1. Anasayfa
  2. İncelemeBorsa
  3. İşte kripto paraların Amerikan Rüyası

İşte kripto paraların Amerikan Rüyası

İşte kripto paraların Amerikan Rüyası
0
profitfarmers_koinmedya

Dünyanın en prestijli kripto para borsası Coinbase, kripto paraları pumplamaya devam ediyor. Öyle ki son 1 ayda Coinbase listelenmesi alan 2 kripto para toplamda %900’den fazla artış gösterdi.


Kripto paraların ‘Amerikan Rüyası’ Coinbase

19. yüzyılın başından itibaren insanlar çabuk zengin olma fikriyle beraber Amerika’ya göç etmeye başladılar. ABD’ye olan bu akım Amerikan Rüyası tabirinin doğmasına yol açtı. Günümüzde ise Amerikan Rüyası kripto para sektöründe yaşanır oldu.

San Francisco merkezli olan ve dünyanın en prestijli kripto para borsası olarak tabir edilen Coinbase, kripto paraların Amerikan Rüyası haline geldi. Çünkü Coinbase’de listelenmeyi başaran bir kripto para büyük yatırımları bünyesine çekmeyi başarıyor.

Coinbase neden bu kadar etkili?

Coinbase, yüksek kalite standartları nedeniyle kripto paraları oldukça zorlayan bir borsa. Bu nedenle yatırımcılar Coinbase’in listelediği kripto paralara oldukça güvenip büyük meblağlar ile yatırım yapabiliyor. Bu da yeni listelenen koinlerin daha önceden hiç karşılaşmadıkları kadar büyük yatırımları bünyesine çekmesine neden oluyor.

Hadi hep beraber kısa süre önce Coinbase’de listelenen 2 kripto parayı inceleyelim.

NuCypher (NU)

Geçen hafta Coinbase tarafından listeleneceği bildirilen NuCypher, son 1 haftada %400’den fazla artış sergiledi.

coinbase İşte kripto paraların Amerikan Rüyası

Bu ralli, Coinbase’in NuCypher’ı kucaklayacağı duyurulduktan sonra geldi. 

Civic (CVC)

Coinbase etkisinin ne derece yüksek olduğu gördüğümüz bir diğer koinde Civic (CVC) oldu. CVC Kasım ayında Coinbase’de listelenmesiyle beraber %500 den fazla yükseliş yaşadı.

coinbase İşte kripto paraların Amerikan Rüyası

2017 İCO döneminde piyasaya sürülen CVC, Coinbase listelenmesiyle beraber tarihinin en hareketli günlerini yaşadı.

Coinbase etkisinin bu derece büyük olması akıllara Coinbase’de listelenecek bir sonraki koinin kim olacağına sorusunu getirdi. Şimdilik bu soruya net bir cevap veremesek de, 16 Ekim’de Coinbase blog sayfasında birkaç tüyo veriliyor. Blogdan aldığımız bilgilere göre Coinbase aşağıdaki kriptoları listelemek için ön inlemeye almış bulunuyor.

Aave (AAVE), Amp (AMP), Ampleforth (AMPL), Ankr (ANKR), ArCoin (ArCoin), Audius (AUDS), Barnbridge (BOND), BitTorrent Token (BTT), Centrifuge (RAD), Conflux Network (CFX), Curve (CRV), DFI.Money (YFII), Elrond eGold (EGLD), JUST (JST), JUST Stablecoin (USDJ), Meta (MTA), MovieBloc (MBL), mStable (MUSD), Neo (NEO), Nervos (CKB), Nexus Mutual (NXM), NKN (NKN), NuCypher (NU), Ontology (ONT), Paxos Gold (PAXG), Paxos Standard (PAX), Reserve (RSV), Reserve Rights (RSR), Request Network (REQ), Skale (SKL), SUN Token (SUN), tBTC (TBTC), Terra (LUNA), The Graph (GRT), Tron (TRX), VeChain (VET), WING (WING), WINK (WIN), Wrapped Bitcoin (WBTC)

coinbase İşte kripto paraların Amerikan Rüyası

Coinbase’den ETH2 stake ve tradeine yeşil ışık

Coinbase ekibi, ayrıca ETH ve ETH2 coinleri arasında gelecekte yaşanacak eş güdümlü işlemleri de onaylamış oldu. Böylece kullanıcılar her ikisini de alıp satabilecekler.

Bununla birlikte, Ethreum 2.0 akıllı sözleşmesinde kilitlenen kullanıcı coinlerinin ne kadar süre bloke olacağı henüz netlik kazanmamış durumda.

Coinbase, Beacon Chain üzerinde stake edilen ETH2 tokenlerinin kilitli kaldığı süre içerisinde dahi ETH ya da diğer likidite tokenleri ile alış-verişine izin verecek.

Bilindiği üzere, coinlerin kilitli kalması borsaların değil, Ethereum 2.0’ın temel kuralıdır. Bu noktada yatırımcıların bu konuyla ilgili bir sorunlarının olmadığı, 855,000’den fazla ETH’nin kilitlenmesiyle de anlaşılmış oldu.

Öte yandan Coinbase’den yapılan açıklamada, ETH 2,0 ile ilgili gelecekte, 2021 başlarında, yapılacak farklı lansmanlarla ilgili iletişim halinde olacakları bildirildi.

ETH 2,0 nedir?

Ethereum 2,0 orjinal Ethereum blockchaininin yeni bir versiyonudur.
Bilindiği üzere, Ethereum blockchaininde, Bitcoin ve diğer blockchainlerden farklı olarak, token swapları, akıllı sözleşmeler ve merkezsiz uygulamalar yer alır. Bütün bunlar Ethereum’u diğer bütün blockchainlerden ayıran en önemli özellik durumundayken, sistemin aşırı yüklenmesiyle aynı zamanda kabusu haline de geldi.
Ethereum geliştiricileri ETH 2,0 ile çökmenin eşiğine gelen ağı tekrar kullanılabilir hale getirmeye çalışıyor.

coinbase İşte kripto paraların Amerikan Rüyası

Ethereum 2,0 ile ilgili ayrıntılı bilgileri yazılarımızda bulabilirsiniz.

İlgili: Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 hakkında sıkça sorulan sorular

İlgili: Ethereum 2.0 neden bu kadar önemli?

Coinbase’den tartışılacak karar

ABD, San Francisco‘da kurulmuş olan kripto para borsası Coinbase kullanıcıların margin tradeing yapmalarına izin vermeyecek.

Coinbase salı günü yaptığı açıklamada, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC)‘nin getirdiği düzenlemelere binaen, çarşamba günü 14:00 P.T, Türkiye saati ile perşembe 01,00’den itibaren borsa üzerinden margin ticaretin yapılmasına izin vermeyecek. Borsa bu süreye kadar açık emirleri iptal etmeye başladı.

Coinbase margin trading uygulamasını önümüzdeki aralık ayı içerisinde, servislerinden tamamen kaldırmayı planlıyor.

Borsa aldığı kararı, CFTC’nin mart ayında yayınladığı “actual delivery” (Gerçek teslimat) ile getirdiği düzenlemelere dayandırıyor.

Gerçek teslimat

Coinbase CFTC‘nin getirdiği düzenlemelere uymanın şimdilik mümkün olmadığı görüşünde.

CFTC’nin margin ticaretlere getirdiği düzenlemede, margin sözleşmesi gereği teslim edilen coinler üzerinde borsanın ya da bağlı kuruluşların herhangi bir kontrole sahip olamayacakları ifade ediliyordu.

CFTC düzenlemesi ile, kullanıcı coini aldığında, ister spot, margin ya da kaldıraçlı ürün olsun, artık satıcının coin üzerinde hiç bir kontrolü kalmıyor.

Netice itibariyle Coinbase ABD yasaları çerçevesinde, kaldıraçlı ürün hizmetleri sunmak istiyorsa CFTC düzenlemelerine uymakla yükümlü.

Margin tradeing nedir?

Margin trading, sisteme teminat vererek, borsanın izin verdiği ve sizin seçeceğiniz katlarda işlem yapmaktır.

Kaynak