1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Bitcoin (BTC)’in düşmesi kimleri sevindiriyor?

Bitcoin (BTC)’in düşmesi kimleri sevindiriyor?

Bitcoin (BTC)’in düşmesi kimleri sevindiriyor?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin düştüğünde, Buttcoin alkışlıyor: çevrimiçi topluluk kriptonun sonu için dua ediyor. Kripto dolandırıcılıklarının ve piramit şemalarının çoğalmasından korkan insanlar için bir Reddit alt forumu, kripto para birimiyle dalga geçiyor

Bitcoin düşünce çok seviniyorlar

Bitcoin Haziran ortasında 20.000 doların altına düştü, birçok kripto para kullanıcısı büyük kayıplardan dolayı perişan oldu – bazıları hayat tasarruflarını kaybettiklerini bildirdi. Ancak internetin bir kesimi tezahürat yapıyordu: Kripto para birimleri ile dalga geçmek için 2011’de başlatılan bir Reddit alt forumu olan Buttcoin.

Buttcoin’i sıkça kullanan bir teknoloji endüstrisi çalışanı, Guardian’a “Bitcoin fiyatının düştüğünü gördüğümde dopamin patlaması yaşıyorum. Çok heyecan vericiydi” diyor. Kripto para birimi, bu hafta yine iki yılın en düşük seviyesiyle flört etti ve bu da Buttcoin’de şenlikli bir ruh hali anlamına geliyordu. Yaklaşık 135.000 üyeye sahip grup, Reddit’in birçok kripto para birimi yanlısı forumlarında sohbet eden milyonlarca insanla karşılaştırıldığında çok küçük.

Bitcoin

Onu kripto dolandırıcılıklarının çoğalmasından dehşete düşen insanlar için kara mizahla bağlanmış bir tür dijital destek grubu olarak tanımlıyorlar. Kriptoyu yok etme güçleri olmasa da, tökezlediğinde şakalar yapabilirler. Buttcoin üyelerinin dediği gibi, işe yaramaz dijital paraları çıkarmak yerine “komedi altını kazıyorlar.”

Tıpkı alay ettiği kripto kültürü gibi, Buttcoin’in de kendi terminolojileri var. Bazıları sadece kripto sözlerini ters çevirirler. Buttcoin kullanıcıları token fiyatlarının “aya” yükselmesini beklemek yerine “yere” diyorlar. Ancak Buttcoin’in en popüler şakaları, kripto yanlısı mantığı benimser ve onları alaycı uç noktalara itiyor. Buttcoin kullanıcıları, kripto para teşvikçilerinin olumsuz haberleri döndürme alışkanlığını şişirmek için kripto para felaketlerinin hikayeleri altında “Bitcoin için iyi” yorumunu yapıyor. Teknolojinin karmaşıklığına kendini beğenmiş bir şekilde atıfta bulunan bir başka kripto sloganı, “Birkaç kişi anlıyor”, kendi başına bir Buttcoin memesi haline geldi.

Başkalarının felaketine sevinme sendromu

Buttcoin’deki en büyük gönderiler schadenfreude (başkalarının felaketine sevinme) temasında. Subreddit, en büyük kripto para birimi olan bitcoin, sembolik fiyat seviyelerinin altına düştüğünde her zaman kutlar.  Birçok Buttcoin kullanıcısı için bu, aldatmacanın çözüldüğünü kanıtlıyor. Buttcoin’e her gün göz atan sistem mühendisi Joe, “Ciddi bir şekilde düşmeye başladığında veya bazı stabilcoin şemaları sıfıra gittiğinde kesinlikle umutlu oluyorum” dedi.

Bitcoin

Ancak daha tartışmalı gönderiler, kripto yatırımcılarını para kaybettikleri için alay ediyor – ne kadar ileri gidileceği konusunda anlaşmazlık var. Subreddit’teki bazı yüksek puanlı gönderiler, kurbanlara sempati duyulmaması gerektiğini savunuyor. Haziran ayı sonlarında 1.500’den fazla oy alan bir gönderide, “Gidip kendilerini becerebilirler” dendi: “Dolandırıcılığı eleştirmek kabalık değildir. Bu aynı zamanda ElonDogPoop Coin’de tüm parasını kaybeden insanları teselli etmeye yardımcı olacak bir destek grubu değil.” Tüm Buttcoin kullanıcıları aynı fikirde değil. “Pislik olsalar bile, ortalama [yatırımcının], dolandırıcılığın ne olduğunu görebilmeleri gerekse bile, hayat birikimlerini kaybetme fikrinden hoşlanmıyorum. Bu kesinlikle berbat, ”diyor Joe.

Kaynak

 

Etiketler: