1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bu ayın en çok okunan Bitcoin makalesi-Bölüm 2

Bu ayın en çok okunan Bitcoin makalesi-Bölüm 2

Bu ayın en çok okunan Bitcoin makalesi-Bölüm 2
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ekonomi ve ticaret alanında önemli çalışmalara imza atan NBER’de (National Bureau of Economic Research) Bitcoin hakkında oldukça dikkat çeken bir makale yayınlandı. Makalenin 2. Bölümü ile karşınızdayız.  


Bu ayın en çok okunan Bitcoin makalesi-Bölüm 2

NBER’de yayınlanan “Blockchain analysis of the Bitcoin Market  (Bitcoin piyasalarının blockchain analizi)” başlıklı makale Igor Makarov ve Antoinette Schoar tarafından kaleme alındı. Makale akademik camiada oldukça yakından takip edilen NBER’in (National Bureau of Economic Research) akademik dergisinin Ekim ayı baskısında yayınlandı.

Makalenin ilk bölümünü okumadıysanız ilk önce ilk bölümüne göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu ayın en çok okunan Bitcoin makalesi-Bölüm 1

Bölüm 2

En büyük kripto para borsaları

Bitcoin işlemlerinin borsalara göre dağılımına baktığımızda ilk sırada Binance borsasın yer aldığı dikkat çekiyor. Binance’den sonra en fazla işlem hacmine sahip olan kripto para borsası ise Coinbase. Sonra sırasıyla Huobi, Bitfinex, OKEx, Kraken ve Bitstamp en yüksek işlem hacmine ulaşan borsalar.

bitcoin makalesi

Binance borsasının genel merkezinin nerede olduğu belli değil! Japonya’da olduğu ileri sürülüyor. Borsalardan hareketle şöyle bir yorumda bulunabiliriz: Bitcoin işlemleri Uzak Doğu Asya (Japonya ve Güney Kore) ve Kuzey Amerika’da yoğunlaşıyor.

En büyük madenciler

Bitcoin madenciliğinde Çin’in Bitcoin yasaklarının ardından ciddi değişimler yaşandı. Madencilik şirketleri merkezlerini büyük oranda ABD ve Kazakistan’a taşıdı. Aşağıdaki grafikte en fazla Bitcoin kazan havuzları görüyoruz. AntPool, F2 Pool ve BTC.com neredeyse kazılan Bitcoin’lerin %50’sini elde ediyor.

bitcoin makale

Bitcoin madenciliğinin ülkelere göre dağılımı

Bitcoin madenciliğinde 2017 yılında %70’lere varan Çin tekel gücü, sürekli azalıyor. Doğal olarak Çin’in aldığı Bitcoin ödülleri de azalış trendinde. ABD ve uluslararası alanlarda kazanılan Bitcoin ödülleri ise artış gösteriyor.

bitcoin makale

Bireysel Bitcoin yatırımcıları

Aşağıdaki grafikte ise bireysel hesaplarda tutulan Bitcoin miktarındaki değişimi görüyoruz. Yükselen trend Bitcoin’in geniş kesimler tarafından kabullendiğini gösteriyor. Bireysel hesaplarda tutulan Bitcoin miktarı ise 8 milyon adedi geçti.

bitcoin bireysel

Aşağıdaki grafikte ise aracı kurumların sahip olduğu Bitcoin sayısındaki değişimi görüyoruz. Aracılara emanet edilen Bitcoin sayısı 5 milyon adedi geçmiş durumda.

bitcoin aracı

Kaynak

İlgili!

Bu ayın en çok okunan Bitcoin makalesi-Bölüm 1