BTC : 80833 ₺ ETH : 1.76 ₺ XRP : 44.19 ₺ LTC : 7.6 ₺ USDT : 339.9 ₺ XLM : 0.2316 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Piyasası
  3. Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri
0
İçindekiler gizle

Kripto para alanında yer alan kişilerin en çok merak ettiği konu en son kripto para haberleri. Güncelliği takip etmek elbette ki son derece önemli. Gelin şimdi bugünün öne çıkan kripto para haberlerine bir bakalım.


29 Haziran-5 Temmuz kripto para habeleri

OKEx, Compound DeFi Protokolü’nün COMP tokenını listeledi

Kripto para birimi borsası OKEx, Compound’un 2020 yılında çıkış yakalayan tokenı COMP’u listelediğini açıkladı.

COMP, kullanıcılarının mevduatlarına faiz veren veya kripto para birimi ödünç vermesine izin veren bir DeFi protokolü olan Compound’un yerel tokenı durumunda.

kripto-para-haberleri-

koinmedya_brave

DeFi Pulse’a göre, 2017’nin lansmanından sonra platform, kilitlenen varlıkların toplam değeri açısından tüm DeFi hizmetleri arasında en üst noktaya ulaştı.

29 Haziran’da yapılan duyuruda, OKEx, Bitcoin (BTC) Tether’in USDT stabilcoinine karşı COMP spot ticaretinin başladığını belirtti.

Blockchain tabanlı tahmin platformu Augur 28 Temmuz’da ikinci sürümünü başlatıyor

Ethereum tabanlı tahmin platformu Augur, 28 Temmuz’dan itibaren platformunun ikinci sürümünü piyasaya süreceğini açıkladı.

Augur’dan yapılan açıklamada, REP kripto para birimi kullanıcılarının, 28 Temmuz’dan itibaren platformun yeni bir sürümü kullanıma sunulduktan sonra tokenlarını taşımaları gerektiği ifade edildi.

kripto-para-haberleri-

Platformun web sitesinden 29 Haziran’da yayınlanan bir duyuruya göre Augur v2, önümüzdeki ayın sonunda Ethereum (ETH) ana ağında başlatılacak.

Bu durum, REP token sahiplerinin koinlerini yeni REPv2 sürümüne manuel olarak geçirmeleri gerektiği anlamına geliyor.

Augur, karışıklıkları azaltmak için mevcut tokenların “REPv1” olarak yeniden isimlendirileceğini belirtti.

Kyber Network, yeni güncelleme tarihini belirledi

Katalyst protocol isimli yükselme, daha fazla katılımcı çekmek için kurum içi token modelindeki değişiklikleri içerecek.

Blok zinciri likidite protokolü Kyber, 29 Haziran’da Katalyst Protocol isimli önemli bir güncellemenin 7 Temmuz 2020’de yayınlanacağını duyurdu.

kripto-para-haberleri-

Güncelleme, protokolün geliştirilmesine daha fazla katılımcı çekmek için Kyber Network Crystal (KNC) token modelinde değişiklikler içeriyor.

Açıklamaya göre, Katalyst likidite katkılarındaki aracıları azaltmayı, yüksek performanslı rezervler için indirimler getirmeyi ve merkezi olmayan uygulamaların özel bir spread ekleyerek Kyber ağına entegre olmasını sağlamayı amaçlıyor.

FCA araştırmaları: İşte kripto para alan İngiliz sayısı

İngiltere’nin Finansal Davranış Otoritesi yaklaşık 2.6 milyon İngiliz’in kripto para birimi aldığını tahmin ediyor.

30 Haziran’da FCA, tüketicilerin İngiltere’deki kripto para piyasalarıyla nasıl etkileşime girdiğine ilişkin en son araştırmasının sonuçlarını yayınladı.

Açıklanan sonuçlara göre 18 yaş üzeri genel yetişkin nüfusun % 3,86’sı yani 1.9 milyon kişi kripto para sahibi.

İlginizi çekebilir: Ethereum, ChainLink ve Cardano gibi efsane projelerin kaç kat kazandırdığını biliyor musunuz?

Bu, FCA’nın 2019’daki rakamlarıyla kıyaslandığında % 3’lük bir rakamdan yükselişe işaret ediyor.

Artış, şu ana kadar bir şekilde kripto para birimleriyle muhatap olmuş bir kitlenin toplam sayısını 2,6 milyona getiriyor.

Kripto sahiplerindeki belirgin yükselişin yanı sıra, endüstrinin farkındalığı da artıyor gibi görünüyor.

Kripto para birimlerinin duyduğunu ifade edenlerin oranı geçen yıl % 42 iken bu yıl % 73’e ulaşmış durumda.

22-28 Haziran kripto para haberleri

Çin’de bu şehir koronavirüse karşı blockchain tabanlı önlemler aldı

Çin hükümeti koronavirüsün işletmeler üzerindeki etkisini en aza indirmek için farklı politikalar ve çözümler geliştiriyor.

Çin’in doğu Jiangsu eyaletinin başkenti Nanjing, blockchain odaklı önlemler alanlar ilk şehir olma unvanını taşıyor. Bu önlemlerle birlikte blockchain odaklı dağıtılan kuponlarla gıda, ulaşım ve elektronik gibi eşyaların alımı gerçekleştirilebiliyor.

Haziran ortasından itibaren Nanjing, açık piyango ve dağıtım yoluyla yaklaşık 54 milyon dolarlık blockchain güdümlü kuponlarla en az 380 milyon yuan ihraç etti.

kripto para haberleri Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

2 Haziran’da Nanjing, “Nanjing Büyükşehir Bölgesi Tüketim İttifakı”nı kurmak için Didi Travel, Pizza Hut ve Carrefour gibi yüzlerce marka ile bir araya geldi. Amaç, yakın gelecekte tüketimin toparlanmasına yardımcı olmak için 1 milyar yuan (yaklaşık 141 milyon $) tüketim çekinin düzenlenmesi işini halletmekti.

