1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Elon Musk’ın Bitcoin sorununa çözüm Cardano ve Hoskinson’dan

Elon Musk’ın Bitcoin sorununa çözüm Cardano ve Hoskinson’dan

Elon Musk’ın Bitcoin sorununa çözüm Cardano ve Hoskinson’dan
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Cardano kurucusu Charles Hoskinson, Bitcoin’in hayatta kalması için Cardano’nun Ofelimous protokolünü benimsemesi gerektiği önerisinde bulunuyor. Ünlü girişimci Elon Musk, Bitcoin’in yüksek enerji kullanımını gerekçe göstererek BTC’yi Tesla’nın ödeme yöntemleri arasından çıkarmıştı. Ofelimous protokolü ve Hoskinson’un açıklamasının ayrıntılarına bakalım.


Charles Hoskinson: Bitcoin hayatta kalmak için Cardano’nun bu teknolojisini benimsemeli

Cardano ile IOG kurucusu ve Ethereum’un kurucu oraklarından biri olan Charles Hoskinson, yeni bir video üzerinden kripto para piyasasındaki son gelişmeleri değerlendirdi. En başta da Beyaz Sarayın tüm enerji kullanan sektörlere baskı yapma önerisini yorumladı. Bilindiği gibi Bitcoin madenciliği de yüklü enerji kullanan alanlardan biri.

Hoskinson, Bitcoin’in bu baskılardan kurtulması için kısa süre önce tanıtılan Cardano’nun Ofelimous protokolünden faydalanabileceğini söylüyor. Ofelimous, Bitcoin ve diğer birçok iş kanıtı (proof of work) sistemi kullanan blockchainlerin karbon değerlerini azaltmak için oluşturulmuş bir “faydalı iş kanıtı” (proof of useful work) türü bir protokol.

İlgili – Cardano için kritik gün kesinleşti: İşte, merakla beklenen tarih

Cardano’nun Ofelimous protokolü

Bitcoin

Ofelimous kısa süre önce tanıtılan bir protokol. Güvenliği test edilmiş ve “faydalı iş kanıtı” (proof of useful work- PoUW) protokole sahip. Amacı ise proof of work ağların kullandığı enerji miktarını en aza indirmek.

Hoskinson da Bitcoin madencilerinin PoUW protokolünü benimsemesi gerektiğini düşünüyor. Ona göre böylece Bitcoin’in yüksek olan karbon değerleri de minimum seviyelere düşecek. Bitcoin madenciliğinin karbon değerleri şu an küçük bir ülkenin değerleri ile aynı.

İlgili – Bitcoin fiyatı keskin yükselişle yeniden 20,000 doların üzerinde: Güncel BTC teknik analizi

Beyaz Saray’da kripto madenciliğini yasaklama önerisinde

Bu arada Beyaz Saray’da bir grup yasa koyucu, yeni bir rapor yayımladı. Burada bazı sektörlerin aşırı enerji kullanımını azaltması gerektiği belirtiliyor. Bunlar arasında kripto para madenciliği de var.

Kısaca anlatacak olursak, bu rapor bir yasak getirilmesini istiyor. Yüksek enerji kullanan kripto para madenciliği gibi sektörler enerji kullanımını azaltmasa ya da yeşil enerjiye geçmese yasaklanabilir. BTC madenciliği sık sık yüksek enerji kullanımı ve karbon salınımına sebep olmaktan dolayı eleştiriliyor.

Ünlü girişimci Elon Musk da Bitcoin’in yüksek enerji kullanımını gerekçe göstererek BTC’yi Tesla’nın ödeme yöntemleri arasından çıkarmıştı.

Charles Hoskinson da bu soruna çözüm olarak Ofelimous protokolünü öneriyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.