinyaller seti bir araya getirildiğinde farklı tiplerdeki Ethereum tokenlerinin Ethereum sistemi içindeki herhangi bir yerde aynı şekilde uyum içinde çalışmasını sağlar. Bu, eter para birimini destekleyen neredeyse tüm cüzdanların ERC-20 uyumlu tokenleri de desteklediği anlamına gelir.

ERC20 teknik olarak hala taslak formda, yani daha geniş Ethereum topluluğu tarafından uygulanmadı. Yine de, momentumun tüm yeni tokenlerinin ERC-20 kurallarına uyma ihtimalinin yüksek olduğu görülmektedir. Standart yeni olduğu için, Ethereum gelişmeye devam ederken oluşması gereken bazı problemler olacaktır. Şu ana kadar Ethereum tokenları ile ilgili önemli bir sorun, doğrudan akıllı bir sözleşmeye gönderilen tokenların para kaybedecek olması ihtimalidir. Protokolde yer alan bir hata, bir tokenin sözleşmesinin, bu transferle ilişkili paranın “kaybına” yol açacak şekilde doğrudan bir transfer yapma girişimine cevap veremeyeceği anlamına gelir. CoinDesk‘e göre, 70.000 dolar değerinde token daha şimdiden bu nedenle kayboldu. Bununla birlikte, ERC20, şimdi ve geleceğe yönelik olarak Ethereum‘un önemli bir özelliği olmaya devam etmektedir.

Lütfen Bkz: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum için 2.0 güncellemesi neden önemlidir?

NOT!

CoinMarketCap’te yazının kaleme alındığı saatte 600’üncü sıralarda işlem gören ERC20 isimli bir kripto para da bulunmaktadır. ERC20 isimli kripto para ile ERC 20 Token’ları arasında sadece isim benzerleğini bulunmaktadır.

İlgili!

Güncel Ethereum fiyat tahmini, geleceği ve beklentisi 2022- 2025

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.