1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Güncel COTI token rehberi: COTI nedir? Geleceği var mı?

Güncel COTI token rehberi: COTI nedir? Geleceği var mı?

Güncel COTI token rehberi: COTI nedir? Geleceği var mı?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

COTI nedir? COTI; dijital ödeme ağları ve stabil paralar oluşturmak için optimize edilmiş, merkeziyetsiz, yüksek performanslı bir kripto para ekosistemi ve dünyanın ilk DAG tabanlı blockchain protokolüdür.

COTI Nedir? Coti coinin geleceği var mı?

 COTI; dijital ödeme ağları ve stabil paralar oluşturmak için optimize edilmiş, merkeziyetsiz, yüksek performanslı bir kripto para ekosistemi ve dünyanın ilk DAG tabanlı blockchain protokolüdür.

Güncel COTI token rehberi: COTI nedir? Geleceği var mı?

ilginizi çekebilir: Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Kategoriler: Ödemeler, Platform, Networking

COTI Protokol, tüccarlar, hükümetler, ödeme  uygulamaları (dApp) ve istikrarlı kripto para transferleri için tasarlanmıştır. Merkezi olmayan ödemeler için optimize edilmiş dünyanın ilk blockchain protokolüdür. İlk uygulaması olan COTI Pay, on binlerce trader ve kullanıcı tarafından kullanılıyor.

Bu protokol kuruluşlara kendi ödeme çözümlerini oluşturma ve hem zamandan hem de paradan tasarruf etmek için para birimlerini dijitalleştirme konusunda imkân sağlayan ilk işletme sınıfı fintech platformudur.

Ekip diyor ki;

Blockchain henüz bir çözüm değil. İstikrarsızlık, karmaşıklık ve ölçeklenebilirlik eksikliği onu kitlelerden uzak tutuyor, benimsenmesini zorlaştırıyor. Blockchain kadar düşük maliyetli ve güvenli olmakla birlikte, geleneksel ödemeler kadar kesintisiz ve ölçeklenebilir sağlam bir ödeme sistemine ihtiyaç var.

Proje, kusursuz bir ödeme altyapısı için gerekli 7 unsur içeriyor:

1.Ölçeklenebilirlik

COTI; geleneksel ödeme sistemlerindeki 25.000 TPS’e ve çoğu blockchain protokollerindeki 20 TPS’e kıyasla 100.000’in üzerinde TPS gerçekleştirebilir.

(* TPS: Saniyede gerçekleştirilen işlem sayısı)

2. Sadelik/Kolaylık

COTI’nin kullanıcılar ve satıcılara yönelik araçları kesintisiz bir şekilde çalışır ve kullanımı oldukça kolaydır.

3. Alıcı-Satıcı Korumaları

COTI kullanıcılarını hatalara, dolandırıcılık ve karşı taraf istismarına karşı korumak için ilk “uyuşmazlık çözüm sistemi”ni sunuyor.

4. Maliyet Verimliliği

COTI aracıları ve pahalı madencilik ihtiyacını ortadan kaldırıyor; böylece maliyetleri ve enerji tüketimini büyük ölçüde azaltıyor.

5. Fiyat İstikrarı

COTI blockchain teknolojisinin kitlelerce benimsenmesi için ödemelerde fiyat istikrarı teknolojisi oluşturuyor.

6. Hız

COTI’nin teknolojisi işlemlerin, P2P ödemelerin ve havale işlemlerinin, saatlerce veya günlerce değil anında gerçekleşmesini sağlar.

7. Güvenlik

COTI’nin dağıtık defter/kayıt teknolojisi (distributed ledger technology), gelişmiş güvenlik için tek bir hata noktasını dahi ortadan kaldırıyor.

Güncel COTI token rehberi: COTI nedir? Geleceği var mı?

COTI ağında Trustchain

COTI’nin altyapısının merkezinde, makine öğrenimine dayanan tescilli bir konsensüs algoritması olan Trustchain var. Trustchain ölçeklenebilirliği artırmak için birlikte çalıştığı multi-DAG (directed acyclic graph) veri yapısına bağlı ki bu sistem  saniyede 100.000 işlem gerçekleştirilebilmesini sağlıyor.

COTI Pay

COTI Pay, kripto ve stabil paralar, kredi kartları ve hatta bir satıcının kendi coini de dâhil olmak üzere, çevrimiçi ve çevrimdışı tüm ödeme türlerini işleyebiliyor.

Stabil Coin’ler

Proje, fiyat istikrarlı paralar yaratmak için optimize edilmiş dünyanın ilk platformudur. Kendi markalı stabil coinlerinizi çıkardığınızda, paranız ve verileriniz üzerinde tam kontrol kazanırsınız.

Sadakat Sistemi (Loyalty Networks)

Ekip, kâr ve müşteri sadakatini artırmak için blockchain tabanlı bir sadakat sistemi oluşturmak için bir çözüm (end-to-end) geliştirmiş. Kullanıcılar, cüzdanlarına eklenen sadakat token’ları ile ödüllendirilirken, işletmeler yeni gelir akışları yaratabilecek.

Havale Teknolojisi

COTI, sınır ötesi ödemeler endüstrisi için daha güvenli, verimli ve düşük maliyetli olması için devrim niteliğinde dedikleri bir havale çözümü geliştirmiş.

TAKIM

Eski IBM ve HSBC çalışanları dâhil ekibin oldukça uzman ve geniş bir kadrosu var. Teknoloji takım lideri ise İTÜ Matematik mezunu bir Türk: Erol Hallufgil.

Ekibin tamamını görmek için tıklayınız.

COTI Token

Toplam arz 2 milyar.

Token Dağılımı

Güncel COTI token rehberi: COTI nedir? Geleceği var mı?

COTI Token ekonomisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Değişik türdeki coin’lerle birlikte COTI ekosistemi şu şekilde:

Güncel COTI token rehberi: COTI nedir? Geleceği var mı?

Proje hakkında daha ayrıntılı bilgi için Whitepaper‘a göz atınız.

Yazan: Barış Kardeş