FED başkanı Powell’dan flaş kripto para açıklaması

ripple
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Federal Rezerv Başkanı, Paris’te, merkez bankalarının  finansı tokenleştirmede oynayabileceği rolü tartıştı. Jerome Powell : “Stablecoin rezervleri “kamuya şeffaf” olmalı” dedi. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, stablecoin düzenlemesine ağırlık verdi. Finansın Tokenizasyonunun Fırsatları ve Zorlukları konferansında konuşan Powell, dolara sabitlenmiş stablecoin’lerin gerçek dolar için bire bir kullanılabilir olmasını sağlayan yeni düzenleme çağrısında bulundu.
Powell’ın yorumları, Mayıs ayındaki TerraUSD erimesinin ardından ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın yorumlarını yansıtıyor.

Kripto paralar ve stablecoinler hakkında açıklamalar

Jerome Powell, Christine Lagarde, Ravi Menon ve Agustín Carstens, DeFi düzenlemesi, stablecoin’ler ve merkez bankası dijital para birimleri dahil olmak üzere çeşitli konularda düşüncelerini paylaştı. Federal Rezerv, stablecoin düzenlemesine ağırlık verdi. Salı günü Paris’te düzenlenen Finansın Tokenizasyonunun Fırsatları ve Zorlukları konferansında konuşan Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Singapur Para Otoritesi Genel Müdürü Ravi Menon ve Bank of International Settlements Genel Müdürü Agustín Carstens’e katıldı. Hızla büyüyen kripto ekonomisinde merkez bankalarının rolünü tartıştılar.

KRİPTO PARA

Bir saat süren bölüm boyunca grup, DeFi, stablecoin’ler ve merkez bankası dijital para birimleri dahil olmak üzere çeşitli konuları tartıştı. Bununla birlikte, tartışmanın hakim çizgisi kripto düzenlemesi etrafında odaklandı. Circle’ın USDC’si veya Tether’in USDT’si gibi özel sektör sabit paralarının mevcut banka mevduatlarına ve para piyasası fonlarına benzer şekilde düzenlenmesi gerekip gerekmediği sorulduğunda Powell, araçların bazı benzerlikleri paylaştığını kabul etti.

Bununla birlikte, genel halkın stablecoin’leri dolar eşdeğeri olarak görme eğilimine atıfta bulunarak, stabilcoin’lerin yeterince desteklenmelerini sağlamak için katı düzenlemelere ihtiyaçları olduğunu da sözlerine ekledi. Powell: “[Stablecoin] rezervlerinin halka karşı şeffaf olması ve para çekme işlemlerini finanse etmek için her zaman orada olacak türden kredi varlıklarından oluşması gerekiyor” dedi.

Powell ayrıca, bir ABD dijital dolarının aracılık edilmesi, mahremiyetin korunması, kimlik doğrulaması ve aktarılabilir olması gerektiğini söyleyerek merkez bankası dijital para birimleri hakkında daha fazla bilgi paylaştı. Ancak, Fed’in dijital bir dolar başlatmak için acil bir planı olmadığını ve bu tür bir para biriminin Kongre’de onaya tabi olacağını ve yıllarca araştırma gerektireceğini de sözlerine ekledi.

kripto para

Powell’ın stablecoin‘ler hakkındaki yorumları, Hazine Bakanı Janet Yellen’ın bu yılın başlarında özel stablecoin düzenlemesi konusunda yaptığı konuşmaları hatırlatıyor. Yellen, dolara sabitlenmiş tokenlerin dolar ve dolar eşdeğerleri gibi kaliteli teminatlarla yeterince desteklenmesini ve stabilcoin sahiplerinin varlıklarını tekrar dolara çevirmesine izin vermek için bu altyapının kurulmasını sağlayan bir stabilcoin düzenleyici çerçeve çağrısında bulundu.

Stabilcoin düzenlemesi için yapılan baskı, birden fazla olayın yatırımcıların belirli dolara sabitlenmiş varlıklara olan inancını kaybetmesine neden olmasının ardından geldi. Mayıs ayında, desteklenmeyen TerraUSD stabilcoinin çöküşü, kripto alanında şok dalgaları gönderdi ve birkaç gün içinde 40 milyar doları aşan değeri sildi. TerraUSD patlamasından kısa bir süre sonra, Tether’in USDT stablecoin’ine olan güven de azaldı ve geçici olarak dolar kurunu kaybetmesine neden oldu.

USDT desteğinin kalitesiyle ilgili korkular, sahiplerinin USDT’yi USDC ile takas etmek için büyük primler ödemesine neden oldu, birçok piyasa katılımcısının USDT’den daha güvenli olarak algıladığı Circle tarafından verilen sabit para. Tether, USDT’nin bire bir dolar ile değiştirilebileceği garantisi sayesinde sabit değerini geri kazandı ve bu da milyarlarca dolar değerinde başarılı itfaya yol açtı.

Yine de, ABD hükümetinin birçok üyesi için, bu tür garantiler, onları desteklemek için uygun mevzuat uygulanmadıkça çok az değerdedir. Powell’ın yorumları, özel stablecoin’leri düzenleme arzusunun arttığını gösteriyor. Bu nedenle, kapsamlı bir stabilcoin faturasının ABD’de kanun haline getirilen ilk büyük kripto mevzuatı parçası olması muhtemel görünüyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
FED başkanı Powell’dan flaş kripto para açıklaması
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.