BTC : 64202 ₺ ETH : 1598 ₺ XRP : 1.363 ₺ LTC : 309.7 ₺ USDT : 6.73 ₺ XLM : 0.5256 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Cosmos 3 kodlama diline sahip olacak – Bu Ethereum için neden önemli?

Cosmos 3 kodlama diline sahip olacak – Bu Ethereum için neden önemli?

Cosmos 3 kodlama diline sahip olacak – Bu Ethereum için neden önemli?
0
huobi_koinmedya

Cosmos 3 kodlama diline hükmedecek. Bu yönü ile rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyor. Peki Ethereum kanadına baktığımızda hangi dilleri görüyoruz? Yoksa hangi dili mi demeliyiz?


Cosmos 3 Kodlama Diline Hitap Edecek

Akıllı sözleşme geliştirme platformları arasında birincilik uzun zamandır Ethereum’da. Kendi türünün ilki olan Ethereum hem geliştirici ekibi, hem düğüm sayıları hem de ağ hacmi konularında rakiplerine üstünlüğünü kabul ettirmiş durumda.

Blockchainler arası eşlenik kullanım imkanı sunan Cosmos, Ethereum’dan farklı olarak, kendini seçen geliştiricilere 3 farklı programlama dili seçeneği sunmaya hazırlanıyor.

koinmedya_brave

Cosmos tarafından desteklenen ilk programlama dili Ethermint. Ethermint aslında Ethereum’un kendi programlama dili olan Solidity’nin bir kopyası. Bu dilin seçilmesinin ana amacı Etherem geliştiricilerini kendi platformlarına davet edebilmek. Cosmos’u inşa eden Tendermint firması yetkililerinden Zaki Manian, Ethermint dili için 2016 yılı başlarından bu yana çalıştıklarını beyan etti.

Platformun desteklediği ikinci programlama dili ise Secure EcmaScript (SES). Bu dil ise blockchain girişim firması Agoric tarafından geliştirildi. JavaScript tabanlı olan bu dilin kullanıma başlanması için öncelikle Cosmos blockchainler arası iletişim protokolü (IBC)’nin geliştirilmesi gerekiyor.

Son olarak ise JP Morgan blockchain yapısında çekirdek yazılımı olan Kadena, Salı günü yani bugün yayınladığı bir duyuru ile Cosmos Ekosistemi için dil geliştirdiklerini bildirdi. PACT adını alacak bu dilin geliştirici ekibi ise Kadenamint.

Kadena kurucusu Stuart Popejoy şunları belirtti:

koinmedya_brave

“Sistemi kurmak için bizi tercih eden ilave her bir geliştirici hızın bir kademe daha artması demek. Daha fazla kişinin olması daha fazla güvenlik demek. Dilin içine gömdüğümüz resmi doğrulama sistemimiz var. Bu özellik güvenliği bir kademe daha artıracaktır.”

Ethereum 2.0 Çare Olur Mu?

Şunu kabul etmek gerekir ki Solidity’nin sınırlı imkanları Ethereum geliştiricilerinin elini kolunu bağlıyordu. Ethereum Sanal Makinesi (eWASM) yalnızca Solidity kodlarını destekliyor ancak bu durum 2020’de değişecek. Çünkü 2020’nin başlarında Ethereum 2.0 sürümüne geçilecek. Ethereum 2.0 mevcut sanal makinenin yerini alacak ve yeni sistem birden çok dili destekleyecek.

Popejoy, Ethereum güncellemesi ile sorunların çözüleceği konusunda karamsar. Popejoy’a göre Solidity ve Ethereum kodların sorunları çok uzun zaman önce çözülmeliydi. Güncelleme bu sorunu aşacak olsa bile Ethereum’un destekleyeceği dillerin kendi dilleri ile rekabet edemeyeceğini belirtiyor.

“Akıllı kontrat konseptini icat ederek büyük iş başardılar. Ancak bunu bir adım öteye götüren Ethereum ekibi değil diğerleri oldu.”

Agoric CEO’su Dean Triblle şunları belirtiyor:

“Bizim tasarladığımız güvenlik modeli, sıradan bir yazılımcının bile kolaylıkla anlayabileceği ve adapte olabileceği bir sistem olacak. Bize göre Solidity’nin en büyük yanlışı güvenlik algoritmalarının aşırı karmaşık oluşu. En yetkin güvenlik uzmanları bile doğru dürüst anlayamıyor.”

Solidity’nin aksine PACT ve SES “nesne merkezli güvenlik modeli”ne sahip olacaklar. Bu da akıllı sözleşmelerdeki izinlerin dinamik bir yapıda olacağı manasına geliyor. Bir sorunla karşılaşıldığında uygulamanın birbirinden bağımsız bölümleri harekete geçerek anlık çözümler üretecek.

Son Söz

Sektörde kendini Ethereumdan daha iyi olmaya adamış onlarca proje var. Öçeklenebilirlikten hıza, işlevsellikten güvenliğe, ağdaki aktif kullanıcı sayısından kullanılan dile kadar onlarca parametre üzerinden yarış devam ediyor. Ethereum oyunda kalmak istiyorsa acilen kendini güncellemeli. Kaliteli rakipler rekabeti artırıp Ethereum’un daha aktif bir modele evrilmesi konusunda itici güç oluyorlar.

Cosmos hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Etiketler: