1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. IMF direktöründen kritik kripto para açıklaması!

IMF direktöründen kritik kripto para açıklaması!

IMF direktöründen kritik kripto para açıklaması!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Uluslararası para fonu (IMF) Para ve Sermaye Piyasaları direktörü Tobias Adrian, kripto para piyasaları hakkında konuştu. Detaylar haberimizde.

IMF direktöründen kritik kripto para açıklaması!

Geçtiğimiz yıl 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan kripto piyasası 2022 yılı beklentilerin altında geçti. Pandemi sonrası yaşanan enflasyonist dönem merkez bankalarını harekete geçirdi. Faiz artışları ile sert politikalar izleyen bankalar kripto piyasasının durgunlaşmasına neden oldu.

Özellikle ABD ekonomisi son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarını kaydetti ve Fed şahin politikalar ile ekonomiye müdahale ediyor. Fed’in politikalarının yatırımcıları riskli varlıklardan uzaklaştırdığı bir gerçek. Satış baskısı kripto para piyasasının 2022 kodlarında önemli bir yer tuttu.

Kripto para nedir, nasıl alınır satılır?

Uluslararası Para Fonu (IMF) için Para ve Sermaye Piyasaları direktörü Tobias Adrian’da konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Adrian, Çarşamba günü Yahoo Finance ile yaptığı röportajda gelen sorular üzerine konuyu ele aldı ve kripto piyasasında satış baskısının daha fazla artacağını söyledi.

“Hem kripto varlıklarında hem de hisse senetleri gibi riskli varlık piyasalarında daha fazla satış görebiliriz.”

Adrian, bu yıl piyasası derinden sarsan olaylardan biri olan Terra çöküşünü de ele aldı ve benzer olayların kripto para piyasasında tekrar yaşanabileceğini belirtti. Adrian ayrıca hem Hazine Bakanı Janet Yellen hem de Federal Rezerv’in de sürekli uyardığı stabilcoin konusunda da Yellen ve Fed ile aynı görüşte olduğunu ve yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini belirtti.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Özellikle Tether’den (USDT) bahseden IMF yöneticisi, “Bire bir desteklenmedikleri için orada bir miktar güvenlik açığı var” dedi. Bazı stabilcoinlerin ise “biraz riskli varlıklar tarafından desteklendiğini” vurguladı.

İlgili: Ethereum fiyat tahmini

Ayrıca IMF direktörü, yatırımcıları ve finansal sistemi korumak için düzenlemelere ihtiyaç olduğunu kaydetti.

“Kripto paraların kendilerinin düzenlenmesi zor olacak, ancak borsalar ve cüzdan sağlayıcıları gibi giriş noktalarını bu madeni paralara yatırım yapmak için düzenlemek, bu çok somut ve çok uygulanabilir bir şey.”

Kripto para piyasasının toplam değeri son yükselişin ardından 1 trilyon dolara yükseldi. Yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine 1,079 trilyon dolar.

Kripto para piyasasının toplam değerindeki değişim (Yıllık)

IMF direktöründen kritik kripto para açıklaması!

 

 

Kaynak