Dijital ABD doları (CBDC) geliyor, etkileri neler olacak?

kripto
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD merkez bankası dijital para biriminin piyasaya sürülmesi muhtemelen birkaç yıl sonra olsa da, nihai varış şansı gün geçtikçe artıyor gibi görünüyor. Yetkililer giderek artan bir şekilde dikkatlerini kripto düzenlemesine çevirdikçe, birkaç işaret bir ABD CBDC’sinin ufukta olabileceğini gösteriyor.

Dijital dolar (CBDC) yolda

Yetkililer, Başkan Joe Biden’in düzinelerce devlet kurumunu kripto politikası hakkında raporlar geliştirmeye yönlendiren yürütme emrinden bu yana geçen aylarda bu fikre ısındı. Bir CBDC bazı faydalar sağlarken, aynı zamanda Hazine ve Federal Rezerv’e işlem yapma özgürlüğü üzerinde benzeri görülmemiş yetkiler verebilir. Bir “dijital dolar” merkez bankası dijital para birimini tanıtmak, dünyanın parayla etkileşimini kökten değiştirecek ve son gelişmelere dayanarak, ABD bu fikre açık görünüyor.

CBDC

CBDC’lerin arkasındaki fikir, tamamen dijital olması ve halkın doğrudan erişimine açık olması bakımından ticari banka parasına benzeyen, ancak aynı zamanda Fed tarafından ihraç edilen ve Fed’in bir yükümlülüğünü temsil eden (nakit para gibi) yeni bir para biçimi sunmaktır. ) bunun yerine ticari bankalar tarafından (banka mevduatları gibi). Bu nedenle, bu para biçimi -teoride- gelecekte kamuya açık olan hem en güvenli hem de en kolay aktarılabilir para biçimi olacaktır.

CBDC’ler ile Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri arasında birçok fark olsa da, belki de en temel olanı, CBDC’lerin hala birinin sorumluluğunda olmasıdır – bu durumda, merkez bankasının teknik olarak CBDC sahiplerine borçlu olduğu borç – Bitcoin ve Ethereum ise hamiline yazılı varlıklardır. bu kimsenin sorumluluğu değildir ve saf mülkiyeti temsil eder.

Dijital doların geldiğinin işaretleri

ABD henüz resmi olarak CBDC biçiminde bir dijital dolar yaratma ve ihraç etme taahhüdünde bulunmamış olsa da, son iki yılda üst düzey devlet kurumlarından ve yetkililerinden hükümetin bu olasılığı ciddi şekilde düşündüğünü gösteren birkaç sinyal var.

 CBDC

Birçok kez Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Jenet Yellen, hükümetin bu konuya odaklanması ve araştırma ve geliştirme çabalarını hızlandırması gerektiğini vurguladı. Powell,  “Kripto varlıklardaki ve stablecoin’lerdeki muazzam büyüme ışığında, Federal Rezerv, bir ABD merkez bankası dijital para biriminin halihazırda güvenli ve verimli bir yerel ödeme sisteminde gelişip gelişmeyeceğini inceliyor” dedi.


Bir yıl önce Yellen, “merkez bankalarının [CBDC’lere] bakmalarının mantıklı olduğunu” söyledi ve ABD’nin finansal katılımla ilgili bir sorunu olduğunu ve dijital doların buna yardımcı olabileceğini açıkladı. Belki de dijital bir doların geleceğine dair en çarpıcı işaretler, Başkan Biden’ın “Dijital Varlıkların Sorumlu Gelişimini Sağlama” konulu yürütme emrine yanıt olarak ABD Hazinesi’nin Paranın ve Ödemelerin Geleceği başlıklı Eylül 2022 raporunda yer alıyor. Mart ayında Başkan Biden, Hazine de dahil olmak üzere birçok devlet kurumuna bir CBDC’nin değerlendirilmesi de dahil olmak üzere potansiyel ABD kripto düzenlemesi hakkında raporlar sunmasını emretti. Daha sonraki raporlar, çoğunlukla ajansların bu fikri desteklediğini gösteriyor.

ABD Hazinesi, CBDC çabalarını destekliyor

Beyaz Saray’a yanıt olarak, ABD Hazinesi, Fed’i “bir CBDC’nin olası teknoloji seçimlerini ve diğer tasarım öğelerini analiz etme çalışmaları da dahil olmak üzere, CBDC’ler üzerindeki araştırma ve teknik deneylerini sürdürmeye” teşvik etti ve dijital bir doların çıkarılmasının mümkün olabileceğini öne sürdü.

 CBDC

Hazine, Fed‘i desteklemek için CBDC’lerin sorumlu gelişimini desteklemek için kurumlar arası bir çalışma grubu oluşturacağını ve yöneteceğini de kaydetti. Raporda Hazine, bir ABD CBDC oluşturmanın birkaç yıl sürebileceğini, ancak hükümetin uluslararası mali düzende doların önceliğini güvence altına almak için bunu yapması gerektiğine dikkat çekti.

ABD merkez bankası, “CBDC ihraç etmenin sonuçlarını ve seçeneklerini araştırdığını” söyledi. Ve Fed, hükümetin dijital bir dolar çıkarması gerekip gerekmediği gibi herhangi bir açık politika önerisinde bulunmasa da, teknolojik araştırma ve deneyler de dahil olmak üzere çeşitli açılardan CBDC’leri incelediğini ortaya koydu.

Spesifik olarak, Boston Federal Rezerv Bankası, halka açık olacak bir “perakende CBDC” için potansiyel teknolojik çözümleri keşfetmek için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ile birlikte çalışıyor. Aynı zamanda, New York Federal Rezerv Bankası, yalnızca bankalar arası ödemeler için kullanılacak bir “toptan CBDC” üzerinde çalışmak üzere Uluslararası Ödemeler Bankası ile birlikte çalıştı. Bu girişimlerin her ikisi de Fed’in dijital dolar yaratma konusunda ciddi olduğunu kanıtlıyor.

CBDC
Geçen ay, Başkan Biden’ın dijital varlıklar yürütme emrini imzalamasından altı ay sonra, Beyaz Saray ilk kapsamlı kripto düzenleyici çerçevesini yayınladı. Makalede Beyaz Saray, Fed ve Hazine’yi dijital bir doları araştırmaya ve geliştirmeye devam etmeye teşvik etti ve bir ABD CBDC sistemi için ilk politika hedeflerini yayınladı. “Bir ABD CBDC sistemi, uygulanıyorsa, tüketicileri korumalı, ekonomik büyümeyi teşvik etmeli, ödeme sistemlerini iyileştirmeli, diğer platformlarla birlikte çalışabilirliği sağlamalı, finansal katılımı ilerletmeli, ulusal güvenliği korumalı, insan haklarına saygı göstermeli ve demokratik değerlerle uyumlu olmalıdır” dedi.ABD’nin son iki yılda CBDC araştırma ve geliştirme çabalarını hızlandırmasının ana nedeni – ve dijital doların neden daha geç gelebileceğine dair bir başka argüman – kripto para birimlerinin hızlı küresel çoğalmasının baskısı ve hızlı gelişmedir.

Çeşitli düzenleyiciler ve kanun koyucular, mevcut itibari para ödeme sistemlerini yenileme ve iyileştirme ihtiyacının arkasındaki temel neden olarak stabilcoinlerin hızlı büyümesini açıkça belirttiler. Dolara sabitlenmiş stablecoin’ler, uluslararası dolar için daha fazla talep yaratırken, yurtiçinde hala riskli bir para biçimini temsil ediyorlar. Bunun ötesinde, ABD ve Fed, uyum sağlamak için önemli bir baskı altında CBDC cephesinde geride kalıyor.

 CBDC

CBDC’ler programlanabilir olmaları nedeniyle hükümete para üzerinde bir “son kullanma tarihi” belirleme yetkisi de verir. Bu, insanları ekonomik faaliyeti yapay olarak harcamaya ve yönlendirmeye zorlamalarına izin verecektir. Çin, dijital yuanı ile bu özelliği zaten denedi.

Daha merkezi ve sansürlenebilir bir banka borç parası biçimi getirmenin, Bitcoin veya Ethereum gibi gözetimsiz ve sansürsüz sabit para varlıklarına olan talebi azaltacağına inanmak zor. Herhangi bir şey olursa, hükümetler CBDC’leri benimsemeye başladıkça, belirli kripto para birimlerinin değer depoları veya hatta “güvenli cennet” varlıkları olarak çekiciliği artmalıdır.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dijital ABD doları (CBDC) geliyor, etkileri neler olacak?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.