1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Dijital Türk lirası için tarih açıklandı

Dijital Türk lirası için tarih açıklandı

Dijital Türk lirası için tarih açıklandı
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto paraların ana akım gündeme girmesi ile Türkiye de kendi dijital ulusal parasını geliştirme çalışmaları başlatmıştı. Edinilen son bilgilere göre dijital Türk lirası çalışmalarında sona gelindi.


Dijital Türk lirası için tarih açıklandı

Türkiye’nin geliştirdiği dijital Türk lirası ve bunun için hazırlanan blockchain altyapısı ile ilgili güncel bilgiler, Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer aldı. Bu belgeye göre, ileri teknolojilerin dijital Türk lirası gereksinimlerine uygunluklarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ediyor. Ayrıca blockchain tabanlı dijital Türk lirasının gelecek yıl uygulanmaya başlayacağı belirtiliyor.

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, buradaki amacın “uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmek” olduğunu vurguluyor. Bunun için daha önce dijital Türk lirası geliştirme çalışmaları başlatılmıştı.

Söz konusu blockchain tabanlı dijital Türk liarası geliştirme projesinin tam ismi şöyle: “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi”.

Kripto para eko sistemine dahil ülkelere Türkiye de katıldı. 11. Kalkınma Planı'na göre, TC Merkez Bankası kripto para çıkarmaya hazırlanıyor. 

İlgili – ABD Bitcoin madenciliğinde Çin’i geçti; peki Türkiye nerede?

Dijital Türk lirası testleri başlıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi kapsamında artık birinci aşama çalışmalar ve araştırmalar yapıldı. Artık buradan elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı ileri aşama pilot testler yapılacak.

Dijital Türk lirası geliştirme projesinin başlıca amaçlarını şöyle özetleyebiliriz:

  • Uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmek
  • Programlanabilir para birimi için araştırmaları sürdürmek
  • Çevrimdışı ödeme servislerine yönelik teknolojik altyapı oluşturmak

Bunun dışında dijital Türk lirasının diğer sistemlere entegrasyonu için de çalışmalar yapılıyor.

Bu arada, dijital Türk lirasını geliştiren Türkiye Merkez Bankası, bir dizi stratejik kuruluşla bu alanda iş birliği yapıyor. Bunun için ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili ortaklık için anlaşmalar imzalandı.

Dijital Türk lirası testtleri 2022 yılında başlayacak ve sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.