Suning Institute of Finance’ta kıdemli araştırmacı Jin Tao, diğer şehirlerin de aynı şeyi yapabileceğine inanıyor.

İtalya bankacılık birliği Dijital Euro’yu kabul etmeye hazırlanıyor

İtalya Bankacılık Birliği, Avrupa merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışmaya başlama aşamasına geldiğini açıkladı.

İtalya Bankacılık Birliği (ABI)’den yapılan açıklamada, Avrupa Merkez Bankası’ndan dijital para biriminin uygulanmasını desteklemeye kurumun istekli olduğu vurgulandı.

ABI web sitesinde 23 Haziran tarihinde yapılan güncellemede, birlik, dijital para birimi ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) üzerindeki konumunu düzenleyen yönergelere onay verdi.

kripto para haberleri Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

İtalya’da bir grup bankayı temsil eden ABI, “Avrupa düzeyinde bir girişimin uygulanmasını hızlandırmak için Avrupa Merkez Bankası’ndan […] dijital para birimi ile ilgili projelere ve deneylere katılmaya hazır olduğunu” açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Dijital paraya kullanıcılar ile vatandaşların tamamen güvenmesi gerekiyor.  Bu amaçla, hassas bir şekilde mevzuata uygunluk, güvenlik ve denetim standartlarına uyulması zorunludur.”

ABI, “parasal istikrarı” ve dijital euro ile ilgili yönetmeliklere saygı duymayı en önemli iki öncelik olarak gösterdi.

USD Coin yakında bu koinin blok zincirinde olacak

Circle ve Coinbase’in ortak girişimi olan USD Coin yakında Algorand blok zincirinde satışa sunulacak.

Algorand Vakfı, Algorand (ALGO) blok zincirinde USD Coin (USDC) stablecoinin başlatılacağını duyurdu.

Bu hamle, Circle API’lerini veya Circle Business Account’larını kullanan müşterilerin fonlarını banka hesaplarından veya kart ağlarından Algorand blok zincirindeki stablecoinlere dönüştürmelerine imkan tanıyacak.

kripto para haberleri Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

USDC şu anda piyasa değeri ile ikinci en büyük stablecoin. USDC yaklaşık 930 milyon $’lık bir sermayeye sahip. Ayrıca 19. en büyük kripto varlığı olarak yer alıyor. kripto para, Circle ve büyük kripto para borsası Coinbase’i içeren bir ortak girişim olarak geliştirildi.

USDC, bugüne kadar 2,5 milyar dolardan fazla koin ihraç etti. Bu stablecoin işlemlerde kullanılarak 50 milyar dolardan fazla güç sağladı.

Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Ana akım finansal kullanım durumlarındaki büyüme, yüksek iş hacmi ödemeleri ve finans için optimize edilmiş blockchain altyapısı için daha fazla talep yaratıyor” ifadelerini kullanıyor.

Allaire, “USDC ve Circle Platform Hizmetlerinin Algorand blok zinciri ile birleşimi, çok çeşitli ölçeklenebilir, güvenli ve uyumlu finansal uygulamalar geliştirmek üzere bir temel oluşturacak” diyor.

Bitcoin.com forumu 23 Temmuz’da kapanacak

Bitcoin.com’un forumunun bir ay içinde kapanacağı açıklandı.

Kripto topluluğunun en popüler forumlarından biri olan Bitcoin.com forumun kapatılacağını duyurdu.

kripto-para-haberleri-

Sıcak tartışmalar ile kripto para birimi ile ilgili tartışmalar için sanal bir mekan olan Bitcoin.com’un forumu 23 Temmuz 2020’de hizmetlerini sona erdirecek. Haberler 24 Haziran’da yayınlanan bir duyuruda forumun yöneticisi tarafından bildirildi.

Tim Draper destekli DeFi projesi sorunlu satışa rağmen % 140 arttı

Tim Draper tarafından desteklenen Defi platformu DMM, kullanıcıların sayısız sorun bildirmesine rağmen IDO’sunu başarıyla tamamladı.

Tim Draper’a ait olan Draper Venture Network tarafından desteklenen borç verme platformu Defi Money Market (DMM) alana zor bir giriş yaptı.

İlk DEX Teklifi (IDO) başarıyla tamamlandı ve 48 saat içinde 6,5 milyon dolar topladı. Ancak yatırımcılar işlemleri tamamlamada, kafa karıştırıcı bir ara yüzde veya şirketin arka planında güven sorunlarında sorun yaşadıklarını bildirdi.

İlginizi çekebilir: Uzman analistten müjde: “Bitcoin bir aya kadar…“

Ayrı ayrı Telegram dolandırıcıları, DMM’nin kayıp tokenları telafi etmesine rağmen, satın almaya çalışan kullanıcılardan 40.000 dolar kazandılar. Ayrıca gizlilik sorunları iddiaları da bu proje için cabasıydı.

Sorunlara rağmen, DMM’nin DMG tokenı şu anda 0,36 ABD dolarının iki katı üzerinden 0,87 ABD dolarından işlem görüyor. DMG, son 24 saat içinde Uniswap’ta en yüksek işlem hacmine sahipti ve 4.8 milyon dolarlık hacimle işlem gördü.

LocalBitcoins’te dark net işlemleri % 70 düştü

LocalBitcoins, 2019 yılının Eylül ayında AML ve KYC düzenlemelerini kabul ettikten sonra dark net ile ilgili işlemlerin % 70 oranında düştüğünü bildirdi.

Önde gelen bir eşler arası (P2P) kripto para borsası olan LocalBitcoins, 2020’de platformundaki suç fonlarının miktarını önemli ölçüde azaltmayı başardı.

LocalBitcoins, P2P platformunun Eylül 2019 ile Mayıs 2020 arasında darknet piyasalarından yapılan işlemlerde % 70’in üzerinde düşüş yaşandığını bildirdi.

LocalBitcoins’in baş pazarlama sorumlusu Jukka Blomberg, yaptığı açıklamada düşüşün en önemli nedeninin Kara Paranın Aklanmasını Önleme ile Müşterinizi Tanıyın isimli yasal düzenlemelere uyumluluk olduğunu ifade ediyor.

SBI bir kripto yatırım fonunu açıkladı

SBI CEO’su Yoshitaka Kitao bugün bir açıklama yaparak SBI Holdings’in önümüzdeki birkaç ay içerisinde Japonya’nın ilk dijital varlık fonunu oluşturmayı ve piyasaya sürmeyi planladıklarını açıkladı.

Piyasaya sürülecek olan fonda kullanılmak üzere üç kripto para birimi, Bitcoin, Ethereum ve Ripple’in XRP’si bulunacak.

Bitflyer, blockchain tabanlı hissedarlar toplantısını tamamladı

Tokyo merkezli kripto borsası Bitflyer, geçen hafta hissedarlar toplantısı için blockchain tabanlı uygulama oylamasına ev sahipliği yaptı.

Bitflyer Blockchain tarafından geliştirilen uygulama, bVote, dijital hissedar toplantısında etkileşimi kolaylaştırdı ve Bitflyer hissedarlarının toplantıya katılımını ve oy kullanmasını sağladı.

Japon düzenleyici kurumu borsaları uyardı

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı veya kısa ismiyle FSA, iki dijital varlık borsasını uygun lisanslarının bulunmaması nedeniyle uyardı.

Seyşeller merkezli Bitforex ve ABD merkezli Amanpuri adındaki iki şirketin Japonya’da ikamet edenlerin kullanımına ev sahipliği yaptığı bildirildi.

Kayıtlı olmayan faaliyetler devam etmesi durumunda yetkililerin kapatmaya kadar önlem alacakları belirtiliyor.

15-21 Haziran kripto para haberleri

Japonlar Ethereum yerine XRP’yi tercih ediyor

Japon kripto borsası BitMax tarafından yapılan bir araştırma, trader’ların % 25’inin XRP’yi tercih ettiğini, bununla birlikte Ethereum’u tercih oranının % 9 Bitcoin’i tercih oranının ise % 26 olduğunu gösteriyor.

Ethereum şu anda piyasadaki en büyük ikinci kripto para birimi olsa da, Japonlar XRP sahipliğini daha çok tercih ediyorlar.

Japon kripto para borsası BITMAX tarafından 12 Haziran’da Twitter’da yayınlanan bir anketin sonuçlarına göre, Bitcoin (BTC), Japonya’daki traderlar arasında XRP tokenından daha popüler.

Bu iki bölgede Bitcoin aramaları en yüksek hacme sahip

Blockchaincenter.net tarafından derlenen Google Trendler verileri, Bitcoin’deki arama ilgisinin en yüksek olduğu ülkeler olarak Kenya ve Brezilya’yı gösteriyor.

Dünya çapında kripto para birimi düzeyini gösteren etkileşimli bir harita, Bitcoin aramalarının en çok Afrika ve Güney Amerika ülkelerinde yoğunlaştığını gösteriyor.

Blockchaincenter.net’te yayınlanan haritaya göre, Google Arama Trendleri verileri Bitcoin’in (BTC) Afrika’daki arama ilgisine egemen olduğunu gösteriyor. Kripto paralarla ilgili tüm aramaların% 94,7’si Kenya, Nijerya ve Güney Afrika’da yapılıyor.

Samsung destekli Blocko, Arap bankası için blockchain tabanlı kredi sistemi kuruyor

İslam Kalkınma Bankası’nın araştırma organizasyonu bir blockchain kredi yönetim sistemi kurmak için Blocko ile ortaklık kurdu.

Suudi Arabistan’ın İslam Kalkınma Bankası Grubu’nun araştırma kolu, blockchain tabanlı akıllı kredi yönetim sistemi geliştirmeyi hedefliyor.

Bunu başarmak için bankanın İslami Araştırma ve Eğitim Enstitüsü veya IRTI, Samsung destekli blockchain sağlayıcısı Blocko ile ortaklık kurdu. Ortaklık, Blocko’nun Nisan ayında Orta Doğu, Afrika ve Güneydoğu Asya’da başlattığı E24P bölgesel konsorsiyumunun bir parçası olarak geliyor.

Kazakistan üç yılda 740 milyon dolarlık kripto yatırımı çekmek istiyor

Kazakistan, önümüzdeki üç yıl içinde kripto endüstrisiyle ilgili çeşitli faaliyetlerle yaklaşık 740 milyon dolar yatırım çekmeyi hedefliyor.

Kazakistan hükümeti, önümüzdeki üç yıl içinde kripto para birimi ile ilgili madencilik faaliyetlerine yapılan yatırımlardan 738 milyon dolar gelir hedefliyor.

16 Haziran’daki Astana Times haberine göre, Kazakistan’ın Dijital Kalkınma, Yenilik ve Havacılık ve Uzay Sanayi Bakanı Askar Zhumagaliyev, planı Kazak Parlamentosu’nun üst meclisine seslenerek açıkladı.

Binance Pool artık en büyük Bitcoin SV madencisi

Nisan ayındaki lansmanından bu yana, Binance Pool tüm Bitcoin Satoshi Vision bloklarının % 26,39’undan sorumlu oldu.

Bitcoin SV’yi Nisan 2019’da borsadan delist eden Binance, bir yıl sonra kendisinin işlettiği madencilik havuzunun artık herkesten daha fazla blok ürettiğini açıkladı.

Kripto istatistik ve hizmet platformu Coin Dance’a göre, Binance Pool, 16 Haziran itibarıyla Bitcoin Satoshi’s Vision (BSV) bloklarının en büyük madencisi durumuna geldi. Binance Pool, tüm BSV bloklarının % 26,39’undan sorumlu. Huobi’nin madencilik kolu 13,19 ile ikinci sırada yer alıyor.

Ontoloji ve Bitcoin Suisse Avrupa ekosistemlerini güçlendirecek ortaklığa gidiyor

Blockchain platformu Ontology, Avrupa büyüme stratejilerinin bir parçası olarak İsviçre servis sağlayıcısı Bitcoin Suisse ile ortaklık kurdu.

Ontoloji’nin kurucu ortağı Andy Ji, bu ortaklığın firmanın Avrupa büyüme stratejisine göre önemini “Berlin’de bir ofis kurma ve Avrupa ayak izimizi daha geniş bir şekilde genişletme planlarımız göz önüne alındığında, bunun zamanlaması önemlidir” açıklamasıyla ifade ediyor.

Ripple, Brave ve Huobi anlık Global ödeme ağı PayID’ye katıldı

Ripple, Brave, Huobi ve diğer 40 şirket, anlık ödeme ağı PayID’yi dünya çapında başlatmak için Açık Ödeme Koalisyonuna katıldı.

Ripple, Brave ve Huobi gibi 40’tan fazla şirket, Açık Ödemeler Koalisyonunu oluşturmak ve evrensel ödeme sistemi PayID’yi başlatmak için güçlerini birleştirdi.

100 milyondan fazla tüketiciye ulaşan yeni ödeme işlemi, kullanıcıların herhangi bir ödeme ağında dünyanın herhangi bir yerine gerçek zamanlı olarak para göndermesine veya almasına olanak tanıyor.

Japon finans şirketi, Coinshares ile kripto saklama hizmeti kurdu

Dijital varlık yönetimi şirketi CoinShares, finans şirketi Nomura Holdings ile işbirliği içinde kriptoyu içeren bir saklama operasyonu açtı. Komainu olarak bilinen saklama hizmeti, kurumların kripto parasını saklıyor ve koruma altına alıyor.

İşbirliği, ilk kez 2018’de yasal onaylı hizmetini açıkladı ve son aylarda birkaç test işlemini de yaptı. Duyuru itibariyle operasyon daha fazla müşteriye hazır durumda.

Barstool Sports’un kurucusu Bitcoin’de 2017 duruşunu sürdürüyor

Barstool Sports’un kurucusu Dave Portnoy, Bitcoin’i 2017’de nasıl gördüyse aynı yaklaşımını sürdürdüğünü ifade ediyor.

Barstool Sports’un milyoner kurucusu Dave Portnoy, geçtiğimiz günlerde Bitcoin hakkındaki 2017 videosunu yeniden tweetledi ve varlık hakkındaki görüşünün değişmediğini söyledi.

19 Haziran 2020 tarihli tweet’de Portnoy, “Bitcoin alanına 2017 yılında girdiğimde ne hissediyorsan yine aynı şekilde hissediyorum” diyor.

08-14 Haziran Kripto para haberleri

Coinbase yeni koinlere platformunda yer verecek

Coinbase Maker’ı ekledikten sonra etki alanını daha da genişletecek gibi duruyor. 10 Haziran’da yayınladığı duyuruda borsa yeni kripto para varlıklarını ekleyeceğini duyurdu.

Koinlere baktığımızda Aave, Aragon, Siacoin, Synthetix, Vechain ve Digibyte’ın yer aldığını görüyoruz.

Listelenmesi düşünülen koinlerin  bu hafta fiyatlarının artması da Coinbase’in kripto para birimlerine yönelik olarak etkisi şeklinde değerlendiriliyor.

08-14 Haziran Coin haber

Bitcoin ve kriptolara kurumsal ilgi büyüyor

2 trilyon dolarlık varlığı yöneten Fidelity, bu hafta kripto para birimine yönelik kurumsal yaklaşımları vurguladığı bir anket yayınladı.

Bir veri firması ile bağlantılı olarak yürütülen anketin sonuç bölümünde, katılımcıların% 36’sının kripto para birimi alanında bir hissesi olduğu ve katılımcıların % 80’inin sektörle ilgilendikleri tespit edildi.

08-14 Haziran Kripto haber

Ethereum tabanlı DeFi koinleri bu haftayı yükselişle kapattı

Son birkaç hafta içinde, Ethereum tabanlı merkezi olmayan koinler son derece iyi performans gösterdi.

MakerDAO’nun MKR tokenı yalnızca geçtiğimiz ay % 120 arttı.

Kyber Network’ün KNC’si, Loopring’in LRC’si, Aave’nin LEND’ı, Bancor’un BNT’si, Gnosis’in GNO’su ile Airswap’ının AST’si de geçtiğimiz haftalarda etkili yükselişler gerçekleştiren koinler arasında yer aldı.

kripto para haberleri Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

08-14 Haziran Koin haberleri

Ethereum’da astronomik işlem ücretleri olay oldu

Bu hafta belki de en çok konuşulan olaylar arasında yer aldı Ethereum’un işlem ücretleri. Olayı ilginç hale getiren ise toplamda 87 bin dolarlık iki ayrı işlem gönderimine 2.5 milyon dolarlık işlem ücretinin ödenmesiydi.

Başka bir işlemde ise 750 bin dolarlık Ethereum için 500 bin dolarlık işlem ücreti ödendi.

Konu kripto para birimi dünyasını meşgul etse de yapılan açıklamalar da birbirinden farklılık gösteriyor.

Konuyu bir hack ile ilişkilendirenler olduğu gibi kara para aklamaya çalışıyor diyenler de bulunuyor.

08-14 Haziran Coin haberleri

Pentagon belgelerinde Bitcoin’den bahsedildi

Resmi Pentagon belgelerine göre, ABD Savunma Bakanlığı, Z kuşağının finansal sistem yönelik olarak ayaklanmada Bitcoin kullandığı şeklinde bir senaryoyu gündeme getirdi.

