Libra gitti, Diem coin geldi! işte Facebook’un yeni coini

Diem nedir? Facebook’un coini hakkında bilmedikleriniz
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal medya devi Facebook, kripto parası Diem coini çıkarma planlarını artık kesinleştirdi. Buna göre Diem 2021 yılında çıkıyor. Facebook, daha önce ismi Libra coin olan stabil coinin ismini Diem olarak değiştirdi. İşte, bu kripto para ile ilgili bilmeniz gerekenler.


Diem nedir?

Diem, ödemeler için kullanılacak. Buna rağmen Diem blockchain, tıpkı Ethereum gibi programlanabilir olacak. Bu da geliştiricilere özel uygulamalar oluşturma imkanı sağlayacak.

 

Diem coin, güvenliğini garanti altına almak için “statik yazma” adı verilen mantıksal bir kısıtlama kullanan Move adlı özel bir akıllı sözleşme dili kullanıyor.

Diem coin blockchaini doğrulayıcı düğümler (validator node) destekliyor. Bu düğümleri ise Diem Birliği’nin (Diem Association) üyeleri çalıştırıyor. Bu düğümler, işlemleri doğruluyor ve bloklara onay veriyor. Aşağıdaki görsel, süreci özetliyor.

Diem coin nedir? Facebook’un coini hakkında bilmedikleriniz

Doğrulayıcı düğümler (validator node) Kaynak: Diem.com

 


Facebook’un Diem coini ne zaman çıkıyor?

Sosyal medya devi Facebook, Aralık 2020’de Libra coin projesinin adını Diem olarak değiştirdi. Libra Birliği de Diem Birliği oldu. Yeni kripto paranın ise Ocak 2021’de çıkarılması planlanıyor. Şu an Diem Birliği’nin 27 üyesi var.

Diem blockchainin en önemli özelliklerinden biri verimlilik olarak kabul edilebilir. Diem testnet hızından dolayı eleştiriliyordu. Çünkü saniyede 6 ile 24 arasında işlem gerçekleştirebiliyordu. Bu mevcut blockchain dışı Visa ve Mastercard gibi ağlardan bile çok düşük. Ancak uygulamada Diem blockchainin hedefi saniyede 1,000 işlemi gerçekleştirmek.

Bunların ötesinde Diem bir de neredeyse sıfıra yakın bir işlem ücreti vaadi de veriyor. Diem’de rezerv varlıklardan gelen faiz doğrulayıcılara ödeniyor. Bu da Diem’in şu an ödeme şirketlerinin yaptığı gibi her işlemden yüzde 1 yüzde 3 gibi kesinti yapmasına gerek olmadığı anlamına geliyor.

Kaynak

 

Kripto para Diem nedir?

Kripto para Diem (eski adıyla Libra coin ), Amerikan sosyal medya şirketi Facebook tarafından önerilen izinli bir blockchain tabanlı ödeme sistemi. Bu sistem bir stabil coin çıkarmayı da içeriyor. Bu para birimi ve ağ henüz mevcut değil.

 

 

Libra coine ne oldu?

Facebook, 2019 yılında tanıttığı Libra coin ve bu ağdan vazgeçti. Hükümetler ve düzenleyicilerden gelen baskılar sonucu Libra projesinde değişikliklere gidildi. Yeniden yapılanma sonucu projenin ismi ise Diem.

 

 

Daha fazla coin incelemesi için tıklayın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Libra gitti, Diem coin geldi! işte Facebook’un yeni coini
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.