Anasayfa Bitcoin Bitcoin Haber Bitcoin 400 dolarlık atakla yeniden 5 haneli sayılarda!

Bitcoin 400 dolarlık atakla yeniden 5 haneli sayılarda!

Bitcoin 400 dolarlık atakla yeniden 5 haneli sayılarda!
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin 400 dolarlık atakla yeniden 10 bin dolara yükseldi. Ünlü kripto para uzmanlarına göre, bu son yükselişin nedenleri neydi? İşte kripto piyasasının yönüne dair bazı önemli analistlerin görüşleri!


Bitcoin 400 dolarlık artışla yeniden kritik bölgede!

Bugün dakikalar içinde, Bitcoin 400 dolarlık bir artış yaparak yeniden 5 basamaklı sayıları gördü. İşlem hacmindeki son artış Bitcoin’i bir kez daha 10.000 doların üzerine çıkardı.

Altı aylık bir süre zarfı içinde ilk kez, 10.000 doları kırdıktan kısa bir süre sonra, Bitcoin fiyatı psikolojik olarak kritik olan bu eşiğin altına düşmüştü. Bu nedenle bazı analistler son günlerde Bitcoin fiyatında daha büyük bir geri çekilme bekliyordu.

koinmedya_bybit

bitcoin-400-dolarlik-koinmedya-com

Hatta bazıları 8500 dolara kadar düşeceğini söylerken, bugün (11 Şubat) 30 dakikada, Bitcoin 400 dolarlık bir sıçrama yaptı ve 9.850$’dan 10.152$’a yükseldi. Bununla birlikte kripto, bundan sonra emin adımlarla bu önemli fiyat noktasının üzerinde yükselmeye devam edecek gibi görünüyor.

Bu arada fiyattaki ani yükseliş, çeşitli kripto borsalarındaki fiyatlar arasında farklılığa yol açtı. Birkaç borsa, hala fiyatı 10.000 doların altında gösterirken, BitMart gibi 10.300 dolar gibi daha yüksek fiyat gösteren bazı borsalar da var.

Bitcoin fiyatı neden yükseldi?

Quantum Economics’in kurucusu olan ünlü kripto analisti Mati Greenspan, son artışın nedenlerini açıkladı. Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan, en son verdiği röportajında Bitcoin piyasasında yaşananları şöyle özetledi:

 “Yılın başından beri şiddetli bir boğa piyasasındayız. Bu son salınım da güçlü momentuma dair bir başka kanıt.”

Panxora CEO’su Gavin Smith ise Greenspan’dan farklı bir yaklaşım izliyor. Bu ani ralliyi, Bitcoin’in yaklaşan blok ödülü yarılamasının (halving) tetiklediğini savundu.

“BTC, koronavirüs etkisiyle tetiklenen piyasa satışları sırasında yükselmeye başladı. Bu sadece kısa vadeli bir katalizördü. Yükselişin arkasındaki ana etmen ise Mayıs ayında gerçekleşecek olan Bitcoin halving etkinliği oldu. Önceki yarılanma olayları, etkinlikte bir artış beklentisi ile bazı büyük katılımcıların BTC’lerini piyasaya sürmelerini ertelemelerine neden oldu. Bu aynı dinamiğin, şu anda etkili olduğuna inanıyoruz. “

Son birkaç aydır, Bitcoin fiyatının aşağı yönlü bir trendden yeni bir yükseliş trendine geçtiğine şahit olduk. En büyük kriptonun fiyatı, son üç aydaki en düşük noktası olan 6.600 dolar seviyesinden yaklaşık %50 artış kaydetti.

Diğer kripto para birimleri de bu yükseliş trendine katıldı. Bunlardan en dikket çekeni de Ethereum‘du. En büyük altcoin, yeni yıla 126 dolardan başlarken, mevcut fiyat noktası olan 234$’a yükseldi.

Bununla birlikte, bazı altcoinler ise son birkaç hafta içinde Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Dolayısyla Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %69’dan %63’e düştü. 

Kaynak

X