Elbette ki bu bir senaryoydu ancak Lübnan’da son yaşananlar Hong Kong eylemleri dikkate alındığında hükümetin kripto para birimlerinin kurumlar üzerindeki etkisinin potansiyel olarak farkında olduğunu gösteriyor.

08-14 Haziran Kripto para haber

Cardano’nun arkasındaki şirket bu konsorsiyuma katıldı

IOHK, kurumsal blok zincirinin benimsenmesini teşvik etmek üzere Hyperledger konsorsiyumuna katıldı

Hyperledger, kurumsal düzeyde blockchain dağıtımları için projeler, araçlar ve kütüphaneler geliştirmeye odaklanan açık kaynaklı bir topluluk.

Proje, finans, bankacılık, teknoloji ve diğer sektörlerde sektör liderleri de dahil olmak üzere 250’den fazla üye şirkete yer veriyor.

08-14 Haziran Kripto para haberler

Japon politikacı kripto terminolojisinin karışıklığına vurgu yaptı

Japonya’nın finans bakanı Taro Aso, son zamanlarda kripto para birimi terminolojisinin son derece kafa karıştırıcı olduğunu ifade etti.

Bakan, terim olarak özellikle “kriptografik varlıklar” terimini tercih ediyor.

Öte yandan bir ankette Japonların “kriptografik varlık” yerine “dijital para” terimini kullanmayı tercih ettikleri belirtiliyor.

08-14 Haziran Kripto para son haberler

Bangladeş’te ilköğretim öğretmenlerinin emeklilikleri için IBM’den yeni blockchain çözümü

Bir Bangladeş hükümet ajansı, ülkenin dijital emeklilik sistemini modernleştirmek için blok zincirinden yararlanmak üzere IBM ile işbirliği yapıyor.

IBM, Bangladeş’teki ilkokul öğretmenleri için dijital emeklilik sistemini desteklemek üzere dağıtık bir defter teknolojisi veya DLT tabanlı bir mimari oluşturma girişimini duyurdu.

Pilot uygulama, ülkedeki Bilgi Teknolojisi politikasını denetleyen bir organ olan Bangladeş Bilgisayar Konseyi BCC ile ortaklaşa yürütülüyor.

08-14 Haziran Güncel kripto para haberleri

 Bitcoin’deki son düşüşün tetikleyicisi

Bitcoin’de bu hafta yaşanan yaklaşık olarak 1000 dolarlık düşüşün tetikleyicisinin ne olduğu merak ediliyordu.

Konu ile ilgili olarak yapılan değerlendirmelerde özellikle madencilerin fiyat yükseldiği zaman ellerindeki yeni BTC’leri sattıkları belirtiliyor.

Yarılanma sonrasında düşen ödül miktarı özellikle zayıf madenciler için bir tehlike işareti olarak görülüyor.

Bu nedenle Bitcoin madencileri ellerindeki BTC’leri çıkartarak fiyatın da düşmesine neden oldular.

01-07 Haziran Kripto para haberleri

Bitcoin yön tayinine karar verecek

Bu haftanın kripto para haberlerine bakıyoruz. İlk öncee Bitcoin’de neler yaşandı kısaca bir özetleyelim.

Son yedi gün Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için geçici günlerdi. 1 Haziran’daki kripto para birimi, birçok haftada ilk kez 10.000 $’ı geçti ve 10.400 $’a ulaştı.

Birçoğu daha fazla beklenti içinde olan patlayıcı bir hareketti. Bir Wall Street analisti, 10.000 $’ı aşan kırılmada BTC’nin hikayesinin en büyük olduğunu söyledi.

Ancak Bitcoin toplanır gibi yapıp hızlı bir şekilde düşüşe geçti. Varlığın beş haneli değerlere ulaşmasından sadece 24 saat sonra, BitMEX’te üç dakikada 1.600 dolar düştü.

Biri yukarıya ve diğeri aşağıya doğru olan iki patlayıcı hareket nedeniyle, sadece BitMEX’te 200 milyon dolar değerinde long pozisyon tasfiye edildi.

Analistler şu anda bu kripto piyasası fiyat hareketinin ne yapılacağı konusunda bölünmüş durumdalar.

Önemli bir teknik analist olan “Bollinger Bantları” göstergesinin yaratıcısı John Bollinger düşüş eğiliminde. Son zamanlarda BTC’deki yatırımcıların mevcut fiyatlarla temkinli olması gerektiğini yazdı:

“Üst Bollinger Bandında  btcusd için sahte bir kafa, temkinli veya short pozisyonda olma zamanı.”

Diğerleri daha iyimserdi. Bloomberg’in emtia analiz masasından Mike McGlone bu hafta kripto piyasası ile ilgili olarak bir rapor yayınladı.

İçinde, stratejist Bitcoin’in toparlanmaması için bir şeyin “gerçekten yanlış” gitmesi gerektiğini söyledi. McGlone, merkez bankalarının para basımı, vadeli işlemlerin benimsenmesi, Grayscale Investments’ın büyümesi ve blok ödülünün yarıya indirilmesi gibi temel faktörlerin bir birleşiminden bahsetti.

Trump’ın Twitter eleştirisi sonrası kripto kullanımı yükseliyor

Bu haftanın kripto para haberlerinde bir de Trump var. Geçen hafta Başkan Trump ile Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları arasında bir tartışma oluştu. Twitter, seçimle ilgili bir tweet’i Amerikan liderinden “gerçeğin kontrol edilmesi” gereken bir şey olarak işaretledi. Three Arrows Capital’den Su Zhu’ya göre, İdare ve bu sosyal medya şirketleri arasında devam eden savaş, kriptonun “web 3.0” kullanım durumuna yardımcı olacak:

“Son zamanlarda facebook, google ve diğer büyük teknolojik sosyal medya devlerinin politikleştirilmesiyle kripto için web3 tezi şimdiye kadar olduğundan daha fazla gündeme geliyor.”

