BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. En az 1 Bitcoin sahibi olan kaç kişi var?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

En az 1 Bitcoin sahibi olan kaç kişi var?

En az 1 Bitcoin sahibi olan kaç kişi var?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Şu anda en az 1 Bitcoin sahibi olan kaç kişi var? BitInfoCharts tarafından sunulan veriler doğrultusunda, sizler için adreslere göre Bitcoin dağılımını ortaya koymaya çalıştık.


1 Bitcoin sahibi olan adres sayısı ne kadar?

Bitcoin bu hafta 10.000 doların üzerinde konsolide oldu. Bu fiyat, bir kripto para için oldukça yüksek bir miktar. Doğal olarak, dünya genelinde toplam kaç kişinin en az 1 BTC’ye sahip olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Biz de bugün, adreslere göre Bitcoin dağılımını, BitInfoCharts tarafından sunulan veriler doğrultusunda kontrol ederek, bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

1-bitcoin-sahibi-koinmedya-com

Yukarı görüldüğü gibi, en az 1 Bitcoin sahibi (toplamda 1.68 milyon token) olan 633.008 adres var. Ve burada tüm bu adreslerin %2.18’sine yer verildi.

Bununla birlikte, bir adresin mutlaka bir kişiye karşılık gelmesi gerekmiyor, bu nedenle gerçekçi bir aralık elde etmek için daha detaylı bir inceleme yapmak gerekiyor.

Biz zaten ilk senaryoyu, yani içinde 1 Bitcoin’den daha az bakiyeye sahip tek bir cüzdanı olan kişi sayısını biliyoruz. Ki bu bizim için, hesaplaması en kolay senaryo.

Ancak, bir kişinin toplamda 1 Bitcoin’den fazlasına sahip olabileceği ve bunların da birkaç farklı adreste bulunduğu, ikinci senaryoda durum daha da zorlaşıyor. Örneğin, bir kişi, bir cüzdanda 0.8 BTC, diğerinde 0.2 BTC bulundurabilir veya 10 farklı cüzdanda 0.1 BTC tutabilir.

Bu durumlarda, adresler, bir coinden daha az miktar tutmuş olacak. Dolayısıyla dağılım tablosunun diğer satırlarında, yani başlangıçta dahil etmediğimiz bölümlerde, görüntülenmesi gerekecek. 

İkinci senaryoda en az 1 BTC hodl edenleri saymak, 1 BTC’den daha az bakiyeye sahip adreslerin %98’ine sahip oldukları için çok daha zor olacaktır.

Ayrıca üçüncü bir senaryo daha var; 10 BTC’ye sahip olan cüzdan sayısı. Fakat, her üyenin bu cüzdanda 1 Bitcoin’den daha az sermayesinin olabileceği bir şirkete veya birliğe ait olabilir. Dolayısyla bunlar, listemize girmedi.

1-bitcoin-sahibi-koinmedya-com

Yine de, dağılım tablosuna dayanarak, 500.000 ila 1 milyon insanda en az 1 BTC olduğunu söyleyebiliriz.

Peki ya kayıp coinler nasıl değerlendirilecek?

Evet doğru, bu gerçeği görmezden gelemeyiz. 1 BTC hodl etsem ve özel anahtarlarımı kaybedersem, hala param var diyebilirmiyiz? Pek sayılmaz. Kayıp kripto fonlarını göz önünde bulundurduğumuzda, tahmini rakamlarımızın %20’sini çıkarmamız gerekebilir.

Nitekim Chainalysis 2017 yılında, o dönem dolaşımdaki Bitcoin’in yaklaşık %23’ünün sonsuza dek kaybolduğunu söyledi. Böylece, en az 1 Bitcoin sahibi olan toplam kişi sayısı 400.000 ile 800.000 arasında değişecektir.

1 BTC’den fazlasına sahip olanların tümü bir toplulukta yaşasaydı, nüfusu İspanya’nın Sevilla (688,711), İtalya’nın Palermo (676,118), Almanya’nın Stuttgart (634,830), İskoçya’nın Glasgow (626,41) kentleri ile karşılaştırılabilecek bir şehir inşa edebilirlerdi.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.