BTC : 64150 ₺ ETH : 1458 ₺ XRP : 1.349 ₺ LTC : 300.5 ₺ USDT : 6.811 ₺ XLM : 0.4615 ₺
Anasayfa Kripto Para Piyasası Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri
0
huobi_koinmedya
İçindekiler gizle

Kripto para alanında yer alan kişilerin en çok merak ettiği konu en son kripto para haberleri. Güncelliği takip etmek elbette ki son derece önemli. Gelin şimdi bugünün öne çıkan kripto para haberlerine bir bakalım.


18-24  Mayıs Kripto para haberleri

Bitcoin finansal Bir devrim

Bitcoin yatırım platformu Amber’in CEO’su ve kurucu ortağı Aleks Svetski Bitcoin için Teknolojik bir devrim değil finansal  bir devrim ifadesini kullanıyor.

Svetski Bitcoin’in parasal bir devrim olduğunu ifade ederek bunun ortaya çıkmasının geleneksel olarak yüzyıllar sürdüğünü ancak dijital bir çağda Bitcoin’in bunu onlarca yıl içerisinde yapabilecek yeteneğe sahip olduğunu vurguluyor.

Tyler Winklevoss: Wall Street DeFi’yi kucakladığında Stablecoin yarışı başlayacak

Tyler Winklevoss, Wall Street DeFi sektörünü kucaklayana kadar stablecoinlerin gerçekten ortaya çıkmayacağına inanıyor.

koinmedya_brave

Gemini borsasının CEO’su Tyler Winklevoss, The Defiant’tan  Camila Russo ile yaptığı son röportaj sırasında Wall Street ademi merkeziyetçi finansa veya DeFi’ye geçtikten sonra, Stablecoinler arasındaki rekabetin gerçekten başlayacağını tahmin ediyor.

Coinbase FTX için saklama hizmeti sunacak

Coinbase Custody, Binance destekli türevler Borsası FTX’in borsa tokenı FTT’yi saklamak için hizmet vereceğini açıkladı.

Coinbase, 22 Mayıs’ta Binance destekli kripto türevleri platformu FTX’in (FTT) borsa jetonu için saklama hizmetleri sunacağını açıkladı.

Coinbase, FTX’in “bugüne kadarki en büyük borsa müşterisi” olduğunu belirtti.

koinmedya_brave

18-24 Mayıs Coin haber

Revolut Avustralya lisansı aldı

İngiltere’nin en değerli finans teknolojisi şirketi Revolut, şimdi büyük bir Avustralya gözlemcisi tarafından lisanslandığı için hizmetlerini tanıttı.

İlgili haber için bakınız: Kripto para başlangıç rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Revolut’un Avustralya Başkanı Alan Tsen, Avustralya’da finansal ve kredi araçları için büyük bir gereklilik olan Avustralya Finansal Hizmetler (AFS) lisansını aldığı için Revolut Limited’i tebrik etti.

Revolut, Avustralya’daki varlığını genişletmek için faaliyetlerini yerel kayıtlı tescilli Revolut Payments Australia Pty Ltd’ye (veya Revolut Australia) taşıdı. Bu firma yakın zamanda büyük bir ASIC lisansı aldı.

Ünlü müzik grubu kripto alanına yatırım yaptı

Coldplay isimli grubun bas sanatçısı Guy Berryman, kripto alanına yatırım yaptı ve Zumo adlı bir Bitcoin (BTC) borsa uygulamasına para yatırdı.

Zumo CEO’su ve kurucusu Nick Jones Edinburgh konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Covid-19, nakitsiz bir topluma geçişi ve dünyayı etkileyen krizlere daha dayanıklı yeni para birimi biçimlerine yatırım yapmanın güvenli ve kolay yollarını hızlı bir şekilde sağladı” diyor.

ZCash Kasım ayında hard forkunu gerçekleştirecek

Popüler gizlilik koini Zcash Kasım ayında hard forkunu gerçekleştirecek.

Bu hard fork ile birlikte ZCash madencilik ödülü 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye inecek.

1.046.400 blokta gerçekleşecek olan hard fork’un 17 Kasım’da meydana gelmesi planlanıyor.

18-24 Mayıs Kripto haber

Altcoin sezonu kapıda olabilir

Kripto stratejisti Crypto Ed NL, Twitter’daki 92.000 takipçisine 2019’un dördüncü çeyreğinden beri altcoinlerde düşüş yönlü bir fikre sahip iken şimdi bu düşüncesini değiştirdiğini söylüyor ve şöyle diyor:

“Ekim ayından bu yana henüz  altcoin sezonu demediğim için sizlere rahatsızlık veriyorum ama şimdi artık rahatlıkla söyeleyebilirim: Bir altcoin sezonu çok yakında başlayabilir. Gürlemeye hazır mısınız? ”

Merkez Bankası dijital para birimleri dolar hegemonyasını bitirebilir

JPMorgan & Chase’deki analistler, merkez bankası dijital para birimlerinin ihraç edilmesine yönelik küresel eğilimin, on yıl sürede USD hegemonyasını riske atabileceğini düşünüyor.

JPMorgan & Chase’deki analistler Josh Younger ve baş ekonomist Michael Feroli tarafından yayınlanan raporda ABD’nin egemen dijital para birimlerinin yıkıcı potansiyelinden çok fazla etkilenebileceği ifade ediliyor.

USDT transfer tutarı yeni bir rekor kırdı

Glassnode tarafından yayınlanan son veriler, son iki gün içinde kripto cüzdanlar arasında USDT gönderen işlemlerin miktarının 8.590.083’e yükseldiğini belirtiyor.

Önceki yüksek rakam olan 8.334.167 rakamına kıyasla artış o kadar büyük değil, ancak USDT kullanıcılarının artan faaliyetlerinde genel bir eğilim gözleniyor.

USDT işlemlerinden bahseden ve özellikle son birkaç saat içinde yeni koinlerin piyasaya sürüldüğünü açıklayan Whale Alert, 40.000.000 USDT’nin Tether Hazinesinden Binance borsasına aktarıldığını bildirdi.

BitBank üç varlık eşleştirmesi daha ekliyor

Japonya’nın BitBank borsası bu hafta üç ek ticaret çifti hakkında detaylar verdi. Platform başlangıçta yeni eklenecek kurları Nisan ayı sonlarında açıkladı. 24 Mayıs’ta BitBank, çiftleri oyuna sokmak için dört saatlik bir çevrimdışı yükseltmeyi tamamlayacak.

Yükseltmeden sonra, müşteriler Ethereum’u (ETH) Japon yenine (JPY), Ripple’ın XRP’sini Bitcoin’e (BTC) ve Litecoin’i (LTC) yen’e karşı takas edebilecekler.

18-24 Mayıs Koin haberleri

Binance Japon bakım evine yardım ediyor

Corona virüsü pandemisi ışığında, Binance Charity Foundation, Japonya Bakım İş Sağlayıcıları Federasyonu aracılığıyla bir Japon bakım evine yüz maskeleri bağışladı.

Binance, Çin ve İtalya da dahil olmak üzere birçok bölgede çeşitli tıbbi tedarik bağışlarını finanse etmek için kripto varlıklarını bağışladı.

Bitpoint 2019 hack’i için veri ekliyor

Bitpoint, 2019’da yaşadığı saldırıları çevreleyen ek istihbarat yayınladı. Yetkisiz erişim durumu bildirilmedi, bu da birinin dijital varlık özel anahtarlarını bakım sunucusu aracılığıyla çalmış olabileceği anlamına geliyor.

Bitpoint duyurusunda, “Bakım sunucusunun saldırıya uğramış ve izinsiz girmiş olması son derece mümkündür” denilerek “şifrelenmiş olmasına rağmen, cüzdan sunucusu tarafından güvenliği ihlal edildi, özel anahtar sızdırıldı ve sıcak cüzdan tarafından yönetilen kripto varlıklarının çoğu sızdırıldı.”

Yetkililer hack ile ilgili devam eden bir soruşturmayı sürdürüyorlar. Bitpoint, ihlali takiben soğuk cüzdan tabanlı bir işleme geçti.

Araştırmacılar Zcash işlemlerinin % 99,9’unun izlenebilir olduğunu iddia ediyor

En iyi gizlilik koinlerinin izlenebilirliği üzerine yapılan bir araştırma, Zcash kullanıcılarının % 99’undan fazlasının protokolün gizlilik özelliklerini kullanamadığını ortaya koyuyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacılar, Monero (XMR) ve Zcash’in (ZEC) gizlilik özellikleri üzerine bir çalışma yayınladılar.

Rapor, Monero’nun daha geniş ekosistemine katı güvenlik ve anonimlik gereklilikleri getirmesinin varlığın durumunu “etkin bir şekilde izlenebilir” olarak koruduğunu ortaya koyuyor.

Raporda, Zcash’in gizlilik yeteneklerinin % 99’dan fazlasında kullanılmamasının, ZEC’nin “güçlü şifreleme özellikleri” sunmasına rağmen genel ağın gizliliğini zayıflattığı sonucuna varılıyor.

18-24 Mayıs Coin haberleri

Ontoloji tedarik zinciri kimlik çözümlerini hızlandırmak için Alman startup’la işbirliği yapıyor

Ontoloji, tedarik zinciri boyunca kimlik çözümlerinin geliştirilmesini hızlandırmak için dijital kimlik uzmanı Spherity ile ortaklık kurdu.

Ontoloji kısa süre önce Alman dijital kimliği ve bulut cüzdan sağlayıcısı Spherity ile ürün ve işletmeler için dijital kimlik çözümlerinin geliştirilmesini hızlandırmak için işbirliği yaptı.

Ortaklık, Spherity’nin Cloud-Edge cüzdanının Ontology’nin (ONT) blok zinciriyle entegre olduğunu görecek ve Ontology’nin Spheriy’in Merkezi Olmayan Dijital Kimlik çözümlerini kullanmasına izin verecek.

İki firma, tedarik zinciri, hareketlilik ve eczacılık bağlamında dijital kimliğe yönelik uygulamaları gösteren ve Spherity’nin mevcut müşteri tabanından yararlanarak proof of concept uygulamaları oluşturmaya çalışacak.

Crypto Healthcare Project yeni platformunu duyurdu

Cryptocurrency sağlık hizmeti girişimi Solve.Care bir blockchain uzaktan tıp platformu duyurdu.

Kripto para odaklı sağlık hizmeti kuruluşu Solve.Care, son zamanlarda bir blockchain uzaktan tıp platformu başlattı.

22 Mayıs’ta  yapılan bir duyuruya göre Solve.Care, kullanıcıların dünyanın herhangi bir yerindeki tıp doktorlarına danışmasına izin veren yeni bir piyasa ilan etti. Buna Küresel Telehealth Borsası veya GTHE deniyor.

GTHE ayrıca hekimlere profillerini, oranlarını, kullanılabilirliklerini ve ardından randevuları kabul ederek teletıpla ilgilenme yolu sağlamayı amaçlamaktadır. Sistem açıklık göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır, bu nedenle üçüncü taraf telehealth çözümleri kayıt defterini kullanabilecektir.

Hizmet, Care.Wallet sağlık yönetim sistemi aracılığıyla erişilebilir olacak ve bu yılın ilerleyen saatlerinde belirli ülkelerdeki kullanıcılar tarafından kullanılabilecektir.

Güney Kore Üniversitesi yeni blockchain kampüsünü açıkladı

Daegu merkezli bir üniversite, bir blockchain kampüsü kurmak için Kore Yapay Zeka Derneği ile bir anlaşma yaptı.

Güney Kore’nin Suseong Üniversitesi, 22 Mayıs’ta Daegu’da bir blok zinciri ve yapay zeka kampüsü oluşturmak için Kore Yapay Zeka Derneği veya KORAIA ile bir anlaşmaya vardı.

Yerel medya kuruluşu Money Today tarafından yayınlanan habere göre, Daegu merkezli üniversite yepyeni departmanda AI, büyük veri ve bulut tabanlı teknoloji hakkında bilgi vermeyi planlıyor. Departman 2021 yılına kadar öğrenci kabul etmeye başlamayı planlıyor.

18-24 Mayıs Kripto para haber

Sonunda kripto firmalarının banka hesaplarını açmasına Ukrayna’dan yeni yasa

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı FATF’nin Haziran 2020 son teslim tarihine yanıt olarak “Kripto Varlıklar Üzerine” kripto yasa tasarısını yayınladı.

Ukrayna, Pazartesi günü yayınlanan yeni bir tasarıyla Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri için yasal bir statü sağlamaya yaklaşıyor.

18 Mayıs’ta Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, kripto varlıklarının yasal statüsünü, dolaşım kurallarını ve ülkeye verilmesini belirlemeyi amaçlayan yeni bir “Kripto Varlıklar Üzerine” tasarısı yayınladı. Tasarının son hali kesin değil ve 5 Haziran 2020’ye kadar kripto topluluğu tarafından tartışmaya açık.

Steem soft fork gizemli ‘Community321’ hesabına yaptırım uygulayacak

Steem, haydut olan hesabı onaylayan ve yakın zamanda hard forku  protesto etmek için Bittrex’e 23.6 milyon STEEM gönderen soft forku tamamladı.

Steem, dolandırıcı “community321” hesabının, fonları dondurmak isteyen hard forku protesto etmek için yaklaşık 24 milyon STEEM’i Bittrex’e gönderdikten sonra transfer yapmasını kısıtlamak için soft bir fork yürüttü.

Steem, hard forkun Steem topluluğunu kötü niyetli aktörlere karşı korumayı amaçladığını iddia etse de, eleştirmenler, Hive hard forkunun destekçilerini fonlarını dondurarak cezalandırmayı amaçladığını iddia ediyor.

Global merkez bankacılığı think tank kuruluşu dijital para enstitüsü’nü başlattı

Merkez bankacılığı için küresel bir düşünce kuruluşu olan OMFIF, dijital para ve geleneksel bankacılık arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlayan Dijital Para Enstitüsü’nün lansmanını duyurdu.

Merkezi bankacılık ve ekonomi politikası için bağımsız bir küresel düşünce kuruluşu olan Resmi Para ve Finansal Kurumlar Forumu (OMFIF), bu ayın başlarında Dijital Para Enstitüsü’nün lansmanını açıkladı.

Enstitü, dijital para birimleri ve geleneksel bankacılık dünyaları arasında köprüler kurmayı amaçlamaktadır ve toptan ve perakende piyaslarda ödeme araçlarına ve merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) odaklanmaktadır.

18-24 Mayıs Kripto para haberler

Blockchain.com, yerel kripto belirsizliğine rağmen Rus Rublesi’ni destekleyecek

Blockchain.com, Binance’i Rus rublesini listeleme açısından tekip ediyor ve yerel hükümet endüstri için katı düzenlemeler düşünüyor.

Önemli bir kripto para cüzdanı ve blockchain veri sağlayıcısı olan Blockchain.com, Rusya’nın ulusal para birimi olan rubleyi (RUB) desteklemeyi planlıyor. Binance gibi bazı büyük borsalar Rus rublesini tanıtmış olsa da, hala Rusya’da kripto dolaşımını yetkilendiren bir yasa yok.

20 Mayıs’ta Blockchain.com, uzun vadeli yol haritasını “2030 yılına kadar bir sonraki kripto ve 1B cüzdan dönemi” ni açıkladı. Blockchain.com CEO’su ve kurucu ortağı Peter Smith tarafından yazılan bir yazıda, şirket, 2030 yılına kadar yaklaşık 50 milyon kripto cüzdanını 1 milyar hesaba genişletme misyonunun bir parçası olarak Rus rublesinin eklenmesini özetledi.

 Arnavutluk Avrupa’nın en kapsamlı kripto yasasını onayladı

Arnavutluk, kripto faaliyetlerini düzenlemek için Maliye ve Ekonomi Bakanı tarafından yazılan yeni kapsamlı yasayı kabul etti.

Arnavutluk Parlamentosu 21 Mayıs genel kurul toplantısında kripto para birimleri için yasal bir çerçeve yasa tasarısı imzaladı.

“Dağıtılmış Defterlerin Teknolojisine Dayalı Finansal Piyasalar Hakkında Kanun” ilk olarak Ekim 2019’da Ekonomi Komitesi önünde ortaya çıkmış ve bugün 16 oy ve 3 çekimser olmak üzere 88 oyla onayladı.

Arnavutluk Maliye ve Ekonomi Bakanı tarafından tanıtılan mevzuat, ülkedeki tüm kripto etkinliklerinin lisanslanması için koşulları düzenlemeye çalışıyor.

Dijital tokenların ötesinde yasa, DLT teknolojisinin çalıştığı tüm altyapıyı izlemek istiyor.

 18-24 Mayıs Kripto para son haberler

 Crypto.com MCO Visa Card hizmetini genişletiyor

Avrupa genelinde genişlemeden sonra, Crypto.com artık MCO Visa Kartlarını Kanada’da piyasaya sürecek.

Önde gelen kripto para ödeme platformu Crypto.com, Kanada’daki Visa kart programı için düzenleyici onay aldığını ve yakında ülkede MCO Visa kartlarını piyasaya süreceğini açıkladı.

MCO Visa kartları, Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Litecoin (LTC), XRP ve Crypto.com’un yerel MCO tokenı gibi kripto para birimleri ile doldurulabilen ön ödemeli kartlardır.

Şirket, Kanada vatandaşlarının artık kripto kartlarını üç dakikalık bir müşteri katılım süreci ve Crypto.com Uygulamasında kimlik doğrulaması yoluyla rezerve edebileceğini söyledi.

Algorand, yeni ortaklık ile sigorta dolandırıcılığını hedefliyor

Blockchain firmaları Algorand ve Attestiv, DLT kullanarak sigorta sahtekarlığıyla mücadele etmek için işbirliği yapıyor.

Dağıtık defter teknolojisi (DLT) firması Algorand, sigorta endüstrisindeki sahtekarlığı hedeflemek için blockchain tabanlı sızmaya dayanıklı medya doğrulama platformu Attestiv ile ortaklık kurdu.

Firmalar, sigortacılık, müşteriler, onarım satıcıları ve taşıyıcılar dahil olmak üzere sigorta sektöründeki çok sayıda paydaş için dijital medyayı doğrulamak üzere tek bir platform geliştirmek için teknolojilerini birleştirecek.

18-24 Mayıs Güncel kripto para haberleri

 Justin Sun Anket Düzenledi – Sonuç Kötü

Justin Sun’un anketi ile Ethereum 2.0’ı vurma girişimi çok yanlış gidiyor.

Tron CEO’su Justin Sun kısa süre önce takipçilerinden TRON 4.0 ve Ethereum 2.0 arasında seçim yapmalarını istediği bir anket yayınladı.

Anket katılımcılarının ezici çoğunluğunun (yüzde 72,6) Ethereum’un lehine oy kullanmasıyla Ethereum’un açık ara önde. 18 saatte 22 binden fazla oy aldı.

Oylamanın bitmesine iki güün daha var. Avokado seven CEO hala durumu kurtarabilir, ancak iki rakip proje arasındaki boşluğun ne kadar büyük olduğu göz önüne alındığında, pek olası görünmüyor.

11-17 Mayıs Kripto para haberleri

Bitcoin’in 8 bin dolara düşüşünü kim organize etti

Ünlü bir Bitcoin eleştirmeni olan ve aynı zamanda piyasada Dr. Doom olarak bilinen Nouriel Roubini Bitcoin dünyasında hileli bir durumun olduğunu ve bu hilenin de balinalar aracılığı ile gerçekleştirildiğini ifade ediyor.

Dr. Doom’a göre piyasa balinaların kontrolünde. Hatırlanacağı üzere 10 Mayıs’ta Bitcoin fiyatı ani bir düşüş yaşamış ve 9.600 dolar seviyelerinden 8 bin dolar seviyelerine gerilemişti.

Ünlü Bitcoin eleştirmeni de bu durumu fırsat bilerek hemen Bitcoin’i eleştirmeye başlamıştı.

kripto para haberleri Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Ünlü ekonomist Twitter’dan yaptığı açıklamada Bitcoin’in, 7 dakikada % 15 oranında çöktüğüne vurgu yaparak borsaların çoğunun (% 90) hacminin yanlış olduğunu ifade etmişti.

Roubini ayrıca işlemlerin gerçek bir likiditeye sahip olmadığını ve piyasanın tamamen manipüle edilmiş, balina kontrolünde bir piyasa olduğunu ifade ederek burada bir dolandırıcılığın olduğuna vurgu yapmıştı.

Telegram, Telegram Open Network ve Gram token projelerini bıraktı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile aylarca süren boğuşmanın ardından Telegram, yenilgiyi kabul etti ve Telegram Açık Ağı’nın yanı sıra Gram token projelerini de terk etti.

Şifreli mesajlaşma platformu, kararının ABD mahkemesinin Telegram’ın dünya çapında Gram tokenlarını dağıtmasını yasaklayan cevabına yanıt olduğunu söyledi.

Bir blog gönderisinde Telegram CEO’su Pavel Durov şöyle yazdı: “Bu mahkeme kararı, diğer ülkelerin kendi vatandaşları için neyin iyi neyin kötü olduğuna karar verme egemenliğine sahip olmadıklarını ima ediyor. ABD birdenbire kahveyi yasaklamaya karar verdi ve İtalya’da bazı kahvehaneler gelebileceği için kahve dükkanlarının kapatılmasını talep ettiyse – herkesin kabul edeceğinden şüpheliyiz” diyor.

İtiraz edilen projeyi hurdaya ayırmadan önce Durov, TON yatırımcılarına iki seçenek sunan bir geri ödeme planı sunmuştu: Anında % 72 geri ödeme veya 12 ayda % 110 geri ödeme.

Projeye yatırım yapanların % 80’i paralarını hemen geri almayı seçmiş gibi görünüyor, ancak dramanın burada bitmesini beklemiyoruz – raporlar birçok yatırımcının şimdi bir dava açmayı planladığını gösteriyor.

11-17 Mayıs Coin haber

Bitcoin Cash ve BSV hash gücü BTC yarılanmasından sonra yükseldi

BSV’nin BCH hash gücü, Nisan yarılanmasını takiben sert bir şekilde düştükten sonra toparlandı. BSV, BCH ve BTC için madencilik karlılığı artık yaklaşık olarak aynı.

Bitcoin Cash ve Bitcoin SV hash güçleri, Nisan ayında yarı yarıya düştükten sonra dramatik bir gerilemenin ardından iyileşti. Çünkü Bitcoin hash gücü 11 Mayıs yarılanmasından bu yana düşüş yaşadı.

Bitinfocharts’a göre, Bitcoin Cash’in hash gücü % 10’dan fazla arttı, 10 Mayıs’ta 1.43 Exahashes / saniye’den 13 Mayısta  2.43 Exahashes / saniyeye yükseldi.

kripto para haberleri Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

BSV’nin hash gücü de 1.1 EH / s’den 1.78 EH / s’ye yükseldi.

11-17 Mayıs Kripto haber

Üçüncü Bitcoin yarılanması gerçekleşti

2020’de en çok beklenen kripto para birimi etkinliği olan Bitcoin’in (BTC) üçüncü halving etkinliği nihayet gerçekleşti.

Dört yılda bir gerçekleşen Bitcoin halvinginin son etkinliği ile Bitcoin blok ödülü 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düştü.

Bitcoin’in üçüncü yarılanma etkinliği Türkiye saatiyle 22:15 sularında gerçekleşti.

 

İlk Bitcoin bloğu 2009’da üretildiğinden beri, üç yarılanma gerçekleşti. Her 210.000 blokta bir ya da yaklaşık dört yılda bir gerçekleşen bir Bitcoin yarılanması, mevcut madenci blok ödülünü % 50 oranında azaltıyor. İlk Bitcoin yarılanma etkinliği 2012’de gerçekleşti ve blok ödülünü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürdü. İkinci yarılanma 2016’da gerçekleşti ve ödül 25 BTC’den 12.5 BTC’ye düştü.

Bitcoin’in arzı 21 milyon tokenla sınırlı olduğundan, Bitcoin yarılanma etkinlikleri 2140 yılına kadar veya 21 milyonuncu BTC’ye kadar devam etmelidir. O zamana kadar, blok ödülü 1 satoshi’ye veya 0.00000001 BTC’ye kadar düşecek. Yayın sırasında, Blockchain.com’a göre, dolaşımdaki Bitcoin sayısı 18.37 milyon.

11-17 Mayıs Koin haberleri

Merkez bankası dijital para birimleri kişisel gizliliği koruyabilir mi?