Grayscale Investments’ın müşterileri hızlı bir şekilde Bitcoin biriktiriyor

Kripto para haberleri kapsamında bu haftanın en çok konuşulan konuları arasında yer aldı Grayscale Investments.

Teknoloji veri analisti Kevin Rooke’a göre, Grayscale Investments, geçtiğimiz birkaç hafta boyunca Bitcoin yatırım aktivitesinin akışını gördü.

Rooke, çoğunlukla kurumsal müşterilere hizmet veren kripto yatırım şirketinin sadece geçen hafta 9,503 Bitcoin satın aldığını tespit etti.. Aynı zaman diliminde madenciler 6.863 koin üretti.

01-07 Haziran Coin haber

Grayscale Investments’tan toplu Ethereum yatırımı

Bu haftanın kripto para haberlerinde ayrıca bir de Greyscale Investments’ın Ethereum TRUST’ı yer aldı. Grayscale Investments’ın diğer amiral gemisi ürünü Ethereum Trust (ETHE) benzer bir yatırım çılgınlığı yaşadı.

Üst düzey bir analist, Trust’ın bir hissesinin fiyatının yakın zamanda 240 $ ‘a kadar yükseldiğini ve bunun her hisse sadece 0.094 ETH tarafından desteklendiği için dikkate değer olduğunu belirtti.

Yani, ikincil piyasalarda Grayscale Investments Ethereum Trust satın alan yatırımcılar ETH’yi 230 milyar dolar değerine ulaştırıyor. Bitcoin’in piyasa değeri 175 milyar dolar civarında.

Ethereum DeFi benimsemenin yavaşlamasıyla karşı karşıya

Bu haftanın kripto para haberlerinde DeFi konusu olmazsa olmazlardan. Multicoin Capital’in Kyle Samani’ye göre, DeFi’nin benimsenmesi Ethereum’daki açık “gecikme” sorunları nedeniyle yavaşlıyor:

“POW zincirlerinde çok sayıda kullanıcı için küresel ölçekte ticaret sistemleri oluşturamazsınız. Sadece işe yaramıyor. Yüksek gecikme süresi -> her türlü olumsuz durumdan etkilenir. Bu yüzden şu an için çekirdek gecikme problemleri çözülene kadar ETH açısından ölçülen (USD değil) DeFi için bir plato yakınındayız.”

01-07 Haziran Kripto haber

Bitcoin Afro-Amerikan topluluğuna nasıl yardımcı olabilir?

Bitcoin, Binance CEO’su Changpeng Zhao ve yazar Isaiah Jackson’un iddia ettiği gibi “barışçıl protesto” kripto savunucuları ise, o zaman ortalama bir insan şu anda Afro-Amerikan topluluğuna yardım etmek için Bitcoin’i nasıl kullanabilir?

George Floyd’un öldürülmesi gibi trajedilerin durması halinde, Afrikalı Amerikalılar ve ABD’deki beyaz insanlar arasındaki zenginliğin, bankalarda ret ve ayrımcılık da dahil olmak üzere uzun bir ırkçı uygulama geçmişi tarafından yaratılmış olması da ele alınmalıdır.

“[…] ekonomik gücü olmadan, topluluğun dışından oraya gelen polisleriniz var ve buna değer vermiyorlar. İnsanlarınıza değer vermiyorlar. Sizi bir kişi olarak görmüyorlar ve bu bir sorun. ”

Jackson, protestoları desteklemek için kripto para veya nakit olarak nedenlere karşı bağışta bulunmadığını söylemesine rağmen, yatırımların siyahların da çalıştığı işletilen küçük işletmeler de dahil olmak üzere bundan daha derine gitmesi gerekiyor. Yazar, başkentin polis vahşeti ile sokaklara çıkmaktan farklı şekillerde savaşmasına yardımcı olabileceğini söylüyor:

“Bir zalimle nasıl başa çıktığınıza göre, bence sadece iki yol var: Ya onların akıllıca iflas etmelerini sağlamak.  Bu durumda devlet ve şiddet karşınıza çıkar. Diğer taraftan ise para. Bence daha iyi bir seçenek paradır.”

Protestolar Bitcoin ve kripto para birimlerin ilgiyi artırdı

Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerde olanlar gibi protestoların kripto para birimlerine olan ilgiyi artırdığı biliniyor.

Bitcoin satın almak için çağrı yapan işaretler zaten birçok şehirde ortaya çıktı. Ağustos ayında Hong Kong’daki hareketin bazı yerel işletmelerin merkezi olmayan dijital para birimlerini kabul etmesine neden olduğu ifade ediliyor.

Bununla birlikte, yatırımcılar paralarının meşru bir amaç için gitmesini sağlamak üzere dikkatli olmalıdırlar. En az bir grup, kişiselleştirilmiş bir token kullanarak George Floyd’un adına nakit para alıyor.

6 milyon Bitcoin çoklu imzalı cüzdanlarda saklanıyor

Neredeyse altı milyon Bitcoin (BTC), çoklu imzalı cüzdanlarda saklanıyor. Bu rakam toplam arzın yaklaşık üçte biri.

Bitcoin genellikle genel ve özel anahtarların bir kombinasyonu ile korunur. Bitcoin ağında işlem yapmak için kullanıcının her işlemi özel anahtarıyla imzalaması gerekir. Bu, çoğu kullanım durumunda iyi çalışır, ancak bu kurulumun ideal olmadığı durumlar vardır.

Örneğin, bir kripto borsasının kurucusunun firmanın tüm varlıklarını özel anahtarlarıyla koruduğunu varsayalım. Bu, birkaç sorunlu duruma yol açabilir: bir kurucu aniden ölürse, saldırıya uğrarsa veya bir ‘çıkış aldatmacasına’ katılmaya karar verirse ne olur? Tüm bu durumlarda kullanıcılar fonlarını kaybederdi.

Bu sorunları hafifletmek için, 2012 yılında çoklu imza cüzdanlarının kullanılmasını sağlayan soft bir fork tanıtıldı. Bitcoin artık birden fazla imza ile güvence altına alınabiliyordu; burada N imza dışı X’in harcanması gerekiyordu. Bu, cüzdanların artık birden fazla kullanıcı tarafından kontrol edilebileceği anlamına gelir, herhangi bir kullanıcı paraları kendi başına harcayamaz.

01-07 Haziran Koin haberleri

Pentagon 2018’de simülasyon’da Bitcoin’e yer vermiş

Pentagon’un Zbellion ismini verdiği bir oyun Z kuşağının isyanını konu ediyor.

Oyuna göre bu isyan 2020 ortalarında gerçekleşiyor. Bitcoin yardımıyla statükoya meydan okuyan genç kuşaklar oyuna göre Amerikan rüyası konusunda hayal kırıklığına uğrayan kesimi oluşturuyorlar.

Z kuşağı oyuna göre Bitcoin ile destekleniyor.

Pentagon’un bu noktada Z kuşağına yer vermesi boşuna değil.

Eski nesillerden sonraki on yıllar boyunca 68 trilyon dolardan fazla servet y kuşağı ile z kuşağına geçecek.

Kraken Intelligence, bu paranın sadece yüzde beşi BTC’ye tahsis edilirse, Bitcoin fiyatının 350.000 dolara yükselebileceğini tahmin ediyor.

Ünlü Trader’a göre Bitcoin bu nedenden dolayı 100.000 dolara ulaşacak

Ünlü trader Theta Seek’e göre Bitcoin madencilerinin günlük çıkartabielceği Bitcoin’in rakamsal değeri 90 milyon dolara karşılık geliyor.

Seek’e göre eğer günlük olarak bu 90 milyon dolarlık Bitcoin piyasa tarafından hemen emilirse BTC fiyatı 100.000 dolara ulaşabilir.

Seek böyle bir hamle ile BTC fiyatı 6 haneli değerlere ulaşırsa o bölgede sağlam bir kurulum gerçekleştireceğini ifade ediyor.

01-07 Haziran Coin haberleri

Bu Çin Şehri Blockchain Noter Programını Başlatıyor

Suzhou, ülke çapında gerçek zamanlı noterlik izleme işlevlerini kullanmak için blockchain tabanlı bir pilot program uygulamak istiyor.

Yerel medya kuruluşları, Çin’in Suzhou şehrinde, blockchain destekli bir pilot programın çok çeşitli noter hizmetleri sağlayacağını bildiriyor.

China Quality News’e göre, Suzhou yetkilileri 5 Haziran’da bu programın milyonlarca vatandaşın internet üzerinden yasal ve devlet dairelerine erişmesine yardımcı olmayı amaçladığını açıkladı.

Suzhou Belediye Pazar Denetleme Bürosu ve Suzhou Belediye Adalet Bürosu tarafından oluşturulan pilot platform, kişisel özgürlük, yaşam, sağlık, mülkiyet hakları ve daha fazlasını kapsayacak.

Brave Binance Affiliate linkini verdiği için eleştirilerin odağında

Brave, bir kullanıcı Binance’a erişmeye çalıştığında şirketin bağlı kuruluş bağlantısını otomatik olarak dolduran tartışmalı bir özelliği kaldırmış gibi görünüyor.

Kripto gücüyle çalışan gizlilik odaklı web tarayıcısı Brave, bir kullanıcı önde gelen kripto borsası Binance ve ABD merkezli yan kuruluşu Binance.US için web sitesine erişmeye çalıştığında bir bağlı kuruluş bağlantısını adres çubuğuna otomatik olarak doldurduğu için eleştirilerin odağında yer alıyor.

Brave’nin kurucu ortağı ve genel müdürü Brendan Eich, durumun kripto Twitter’da gündeme gelmesinden sonra yan kuruluş bağlantısının otomatik olarak tamamlanmasını kaldırmak için hatanın kısa sürede düzeltileceğini söyleyerek “hatayı” kabul etti.

01-07 Haziran Kripto para haber

Blockchain teknoloji şirketi yerel dijital para birimi planlarını açıkladı

Japonya, bir Japon blok zinciri teknoloji şirketi olan Soramitsu’dan tanıtılan yeni bir yerel dijital para birimi planlarını gördü.

“Beyaz kaplan” anlamına gelen Byacco adlı şirket, çaba için Fukuşima’daki Aizu Üniversitesi’ni kullanacak.

Token, Solamitsu tarafından inşa edilen bir blockchain olan Hyperledger Iroha’da olacak.

BitBank, Coincheck ile benzer bir hack ile karşılaştı ancak veri sızıntısı yok

Herhangi bir müşteri verisinin sızmadığı bildirilmesine rağmen, BitBank Coincheck’e benzer bir hackle karşı karşıya kaldı.

Bir hacker borsanın web adresi dosyalama şirketine onaylanmamış bir giriş hakkı elde etti ve 27 Mayıs’ta borsadaki bilgileri değiştirdi.

BitBank 29 Mayıs’taki bilgileri düzelterek hacker’ın girişimine engel oldu.

Japonya STO Derneği Sumitomo Mitsui Trust Bank’ı üye olarak aldı

Japonya STO Derneği, Sumitomo Mitsui Trust Bank’ın grubun tam zamanlı Trust Bank üyesi olarak girdiğini gördü.

Nisan 2020’de düzenleyici onay ile hayata geçirilen Japonya STO Birliği, bir menkul kıymet token teklifi veya STO ile kendini düzenleyen bir organdır. Dernek şimdi SBI Menkul Kıymetler, Rakuten Menkul Kıymetler ve Monex olmak üzere 10 tam üyeye sahiptir. Çalışma aynı zamanda birkaç destekleyici üyeyi de içeriyor.

