fbpx
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Dash coin nedir, neden yatırım yapılmalı?

Dash coin nedir, neden yatırım yapılmalı?

Dash coin nedir, neden yatırım yapılmalı?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dash coin hakkında merak edilenlerin cevaplandığı yazımızda Dash coin ile ilgili her türlü sorunuzun cevabını bulacaksınız.


Dash coin kapsamlı analiz

.

Dash coin nedir?

Dash, Bitcoin protokolünden çatallanan açık kaynak kodlu bir kripto paradır. Aynı zamanda, “masternod” adı verilen, kullanıcıların katılımıyla yönetilen, merkezsiz özerk bir organizasyondur (DAO). Dash, mahremiyete dayalı işlemeler gerçekleştirmenize imkan verir

dash coin Dash coin nedir, neden yatırım yapılmalı?

Dash Coin

Amerikalı geliştirici Evan Duffield tarafından geliştirilip 2014 yılında piyasaya sunuldu. İlk çıktığında adı Darkcoin olan Dash’ın ismi, daha sonra bugünkü hali olan Dash olarak değiştirilmiştir.

Esasen Bitcoin‘in kullandığı blockchain kurulumu üzerine inşa edilen Dash, kendini geliştirmiş ve gizlilik ve yüksek işlem sayısı bakımından Bitcoin’i geçmiştir.

İlgili haber: Dash Coinbase Pro’ya eklendi

Dash kullanımı basit mi?

Dash her yerede kullanabileceğiniz bir kripto paradır. Özellikle son yıllarda ekonomik krizin tavan yaptığı Venezuela ve Arjantin’de Dash kullanım oranın rekor üstüne rekor yapması, Dash kullanımı ne kadar kolay olduğunu gösteriyor.

Dash’i tanıyalım

Dash masternode nedir?

Aynı Bitcoin’de olduğu gibi Dash’de de işlemleri doğrulayan ve sıralayan madenciler vardır. Ancak sistem bunları iki ayrı kısma ayırmıştır.”Masternodlar ve Madenciler”.
Madencileri normal hızda işlem onayı yapan birimler olarak değerlendirirken, Masternodları herşeyin çok daha hızlı yapıldığı birimler olarak algılayabiliriz. Bir başka tabirle, madenciler havaalanındaki iç hatlar giden yolcu girişi gibi çalışırken, Masternodlar VIP girişi gibi çalışır. Yani her şey çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Tabi belli bir ücret karşılığında.

Masternodların işlevi nedir?

Masternodlar, Dash’ta tutulan teminatlarla desteklenen güçlü sunuculardır ve blockchain üzerinde gelişmiş hizmetler vermek ve yönetimi kontrol etmek için tasarlanmıştır. Masternodlar, Dash’ta belirtilen teminatlarla destekleniyor ve karşılığında ağa sağladıkları hizmetler için düzenli ödeme alıyorlar.

PrivateSend özelliği

Bitcoin Blockchain’inin en büyük sorunu bütünüyle halka açık olmasıdır. Örnek vermek gerekirse herhangi bir Bitcoin işlemi yaptığınızda internete sahip olan herkes aşağıdaki maddeleri öğrenebilmektedir.

Bitcoin işleminde, gönderen ve alıcının tam adresi,
Gönderilen Bitcoin miktarı,
dash coin Dash coin nedir, neden yatırım yapılmalı?

Ancak Dash, kullanıcılarına işlemlerinde gizlilik sağlayan PrivateSend denen bir hizmet sunmaktadır. Bu sayede Dash’in hiçbir işlemi izlenemez ve açığa çıkartılamaz

 InstantSend özelliği

Yine Bitcoin üzerinden örnek vermek gerekilirse, herhangi bir Bitcoin işleminin onaylanma süresi yaklaşık 10 dakikadır. Evet oldukça fazla bir süre. Dash ise, InstanSend isimli çok özel bir hizmet sağlayarak bu sorunu çözmektedir.

InstantSend kullanan bir Dash kullanıcısının işlemleri, Masternode tarafından çok daha seri bir şekilde gerçekleştirilir.

Kısacası bu 3 Özellik Dash’i, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralara kıyasla bir adım öne çıkartır.

dash coin Dash coin nedir, neden yatırım yapılmalı?

Dash coin nasıl gönderilir?

dash-coin-istatistik

Bu konuyu örneklendirerek anlatmakta fayda var.

Mesela Dash’a sahip olduğunuzu ve bunu Dash cüzdanınıza koyduğunuzu düşünelim. Öncelikle cüzdanınız hakkında bilmeniz gereken 2 önemli unsur var.

  • Genel adres: Bunu kullandığınız bir bankanın hesap numarası olarak düşünebilirsiniz. Bu size ödeme yapmak isteyen herkesle paylaşabileceğiniz rastgele harf ve rakamlardan oluşan bir kombinasyon dizisidir.
  • Özel Anahtar: Bunu ise kimseyle ama kimseyle paylaşmamanız gereken herhangi bir bankanın kart şifresi olarak düşünebilirsiniz.

Gelelim örneğimize, Efe’nin arkadaşına göndermek istediği 1 adet Dash’i var. Bu işlemin gerçekleşmesi için aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulaması gerekir.

Dash gönderme işlemleri
Efe, özel anahtarıyla cüzdanına giriş yaparak arkadaşına 1 adet Dash’i gönderir.

Dash madencileri, işleminizi sıraya ekleyecektir.
Efe anında gönderme hizmetini yani InstantSend’i seçtiyse işlemi hemen Masternode tarafından onaylanacak, şayet seçmeseydi sıradan bir madenci tarafından 3-4 dakikada onaylanacaktır.

Bu hızlı aktarımdan sonra ağdaki diğer normal madencilere bilgi aktarılacak, hata olmadığından ve işlemin geçerli olduğundan emin olmak için, madenciler işlemi iki kez kontrol edecektir.
Ve nihayetinde Efe,  Dash’ini arkadaşına aktarmış olacaktır.

Dash ağındaki sıradan bir işlem böyle gerçekleşmektedir.

DASH son güncellemesiyle yüzde 51 saldırılarını tamamen etkisiz hale getirdiğine inanıyor. Güvenlik ve anlık işlem hızları konusunda rakiplerine bariz üstünlüğü bulunan Dash yabana atılmayacak kripto paralardan biri.

Dash coin’in gönderim ücretleri ucuz mu?

Dash gönderim ücretleri Bitcoin ve Ethereum’dan çok daha ucuz ve hızlıdır.

DASH Son Güncellemesiyle Yüzde 51 Saldırılarını Durdurdu

DASH mazisi son derece eski olan bir kripto para. Evan Duffield ve ortakları DarkCoin projelerine start verdiklerinde Bitcoin’in ne olduğunu ve Dünya’ya ne armağan ettiğini çok iyi kavramışlardı.

Dash projesi denilince akla mahremiyet geliyor. Ancak Dash için mahremiyet yalnızca bir özellik, nihai amaç değil. Peki bu noktaya nasıl gelindi? Evan Duffield Bitcoin blockchaininin “fazla” göz önünde olduğuna inanıyordu. Öyle ki hangi hesaptan hangi hesaba saat kaçta ne kadar BTC aktarıldığı kolayca sorgulanabiliyordu.  

Duffield Bitcoin blockchain ağı üzerine ilave özellikler ekleyerek işlemlerin görünmez olmasını sağlamaya çalıştı. 2015 yılında projesine verdiği isim (DarkCoin) zamanla dijital para anlamında gelen Digital Cash kelimesinin kısaltmasına dönüştü: Dash.

Dash İstatistikleri24 Aralık
Dash Fiyatı90.25 dolar
24 Saatlik Yüksek / Düşük$100.00 USD /
$87.65 USD
24 Saatlik Hacim$740,212,686 USD
Piyasa Değeri$891,743,406 USD
Piyasa Sıralaması
#26
Dünkü Yüksek/Düşük$106.02 USD /
$87.65 USD
Dünkü açılış/Kapanış$105.54 USD /
$91.12 USD
Dünkü değişim$-14.42 USD (-13.67%)
Dünkü hacim$634,717,092 USD
7 Günlük Yüksek/Düşük$119.13 USD /
$87.65 USD
30 Günlük Yüksek/Düşük$122.28 USD /
$84.23 USD
90 Günlük Yüksek/Düşük$122.28 USD /
$62.31 USD
52 Haftalık Yüksek/Düşük$140.70 USD /
$34.91 USD
Tüm Zamanların En Yükseği1,642.22 dolar
(Aralık 20, 2017)
Tüm Zamanların En Düşüğü0.213899 dolar
(Şubat 14, 2014)
Dash Yatırım Kazancı> 9000%
Dolaşımdaki Kaynak9,880,940 DASH
Toplam Kaynak9,880,940 DASH
Maksimum Kaynak18,900,000 DASH

Dash iyi bir yatırım mı?

Dash, çok iyi bir yatırımdır. Bitcoin’e kıyasla kullanımı oldukça basittir. Ayrıca normalde blok ödülleri madencilere tam olarak gider, ancak Das’ın blok ödülleri üç farklı bölüme ayrılmıştır.

Madencilik algoritması üzerinde yükselen Bitcoin, Ethereum gibi blockchain projelerinin en büyük sorunu bazı art niyetli girişimcilerin ağı çökertme girişimleridir. Bu girişimler arasında en çok bilineni ise %51 saldırısı. Bu saldırı tipinde bir grup dolandırıcı ağın hash gücü yani işlem kapasitesinin %51’ini kısa süreliğine ele geçirip kayıt defterlerini kendi lehlerine düzenlerler.

Dash son yayınladığı güncelleme ile %51 saldırısı riskini tarihe gömdüğüne inanıyor. Son haliyle artık tüm ağ anlık olarak işlemleri doğrulayabilecek.

Dash Core CEO’su Ryan Taylor, mahremiyetin yalnızca Dash’in bir fonksiyonu olduğunu belirtiyor. Kendisi projeyi şu şekilde tanımlıyor:

“Dash bugün artık tek boyutlu bir kripto para birimi değildir. Hatta Dash kripto para piyasasında bir örneği daha olmayan benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır. İşlemler anında, pratik olarak masrafsız ve inanılmaz derecede güvenlidir. Sektördeki en etkin yönetişim ve finansman modeline sahibiz. Aslında bu alanda uzun süredir rakipsiziz diyebilirim. Dash ağına saldırma maliyeti, yeni tanıtılan güvenlik geliştirmeleri nedeniyle Bitcoin’e saldırma maliyetini bile aşıyor.

Dash, gerçek dünyadaki gerçek sorunlara odaklanıyor. Bu amaca ulaşmak için çok çalışan yazılımcı ekibi sayesinde günlük onaylı işlem hacmi sessizce artırıyor ve kendi alanında liderliği elinde bulunduruyor. Bir sonraki sürümümüz, kullanıcı deneyimine ve Dash üzerinde kolayca uygulama oluşturma becerisine odaklanarak insanları uzaklaştıracak.”

Son olarak şunu da belirtelim ki Dash blockchain ağı için hayati öneme haiz MasterNode düğümleri iki çeşit işlem türüne izin veriyor. Bunlardan biri “anlık” diğeri ise “opak” olarak adlandırılıyor.

İlginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

Not: Umarız ‘Dash nedir’ sorunuza tatminkar bir cevap bulabilmişsinizdir. Rehberimizi daha mükemmel hale getirmek için, siz değerli okuyucularımızın yorumlarına büyük ihtiyaç duyduğumuzu unutmayınız. Lütfen düşüncelerini bizimle paylaşınız. Sağlıcakla kalın.

Dash coin hangi avantajları sunuyor? 

 Dash’in müşterilerine sağladığı en önemli avantajın gizlilik olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede kullanıcılar hem kendilerini ifşa etmiyor hem de koinlerin güvenli bir şekilde muhafaza edebiliyor.
 Dash’in 2. büyük avantajı ise hızı ve düşük gönderim ücretidir. Bu sayede kapı komşunuza para gönderirmiş gibi dünyanın diğer ucundaki arkadaşınıza da aynı hızla ve çok düşük ücretle coin gönderebilirsiniz.

DASH COİN HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Dash coin nasıl cüzdana çekilir?

dash coin Dash coin nedir, neden yatırım yapılmalı?

1- Dash coin’i destekleyen bir cüzdanı alın (Ledger Nano X, Edge)
2- Dash adresinizi bulun.
3- Bir kripto borsasına kaydolun.
4- Komisyonculuk hizmeti / ticaret platformu üzerinden Dash satın alın.
5- Dash coinlerinizi cüzdanınıza çekin.

Bedava Dash coin nasıl alınır?

Ücretsiz Dash’ coin’inizi almak için tek yapmanız gereken, Idle-Empire’da bir hesaba kaydolmak, birkaç ücretli anketi yanıtlamak, videoları izlemek yeterlidir. DASH’ı doğrudan seçtiğiniz bir cüzdan adresine çekebilirsiniz.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.