Loading...
btc
BTC
0.06%
Bitcoin
66.083,05 USDT
eth
ETH
2.23%
Ethereum
3.559,24 USDT
bch
BCH
1.61%
Bitcoin Cash
429,68 USDT
xrp
XRP
3.62%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
2.08%
Litecoin
79,22 USDT
bnb
BNB
0.43%
Binance Coin
605,89 USDT
sol
SOL
1.38%
Solana
145,03 USDT
avax
AVAX
-1.03%
Avalanche
29,98 USDT
ada
ADA
-0.08%
Cardano
0,41 USDT
dot
DOT
0.75%
Poladot
6,21 USDT
doge
DOGE
1.09%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
2.02%
Shiba Inu
0,00 USDT

Dogecoin short pozisyonları tüm zamanların zirvesinde!

Dogecoin fiyatında boğaları harekete geçirecek seviye! - Dogecoin teknik analizi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitfinex’te marjin işlemlerde açılan Dogecoin short pozisyonlarının sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Peki bu durum, bir kez daha yeni bir boğa koşusu başlatabilir mi?

Dogecoin short pozisyonlarındaki artış ne anlama geliyor?

En büyük kripto para borsalarından biri olan Bitfinex’teki kaldıraçlı Dogecoin short pozisyonlarının sayısı, 15.9 milyon Dogecıoin (DOGE)‘ye ulaştı. Bu devasa rakamın fiat para cinsinden değeri ise yaklaşık 3.4 milyon dolara tekabül ediyor. Peki bu Dogecoin short pozisyonları boğaları korkutmalı mı?

Short pozisyonlardaki bu artışın ne anlama geldiğini açıklamadan önce, “Short nedir, traderler neden short işlem açar?” gibi sorulara cevap verelim.

İlgili: Güncel Dogecoin fiyat tahmini, geleceği ve beklentisi 2021- 2025

Short nedir? Açığa satış ile nasıl para kazanılır?

Short pozisyon ya da diğer adıyla açığa satış, bir finansal varlığı, fiyatının düşeceği beklentisi ile satışa çıkarmak anlamına gelir. Short ya da fiyattaki düşüşlerden faydalanabileceğiniz bir pozisyon yaratmak, bir varlıkta hızlı bir şekilde para kazanmak ya da kaybetmemek için traderler tarafından kullanılan bir yoldur.

İlgili: Bitcoin short ne demek? Borsada short işlem ile nasıl para kazanılır?

Short işlem, bir varlığa sahip olmadan satabilme fırsatı sunar. Aslında short emir girdiğinizde, işlem yaptığınız kripto para ile borçlanmış olursunuz. Yani düşeceğini tahmin ettiğiniz kripto para ile borç alırsınız. Ve bu borcu da ilerde beklentiniz gerçekleşince, yani paranın değeri düşünce kapatarak kar etmeye çalışırsınız.

Diyelim ki; değeri 50 bin dolarken, kaldıraçlı bir işlem platformundan 1 BTC borç aldınız. Şimdi elinizde 1 BTC ile birlikte 1 BTC borcunuz var. Daha sonra bu 1 BTC’yi piyasa fiyatından sattınız. Elinizde şimdi ise 50 bin dolar ve yine 1 BTC borcunuz var. Diyelim ki; BTC fiyatı 48 bin dolara düştü ve siz de elinizdeki 50 bin doların 48 bin doları ile 1 BTC aldınız ve borcunuzu kapattığınızda size 2 bin dolar kalmış olacak. 

Şimdi Dogecoin short pozisyonlarındaki artışa dönecek olursak; bu artış, Bitfinex’de marjin işlem yapan traderlerin büyük bir çoğunluğunun DOGE fiyatının düşeceğini tahmin ederek, bu yönde işlem açtığını gösteriyor.

Bazı topluluk üyeleri, bunun bir short squeeze ile sonuçlanabileceğini iddia ediyor.

Peki short squeeze nedir?

Dogecoin short pozisyonları tüm zamanların zirvesinde! Ne anlama geliyor?

Short squezee ne demek?

Short squeeze: Boğaların fiyatları yükselterek, açığa satış yapmak için pozisyon açmış olan yatırımcıları zora sokması ve pozisyonlarını kapatmak için baskı yapması anlamına gelir.

Şöyle ki; kripto paraların aşırı volatil doğası, geleneksel şekilde short pozisyonda bu paraları daha da riskli bir varlık haline getirir. Short pozisyonların artması, fiyatların düşeceği yönündeki beklentilerin arttığını gösterir.

Ancak durum böyleyken, fiyatlarda yaşanan ani ve sık artışlar bir sıkışıklığı tetikleyebilir. Yani düşüş bekleyen ve açığa satış emri giren kripto traderlerini şaşırtan bir short squeeze oluşabilir.

Bu da daha sonra short pozisyon satıcılarının, açığa satış yaptıkları coini geri almak için pozisyon açmalarına neden olur. Ve dolayısıyla bu durum fiyatı, kendi kendini besleyen bir döngüde daha da yükseltir.

Nitekim, yılın başlarında GameStop ve AMC hisselerinde yaşanan pumplar buna güzel bir örnekti. Çünkü, alıcılar bu şirketlerin hisseleri üzerinde bir pump düzenleyerek, açılan büyük short pozisyonları likide ederek, güçlü bir ralli başlatabileceklerini biliyordu.

https://twitter.com/BillyM2k/status/1463682596353843201?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1463682669372481543%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Fu.today%2Fdogecoin-shorts-hit-all-time-high

Bu arada Dogecoin, Tesla CEO’su Elon Musk, Dogecoin’in kurucu ortağı Billy Markus’un ABD dolarının değersiz olduğu ile ilgili yayınladığı tweete iki ateş emojisi ile yanıt verdi.

Musk’ın popüler kriptosu tüm zamanların en yüksek seviyesinden %70’ten fazla düşüş kaydederken; bazıları en büyük meme coinin sınırsız arzı nedeniyle Bitfinex borsasında short pozisyonlarda büyük bir artış yaşandığını düşünüyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.