01-07 Haziran Kripto para haberler

Japonya ikinci en yüksek günlük küresel Bitcoin işlem hacmini açıkladı

Coinmetrics verilerine göre, Japonya geçtiğimiz günlerde Mayıs ayında küresel sıralamadaki en yüksek ortalama 24 saatlik Bitcoin (BTC) işlem hacmini açıkladı.

ABD de günlük en yüksek BTC işlem hacmini elde etti.

Japonya, Mayıs ayı boyunca her 24 saatte bir ortalama 380 milyon dolar değerinde yen’lik işlem yaptı.

Bitcoin son 1.200 Yılın en iyi yatırımı

Bir yatırım aracı olarak tasarlanmamış olsa da, Bitcoin’in değer artışı, onu son 1.200 yılda yapabileceğiniz en iyi para yatırımı haline getirdi.

Bitcoin (BTC) ‘nin son 11 yıldaki değer takdiri, onu neredeyse dünyanın fiat para birimlerinden ayırıyor.

Dünyadaki merkez bankaları, mevcut para birimini enflasyon yoluyla kasıtlı olarak devalüe ederek parayı azaltmaya devam ediyor.

Yaygın olarak kabul edilen ilk ticari işlem 22 Mayıs 2010’da yapıldı. Laszlo Hanyecz, o zamandan beri Bitcoin Pizza Günü olarak ölümsüzleştirilen bir olayda 10.000 BTC karşılığında iki pizza satın aldı. Pizzalar yaklaşık 30 $ değerinde olduğunda, bu noktada bir BTC’ye 0,003 $ civarında bir değer koyuluyor.

Her bir Bitcoin’i çıkarmak için harcanan enerji miktarına bağlı olarak, döviz kurları bundan önce bile hesaplanıyordu. 5 Ekim 2009’da bu yöntem, 1 dolar = 1.309.03 BTC veya bir BTC için 0.000764 $ döviz kuru önerdi.

Bununla birlikte, bu teorik fiyat noktasında herhangi bir Bitcoin satın alıp almadığı belirsizdir, bu nedenle sadelik uğruna, neredeyse 10 yıl önce Bitcoin’e 0,003 dolarlık bir başlangıç ​​fiyatı koyacağız. Bu on yıl içinde BTC fiyatı yüzde 320 milyonu geçti.

VeChain ilaç devi Bayer ile işbirliği yapacak

VeChain ilaç devi Bayer ile işbirliğine gidiyor. Anlaşmanın ayrıntıları hakkında bilgi vermemesine rağmen VeChain’in CEO’su Sunny Lu, ekibinin Bayer China ile çalışarak edindikleri deneyime şükranlarını dile getirdi.

“Bayer China ile çalışarak tıp endüstrisinin titizliğini yaşadık. Bayer’in profesyonellik, tıp ve sağlık hizmetlerinde bir bütün olarak mükemmel iş ahlakını hissediyorum.”

VeChain’in Bayer China ile ortaklığı, yapmayı başardığı ilk yüksek profilli anlaşma değil. Geçen yıl, blockchain girişimi, Çin için bir gıda izleme çözümü geliştirmek için Walmart ve PwC’nin Çin kolu ile çalışmak gibi birkaç yüksek profilli işbirliğini sağladı.

Blockchain girişimi ayrıca E-HCert olarak bilinen bir uygulamayı birlikte geliştirmek için I-Dante ile birlikte çalıştı. Uygulama Covid-19 veri kayıtları için bir arşivleme çözümü sağlamak üzere tasarlanmıştır.

01-07 Haziran Kripto para son haberler

 Coincheck, kullanıcı veri sızıntısında herkese açık güncellemeler

Tokyo merkezli kripto borsası Coincheck, 30 Mayıs ve 1 Haziran arasında yüzlerce kullanıcının sızdırılmış verisine yol açan bir hackle karşılaştı.

Sızıntı, borsanın web adresi dosyalama çıkışı olan “Ome.com” u içeriyordu.

Orijinal sayılar etkilenen 200 müşteriyi gösterdi. Coincheck’in bir güncellemesi, 300 kullanıcıdan sızan bilgiler olduğunu ortaya koydu. Maruz kalınan risk altındaki veriler, e-posta adreslerini, adları ve telefon numaralarını ve diğer bilgileri içermektedir.

Kripto fidye tutarları 2019’da % 200 arttı

Crypsis Group tarafından yayınlanan bir rapor tehdit aktörlerinin fidye yazılımı saldırılarındaki taktik yaklaşımlarını önemli ölçüde artırdığını ortaya koydu.

Ddijital adli bilişim firması Crypsis Group tarafından ortaya konan bir araştırma, fidye yazılımı saldırganlarının talep ettiği fidye konusunda aktif bir büyüme trendi gösteriyor. Miktarlar 2018’den 2019’a kadar % 200 arttı.

2020 Olay Müdahalesi ve Veri İhlali Raporuna göre, siber suçluların son üç yıl içinde “fahiş” kripto fidye talep etmeleri şaşırtıcı değil. Firma fidye olarak talep edilen medyan miktarının 115,123 dolar olduğunu belirtti.

 01-07 Haziran Güncel kripto para haberleri

Fidelity Investments büyüyen kurumsal benimsenmeyi bekliyor

ABD merkezli 2 trilyon dolarlık bir varlık yöneticisi olan Fidelity Investments tarafından yapılan son araştırmaya göre dijital varlıklar “çeşitli kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmeye ve ilgi kazanmaya devam edecek.”

Bu, geçtiğimiz yıl firma tarafından yayınlanan ve kurumsal yatırımcıların % 47’sinin dijital varlıkları yatırım portföylerinde yer olarak gördüğünü belirten bir raporu doğruladı.

 

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Etiketler: