1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. İşte en çok kripto para madenciliği yapılan ülkeler! Türkiye sıralamada nerede?

İşte en çok kripto para madenciliği yapılan ülkeler! Türkiye sıralamada nerede?

İşte en çok kripto para madenciliği yapılan ülkeler! Türkiye sıralamada nerede?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyada en fazla Bitcoin madenciliği yapılan ülkeler açıkladı. Türkiye bu sıralamada nerede yer buldu. Detaylar ve teknik veriler yazımızda.

İşte en çok Bitcoin madenciliği yapılan ülkeler! Türkiye sıralamada nerede?

Kripto para madenciliği geniş kitleler tarafından merak edilen bir faaliyet. Piyasada kripto para sayısının artması ile madencilik, büyük operasyonlar haline geldi. Özellikle Bitcoin madenciliği devasa çiftlikler kurularak yapılıyor.

Geçtiğimiz yıla kadar madencilik faaliyetlerinin büyük bir kısmı Çin anakarasında yapılıyordu. Ülke genelinde yaşanan büyük kesintiler madencilik faaliyetlerine bağlanarak biraz da siyasi sebepler ile ülkedeki madencilik faaliyetlerinin yasaklanmasına karar verildi. Ancak ülkede bazı şartları sağlayan madencilik çiftlikleri üretime hala devam ediyor. Çin’in payı azalsa da yine de toplam içerisindeki önemli yer devam ediyor.

Çin’in bu kararı sonrası hash oranlarında büyük bir düşüş yaşandı ve Bitcoin fiyatı da kısa bir süre olumsuz etkilendi. Ancak madenciler süratle aksiyon aldı ve opererasyonlarını farklı ülkelere taşıdı. Amerika Birleşik Devletleri bu ülkelerin başında geliyor.

İşte en çok kripto para madenciliği yapılan ülkeler! Türkiye sıralamada nerede?

Webtekno, Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin (CCAF), Ocak 2022 verilerini derleyerek kripto para madenciliğinde en fazla pay sahibi olan ülkeleri gösterdiği istatistikleri yayınladı. Kripto para madenciliğinde zirve ABD’de. Amerika toplam madencilik pastasının %37,84’ünü elinde bulunduruyor. ABD’yi %21,21 ile Çin, %13,22 ile Kazakistan takip ediyor.

ABD: %37,84

Çin: %21,11

Kazakistan: %13,22

Kanada: %6,48

Rusya: %4,66

Almanya: %3,06

Malezya: %2,51

İrlanda: %1,97

Türkiye’de kripto para benimsemesi yüksek oranlarda. Kripto paraya yatırım yapan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Ancak bu artış madencilik faaliyetlerine yansımıyor. Türkiye’nin madencilik pastasındaki yeri çok küçük. Verilere göre bu oran sadece %0,04.

İşte en çok kripto para madenciliği yapılan ülkeler! Türkiye sıralamada nerede?

 

Kaynak

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: