1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dev şirketler, kriptonun geleceğini bu alanda görüyor

Dev şirketler, kriptonun geleceğini bu alanda görüyor

Dev şirketler, kriptonun geleceğini bu alanda görüyor
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Finans sektörünün dev kuruluşları, kripto para sektörünün geleceğinin bu yeni alanda olduğunu düşünüyor. Şimdiden bu alana yatırım yapan dev kuruluşlar var. Mesela, bu alan için tercih ettikleri kriptolardan biri Polygon (MATIC).


Dev şirketlerin kripto sektöründe ilgi gösterdiği alan

BlackRock CEO’su Larry Fink, finansal piyasalar için bir sonraki adımın ve aynı zamanda hisse senetlerinin yeni neslinin, varlıkları tokenize edilmesi olacağını düşünüyor. Ünlü CEO’nun bahsettiği bu tokenizasyon nedir?

Blockchain alanında tokenizasyon, varlıkların blockchain üzerinde dijital temsillerini oluşturma sürecine deniliyor. Böylece bu varlıkların hem geçmiş sahiplik bilgileri hem de gerçekliği blockchain teknolojisi ile sağlanıyor ve korunuyor.

İlgili – Kripto para piyasalarında tokenizasyon nedir?

Böyle bir yaklaşım varlıkların farklı bir yoldan ticaretine olanak sağıyor. Tokenizasyon ile ticareti yapılabilecek varlıklar için örnek olarak hisse senetleri, bonolar, gayri menkul ve hatta arsa, şarap ya da sanat eserleri gibi alternatif varlıklar gösterilebilir. Böylece bu işlemler artık halka açık bir ağ üzerinden yani blockchain ile gerçekleşebilecek.

New York Times DealBook etkinliğinde konuşan BlackRock CEO’su Larry Fink, tokenizasyonun hızlı ve düşük ücretli işlemler ve ticaret sağlayacağını savunuyor.

İlgili – Bitcoin ayı piyasası ne zaman bitecek? İşte, kritik veriler

Kripto para

Fink, blockchainin umut vaat eden geleceği dışında konuşmasında mevcut ekonomik durum ve piyasaları etkileyen Rusya – Ukrayna krizi, Çin’in değişen rolü ve enflasyonun global baskısı konularına da değindi. Ona göre tüm bunlar bu yıl gelişen ekonomileri etkileyen başlıca faktörler.

İlgili – Blockchain rehberi: Blockchain nedir, hangi alanda kullanılır ve geleceğe nasıl yön verecek?

Bu arada finans dünyasının geleceğinin tokenizasyon olduğunu düşünen sadece BlackRock değil. Karbon kredilerinin tokenizasyonu alanında çalışan Flowcarbon şirketi, bu yıl sektörün önemli şirketlerinden 70 milyon dolarlık bir yatırım çekti. Bu da sektörde tokenizasyona olan ilgiyi gösteriyor. Başka şirketlerin de bu alanda yatırımları ve projeleri var.

Mesela Kasım ayında ünlü yatırım bankası JPMorgan, tokenize edilmiş nakit depozitleri denemeleri için Polygon’u kullanmaya başladı. Bankaya göre, tokenize varlıklar, finansal sistemin daha şeffaf gelişmesi için önemli bir yeni yöntem sağlıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.