1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Avrupa Birliği’nden stablecoinler için sınırlama geliyor

Avrupa Birliği’nden stablecoinler için sınırlama geliyor

Avrupa Birliği’nden stablecoinler için sınırlama geliyor
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Binance’in ünlü yöneticisi, Avrupa’nın MiCA çerçevesinin küresel bir kripto düzenleme standardı olabileceğini söylüyor. 14 Eylül’de Paris’teki Binance Blockchain Haftası’nda ocak başı sohbeti sırasında CZ, MiCA’da önerilen düzenleyici yönergelerin “harika” olduğunu ve diğer düzenleyicilerin kopyalaması için küresel bir standart haline gelebileceğini söyledi. Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, Avrupa’nın Kripto Varlıklar Piyasası (MiCA) düzenleyici çerçevesinin zorlu olmasına rağmen, küresel bir standart haline gelebileceğini söyledi. Ancak stablecoinlere erişim kısıtlması tartışma konusu teşkil ediyor.

Küresel kripto para standartları geliyor stablecoinler

14 Eylül’de Paris’teki Binance Blockchain Haftası’nda ocak başı sohbeti sırasında CZ, MiCA’da önerilen düzenleyici yönergelerin “harika” olduğunu ve diğer düzenleyicilerin kopyalaması için küresel bir standart haline gelebileceğini söyledi. Önerilen MiCA yönetmeliği uyarınca, kripto şirketlerinin Avrupa Birliği’nin 27 ülkesinde faaliyet göstermek için yalnızca bir lisans başvurusunda bulunması gerekiyor.

 stablecoin

Ancak CZ, Dolar destekli stablecoinlere erişimi kısıtlayan MiCA’nın biraz katı olduğunu ekledi. Taslaklar, piyasadaki likiditenin %75’ine sahip olan USD bazlı stabilcoinleri kabul etmiyor. Dolar destekli stablecoin’lerin küresel kripto piyasası için ana likidite kaynağı olduğu göz önüne alındığında, AB’deki erişimini sınırlamak, yatırımcıların işlemlerini gerçekleştirmek için derin likiditeye erişmesini potansiyel olarak sınırlayabilir.

CZ, Fransa Teknoloji Bakanlığı’nın MiCA düzenlemesini hazırlamadaki rolünü övdü ve Fransa’da kriptonun geleceği konusunda iyimser olduğunu dile getirdi. CEO şöyle dedi: “Paris, “muhtemelen… Avrupa’daki ve dünyanın daha büyük bir bölümündeki kriptonun finans merkezidir.” Binance CEO’su ayrıca, ülkenin dostane istihdam ve vergi yasaları nedeniyle Paris’teki Binance ekibini “yüzlerce daha” genişletmeyi ima etti.

 stablecoin

Avrupa’nın MiCA yönetmeliği

30 Haziran 2022’de AB milletvekilleri, stabilcoin’leri ve kripto varlık sağlayıcılarını düzenlemek için bir çerçeve olarak Kripto Varlıklar Piyasası (MiCA) düzenlemesini benimsemeyi kabul etti. Tekliflere göre, stablecoin’ler, “iflas durumunda tamamen korunan” rezervlerle 1:1 oranında desteklenmelidir. Sonuç olarak, UST gibi algoritmik sabit paralara AB’de izin verilmez.

Teklif ayrıca stablecoin ihracına ve ticaret limitlerine sınırlamalar getirdi. 10 milyondan fazla kullanıcıya veya 5 milyar avro değerinde dolaşım arzına sahip olan stabilcoinler, Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) tarafından düzenlenecek. MiCA ayrıca günlük stabilcoin işlem hacmini 200 milyon Euro ile sınırladı. Sonuç olarak günlük işlem hacmi sırasıyla 48,13 milyar euro ve 5,4 milyar euro olan Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) gibi dolar destekli stablecoin’ler EBA’nın düzenlemesine tabi olacak.

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasa Otoritesi (ESMA) ve EBA’ya kaydolmaları gerekmekte. Düzenleyicilerden alınan tek bir lisans, kripto borsalarının Avrupa Birliği genelinde çalışmasına izin verecek.

Kaynak