Dev şirketin Bitcoin ETF savaşı SEC’e dava açılmasıyla bitebilir

bitcoin etf
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’li düzenleyici SEC bu sefer de Bitcoin ETF’yi geri çevirirse, dev yatırım şirketinin açtığı dava ile karşı karşıya kalacak. Üst düzey yetkili artık tüm seçeneklerin masa olduğunu belirtiyor.


Dev şirketin Bitcoin ETF savaşı SEC’e dava açılmasıyla bitebilir

Kripto para sektörünün dev şirketlerinden Grayscale Investments, 30 milyar dolarlık Bitcoin fonunu ETF’ye (exchange-traded fund) çevirmeye çalışıyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şimdiye kadar BTC ETF başvurularına olumlu cevap vermedi. Tabii vadeli Bitcoin ETF’yi saymazsak.

Şimdi SEC’in Grayscale’in ETF başvurusu için karar verme tarihi yaklaşıyor. Dijital varlık yöneticisi, Grayscale Bitcoin Trust (ticker GBTC) isimli fonunu fiziksel olarak destekli ETF’ye çevirme başvurusu yapmıştı. Bu başvuru için SEC’in cevap vermesi gereken son tarih 6 Temmuz. Eğer SEC bu sefer de ret verirse, Grayscale cevap olarak dava açmayı düşünüyor.

İlgili – Bitcoin ETF nedir? Fiyatlardaki düşüşü Spot Bitcoin ETF’ler önler mi?

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, Bloomberg News’un New York ofisinden yaptığı açıklama şöyle diyor:

“Ben, Temmuz olduğunda artık tüm seçeneklerin masada olacağını düşünüyorum.”

bitcoin etf

SEC’e karşı artık dava açmaya varacak duruma nasıl gelindi? Bunun başlıca sebebi SEC’in kendi kararlarında yatıyor. Çünkü ABD’li düzenleyici türevler destekli Bitcoin ETF’ye izin verirken, sürekli spot ETF başvurularını geri çeviriyor. 2021 yılı sonundaki onay ile 3 Bitcoin vadeli ETF işleme başlamıştı.

Grayscale’i savunan Davis Polk avukatı ise Kasım 2021’de SEC’e bir mektup sunarak Bitcoin ETF lehine görüş bildirmişti.

İlgili – Kripto sektörünün yeni gündemi Metaverse ETF

Spot Bitcoin ETF’yi piyasaya getirmek isteyen yatırımcı sayısı çok. Grayscale’e göre, standart 240 günlük inceleme süresinin bir parçası olarak SEC’e gönderilen yaklaşık 2.700 mektup bulunuyor. Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein ise yaptıkları başvuruyu destekleyen bu kadar çok insan olmasını görmekten mutlu olduğunu belirtiyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dev şirketin Bitcoin ETF savaşı SEC’e dava açılmasıyla bitebilir
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.