okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.76%
Bitcoin
69.075,96 USDT
eth
ETH
0.43%
Ethereum
3.744,23 USDT
bch
BCH
-0.49%
Bitcoin Cash
492,43 USDT
xrp
XRP
1.07%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-0.05%
Litecoin
84,96 USDT
bnb
BNB
0.18%
Binance Coin
601,38 USDT
sol
SOL
-0.39%
Solana
167,04 USDT
avax
AVAX
-0.13%
Avalanche
37,96 USDT
ada
ADA
-0.07%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.37%
Poladot
7,34 USDT
doge
DOGE
3.83%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
1.91%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bu ayın en çok okunan Bitcoin makalesi-Bölüm 1

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ekonomi ve ticaret alanında önemli çalışmalara imza atan NBER (National Bureau of Economic Research)  oldukça dikkat çekici bir Bitcoin makalesine imza attı. Araştırmanın ayrıntıları için haberimize göz atabilirsiniz.


ABD’nin en büyük thing thang kuruluşu NBER’den şok Bitcoin makalesi!

NBER’de yayınlanan “Blockchain analysis of the Bitcoin Market  (Bitcoin piyasalarının blockchain analizi)” başlıklı makale Igor Makarov ve Antoinette Schoar tarafından kaleme alındı. Makale akademik camiada oldukça yakından takip edilen NBER’in (National Bureau of Economic Research) akademik dergisinin Ekim ayı baskısında yayınlandı.

Çalışmada Bitcoin blockchain’i üzerinde gerçekleşen işlemler analiz edilerek geniş çaplı güncel bir veri tabanı elde edildi. Yeni algoritmalar kullanılarak süzülen verilerde Bitcoin piyasalarının ana aktörlerinin davranışları analiz edilme çalışıldı. Çalışmada 3 alt ana başlıktan oluşuyor.

  • Bitcoin ağında işlem yapan ana aktörlerin neden olduğu işlem hacmi analiz edildi.
  • Bitcoin madencilerinin bölgesel yoğunlukları incelendi.
  • Yüksek Bitcoin bakiyesine sahip aktörlerin yoğunluğu analiz edildi.

Makarov ve Schoar çalışmadan elde ettikleri sonuçlar grafik halinde paylaştılar. Biz de bu haberimizde yazarların elde ettikleri önemli bulguları siz değerli Koinmedya okuyucularımız ile paylaşacağız.

Reel Bitcoin işlem hacmi!

Bitcoin üzerinden yapılan işlemler farklı gerekçelerle yapılabiliyor. Aşağıdaki grafikte gerçek Bitcoin işlem hacmini görüyoruz (yeşil grafik).

Bitcoin makalesi

İllegal Bitcoin işlem hacmi

Bitcoin’i illegal işlemlerin finansmanında kullanıldığı hep iddia edilen bir husus. Oysa aşağıdaki grafikte illegal işlem hacminin giderek azaldığını görüyoruz. Aşağıdaki resimde sarı renkle belirtilen grafik, illegal Bitcoin işlemlerini gösteriyor.

Bitcoin illegal işlem hacmi

En yüksek işlem hacminin kripto para borsaları kaynaklı olduğu gözleniyor. Bu gösterge Bitcoin üzerinden gerçekleşen işlemlerin büyük oranda kayıt altında olduğunu gösteriyor.

Bitcoin transfer koridoru!

Aşağıdaki grafikte ise Bitcoin transferlerinin en yoğun olarak gerçekleştiği koridoru görüyoruz. Oluşan haritada dikkat çeken destinasyonlar; Binance borsası, Coinbase, BitGo.com, Gemini ve diğerleri.

bitcoin koridoru

Blockchain analysis of the Bitcoin Market  (Bitcoin piyasalarının blockchain analizi)” başlıklı makale yayınlanır yayınlanmaz oldukça ilgi gördü. Kısa sürede akademik anlamda en çok okunan makaleler arasında yer aldı.

Makalede paylaşılan verileri 2 bölüm halinde siz değerli okuyucularımız ile paylaşmayı düşünüyoruz. İkinci bölüm gün içerisinde paylaşılacaktır.

Kaynak

Bölüm 2:

Bu ayın en çok okunan Bitcoin makalesi-Bölüm 2

İlgili!

Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2023-2025 ve BTC gelecek beklentileri

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.