Kripto endüstrisi liderleri ve hukuk uzmanları, CBDC’ler olarak bilinen merkez bankası dijital para birimlerinin gizlilik sonuçlarını tartıştılar.

Eski ABD hazine sekreteri ve Dünya Bankası eski baş ekonomisti Lawrence Summers, mevcut fiat para sisteminin çok fazla mahremiyet sorunları sergilediğini ve CBDC’nin daha fazla gözetim kapasitesini kolaylaştırmaya çalışacağını ileri sürdü.

Summers, milyonlarca dolarlık paranın anonim hareketini desteklemenin finansal politikanın bir hedefi olmaması gerektiğini savundu ve şöyle dedi:

“Tüm önemli özgürlüklerden, milyonlarca dolarlık para toplamına sahip olma, transfer etme ve iş yapma yeteneği, hükümetlerin koruması gereken en az önemli özgürlüklerden biri gibi görünüyor. […] Merkez bankası dijital paraları için durum, daha küçük ve daha büyük oyuncular arasındaki oyun alanını eşitlemek ve anonim finansman biçimlerinin gelişmesini zorlaştırmak şeklinde.”

Dijital Dolar Projesi’nin direktörü ve ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun eski başkanı Christopher Giancarlo, devlet tarafından verilen bir kripto para biriminin, hükümetin gözetim ihtiyaçları ile gizlilik dengeli bireysel hakların kodlanması için fırsatlar sunduğunu iddia etti.

Giancarlo, sayısallaştırılmış fiat para birimi için “gizlilik dengesinin doğru bir şekilde sağlanması”nın “tasarım zorunluluğu” olduğunu ifade ediyor.

Dünya Ekonomik Forumu’ndaki blok zinciri ve veri politikası başkanı Sheila Warren, farklı ülkelerin sosyopolitik özelliklerinin önemini vurgulayan fiat para birimlerinin sayısallaştırılmasını çevreleyen gizlilik konularının nüanslı bir açıklamasını sundu.

Warren, gizlilikle ilgili endişeleri çevreleyen söylemin farklı toplumlarda önemli ölçüde farklılık gösterdiğini savunarak, dijital para birimlerinin ortaya çıkacağı benzersiz ve çeşitli kültürel, ekonomik ve politik bağlamları vurguladı.

Libra birliği başkan yardımcısı Dante Disparte, çok sayıda özel ve dijital para biriminin halka en iyi şekilde hizmet edeceğini ve bireylerin ihtiyaçlarına en uygun protokolleri kullanmayı seçmelerine izin vereceğini savundu.

Disparte, dijital para girişimlerinin hedefinin, mevcut ekonomik krize yol açan güvenlik açıklarını yaratmak olarak mevcut parasal seçenek eksikliğini tanımlayan daha büyük “seçenek” olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Fidye yazılımı çetesi 42 milyon dolar istiyor ve Trump’ın “kirli çamaşırlarını” ortaya dökeceklerini söylüyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın korona virüsü yaklaşımının zaten çok eleştirildiği biliniyor. Kasım ayının tüm önemli seçimlerinden önce bilgiden ödün verme sızıntısı problemi var.

REvil fidye yazılımı grubu dünyanın en büyük film yıldızlarını temsil eden bir hukuk firmasını hackledikten sonra Trump’ı utandıracak dosyalara sahip olduğunu iddia ediyor.

Şimdi Grubman Shire Meiselas & Sacks’den talep ettiği fidye iki katına çıktı ve Trump’ın bir sonraki sızıntıların geleceği konusunda uyardı.

Bilgisayar korsanları, “Bir seçim devam ediyor ve zamanında bir ton kirli çamaşır bulduk” diyor. Grup, Beyaz Saray’da kalmak istiyorsa, bir hafta içinde hukuk bürosunda “keskin bir sopa atmaya” çağıran Trump’a ürpertici bir mesaj eşlik etti. Seçmenler de uyarıldı: “Böyle bir yayından sonra onu kesinlikle başkan olarak görmek istemeyeceğini bildirebiliriz.”

11-17 Mayıs Coin haberleri

Binance’in ABD kolu, OTC ticaret platformunu başlattı

11 Mayıs Pazartesi günü yapılan resmi duyuruya göre, Binance’in ABD kolu 10.000 ABD Doları veya daha fazla işlem için tezgah üstü bir portal başlattı.

OTC işlemleri doğrudan alıcı ve satıcı arasında müzakere edilir ve borsadaki emir kitaplarında görünmez. Bu hamlenin, büyük meblağların daha iyi mahremiyetle ve piyasayı etkileme potansiyeli olmadan hareket etmesine izin verdiği iddia ediliyor.

OTC platformu şu anda ABD Doları’nın yanı sıra 12 kripto para birimini de destekliyor, ancak USD para çekme işlemi yalnızca platformdaki en sıkı işlem yapan ve Seviye 3 Fiat Doğrulama’yı geçen kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. Tüm ödemeler doğrudan müşterilerin mevcut Binance.US hesaplarına gönderiliyor.

 

Binance.US, OTC işlemleri için ücret almasa da, spreadler olacaktır. Bu, müşterinin satış veya satın alma işlemine bağlı olarak borsa tarafından sunulan fiyatın piyasa fiyatından daha düşük veya daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Eylül 2019’da açılan küresel kripto borsasının ABD şubesi, aşağıdakiler hariç çoğu eyalet sakinlerinin kullanımına açık. Kullanıma açık olmayan eyaletler arasında Alabama, Alaska, Connecticut, Florida, Gürcistan, Hawaii, Idaho, Louisiana, New York, Kuzey Carolina, Teksas, Vermont ve Washington yer alıyor.

11-17 Mayıs Kripto para haber

Anthony Pompliano: Hükümet koronavirüs mücadelesinde başarısız olduğu için kripto benimsenmesi artacak

Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony   Pompliano, ABD hükümetinin COVID-19 kilitlenmesine verdiği yanıtın yeni kullanıcıları kripto para birimlerini benimsemeye teşvik edeceğini savundu.

Binance CEO’su Changpeng Zhao ile Consensus’taki bir görüşme sırasında Pomp, ekonomik yavaşlamanın etkilerini azaltmak için getirilen para politikalarını çevreleyen belirsizlik ve korkunun sıradan insanları enflasyona ve alternatif piyasalara karşı korunma arayışlarına iteceğini savundu.

Koronavirüs pandemisinin kripto para birimlerine daha fazla insanı yönlendirip yönlendirmediği sorulduğunda Pompliano, “COVID-19’un mutlaka yapılıp yapılmadığını bilmiyorum, COVID-19’a verilen yanıt muhtemelen dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının para basması şeklinde oldu. Enflasyon korkusu, gerçekte olsun ya da olmasın, insanları – bir enflasyon riskinden korunma aracı olan bir Bitcoin gibi bir şey aramaya itecek ve  para birimleri başarısız olduğunda, insanlar değeri neyin depolayabileceğini arayacaklar ya da değeri daha kolay taşıyacak bir çözüm bulacaklar” ifadesini kullanıyor.

Pomp ayrıca Lübnan gibi yerlerde gördüğümüz gibi  bankalardan ve hükümetlerden çok fazla sermaye kontrolünün ve bir tür hain davranışların olduğuna vurgu yaparak  insanların sadece işlem yapabilmek için internet bağlantısı gerektiren varlıkları arayacaklarını ve bu yüzden genel olarak Bitcoin ve kripto için süper yükseliş gerçekleşeceğini ifade ediyor.

11-17 Mayıs Kripto para haberler

Kamboçya’nın yeni DLT ödemeler ağı doları zayıflatmayı amaçlıyor

Kamboçya Ulusal Bankası genel müdürü, merkez bankasının DLT ödeme platformunun yıl sonuna kadar yayınlanacağını açıkladı.

Kamboçya’nın merkez bankası, ülkenin ödemeler sektöründe daha fazla birlikte çalışabilirliği sağlamak ve her şeye yetkinliği kazanmak için dağıtılmış bir defter teknolojisi (DLT) ağı kuracak.

Tüketiciler, bir mobil uygulama ve QR kodlarını kullanarak platform üzerinden neredeyse anlık ödeme yapabilecektir.

Kamboçya Ulusal Bankası genel müdür yardımcısı Serey Chea, DLT ağının birincil amacının ABD dolarının popülaritesini zayıflatmak olduğunu ortaya koydu.

Chea “Kamboçya muhtemelen dünyanın en dolarize ekonomisidir. Tüm finansal sistem ya da aslında tüm ekonomimiz [yüzde 90’ın üzerinde […] ABD dolarına dayanıyor ”ifadesini kullanıyor.

Chea, DLT tabanlı ödeme ağının dört ila beş yıldır geliştirildiğini ve yakında başlatılacağını söyledi: “Umarız çok yakında 2020’de hayata geçmeyi planlıyoruz.”

Platformu deneyen 12 katılımcı banka var ve ülkenin tüm finansal kurumlarının platforma gönüllü olarak katılması bekleniyor.

Kamboçya’nın DLT ödeme platformu, Kamboçya’nın bankalarının, E-cüzdan sağlayıcılarının ve bankacılık müşterilerinin birbirleriyle işlem yapmalarını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 

Chea ayrıca, Kamboçya’nın önde gelen Malezya finans kurumu Maybank ile göçmen işçilerin gelirlerini hedef alan bir “sınır ötesi ödeme projesi” geliştirmeye başladığını duyurdu.

Chea, ülkenin ABD doları karşısında devam etmesi için iyi bir neden olmadığını söyledi.

Chea, “dolarlaşma” ile karşı karşıya olan ülkelerin zayıf makroekonomik faktörler sergilediğini ifade ederek şu vurguyu yapıyor:

“Kamboçya örneğinde, tüm temel bilgilerimiz güçlü. Çok istikrarlı bir döviz kuru, çok düşük enflasyon ve çok iyi bir ekonomik görünüme sahibiz.”

11-17 Mayıs Kripto para son haberler

Çin merkez bankası blockchain benimsemesini hızlandırmak istiyor

Çin Halk Bankası’ndan yetkililer, ülkenin Fintech Kalkınma Planının benimsenmesini hızlandırmak için baskı yapıyorlar.

Çin Halk Bankası veya PBoC, Finansal Teknoloji Komitesi yılın ilk toplantısını bu hafta gerçekleştirdi. Toplantıda merkez bankası başkan yardımcısı Fan Yifei, ülkenin blockchain benimseme stratejisinin hızlandırılması yönünde çağrıda bulundu.

13 Mayıs’ta Sina tarafından yayınlanan bir habere göre, bankanın başkan yardımcısı hem PBoC yetkilileri hem de bağlı finans şirketlerinin başkanlarıyla bir araya geldi. Görüşmelerde Fan, blok zincirinin ve fintech endüstrilerinin önemini vurgulayarak alandaki çalışmaların 2021 yılına kadar bitirilmesi gerektiğini vurguladı

11-17 Mayıs Güncel kripto para haberleri

IOV Labs yeni zincir dışı bitcoin tabanlı ödeme kanalını açıklıyor

IOV Labs yakın zamanda uygulamak için tam bir node gerektirmeyen bir mobil ödeme kanalı başlattı – ancak bunların hepsi ne gerektiriyor?

Bitcoin blockchain node’unun başlatılması nedeniyle IOV Labs, kısa süre önce RIF Lumino Light Client’ı tanıttı.

Bir IOV Labs temsilcisi yeni teklif “herhangi bir DApp veya mobil uygulamanın RIF Lumino Ağı’nın büyük avantajlarından yararlanmasına izin verecek” diyor.

Peki RIF Lumino Ağı nedir?

Bitcoin’in blok zincirinde ikinci bir katman ödeme ağı.

IOV Labs, Bitcoin’in blok zincirindeki bir yan zincir olan Rootstock’u veya ağda akıllı sözleşme yeteneklerine izin veren RSK’yı yönetiyor. IOV Labs, RSK’yi temsilci açıklığa kavuşan birinci katman olan Bitcoin’in blok zincirinin üstünde ikinci bir katman çözümü olarak adlandırıyor.

IOV Labs’ın 13 Mayıs duyurusu, RIF Lumino Light Client’ın tam olarak görüldüğünü gördü ve entegratörlerin tam bir blockchain düğüm operasyonu olmadan blockchain tabanlı çözümler oluşturmalarına izin verdi, IOV Labs, Cointelegraph’a verilen bir açıklamada detaylandırdı.

Temsilci, “RIF Lumino Ağı, RSK’nın üzerindeki ilk zincir dışı ödeme çözümüdür. RSK’nın üstüne dağıtılan ERC20 uyumlu herhangi bir tokenda zincir dışı ödeme kanalı oluşturabilirsiniz” ifadeleri kullanıyor.

Galaxy Digital, Sandbox aracılığı ile Kanada menkul kıymetler borsasında listelemeyi güvence altına aldı

Mike Novogratz’ın Galaxy Digital’i, 12 ay sonra üst platformuna geçme umuduyla Toronto Borsası’nın korumalı alanına kabul edildi.

Kripto girişim sermayesi firması ve ticaret masası Galaxy Digital Holdings, Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nın TSX Korumalı Alanına katılmak için şartlı onay aldı.

Geçen yıl Nisan ayında açıklanan TSX’in korumalı alanı, yeni politika geliştirme için bir test alanı ve “TSX’in gereksinimlerini ve yönergelerini genellikle karşılayabilecek” uygulamaları listelemeyi kolaylaştırmayı amaçlayan bir girişim sunuyor.

Galaxy, “önemli bir uyumluluk sorunu” oluşmadan 12 aylık ticaretin ardından sanal alandan TSX’e geçecek.

Galaxy Digital kurucusu ve CEO’su Mike Novogratz, sandbox’a girişini “bir kamu şirketi olarak evriminde önemli bir adım” olarak nitelendirdi.

YouTube, Cointelegraph’ın BTC yarılanması yayın akışını “zararlı içerik” olduğu gerekçesiyle iptal etti

Cointelegraph Towers’ta, geçen Pazartesi Bitcoin’in üçüncü yarılanmasını ele almak için büyük planlarımız vardı – bir YouTube canlı yayını için tam bir programlama gününü titizlikle planlıyoruz. Ardından, altı saat 42 dakika sonra canlı akış aniden silindi. Neyse ki, gösteri neredeyse sona ermişti, ancak neredeyse 2.000 izleyicinin özel kapsama alanımızdan dışlandığı anlamına geliyordu.

YouTube, kriptoyla ilgili içeriğin yasaklanması ve sansürlenmesi ile ünlüdür ve bir dizi kripto içerik oluşturucusunu merkezi olmayan prensiplerle çalışan rakip platformlara yönlendirmiştir.

Özet akışını kesmek için verilen neden, yarılanma programının YouTube’un topluluk politikasını ihlal eden “zararlı veya tehlikeli içerik” olmasıydı.

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Kaynak