BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. İncelemeBorsa
  3. Dev borsaya ceza yağdı!!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Dev borsaya ceza yağdı!!

Dev borsaya ceza yağdı!!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın önde gelen borsası CFTC radarından kaçamadı.


Dev borsaya ceza yağdı

Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından, ABD devi Coinbase, raporlarda yanıltıcı bilgi sunma ve wash trading nedenleriyle para cezasına çarptırıldı.

Coinbase borsasına, kurumsal alıcılara yönelik, GDAX (Coinbase Pro) platformunda yapılan usulsüzlükler nedeniyle 6,5 milyon dolar ceza kesildi.

ABD, Emtia Vadeli işlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından verilen cezalar, Ocak 2015-Eylül 2018 sürecinde yapılan ihlalleri kapsıyor.

Coinbase, Hedger ve Replicator tradeing programlarını kullanarak, yanıltıcı ticari faaliyetlerde bulunduğu iddialarıyla cezalandırıldı.

Coinbase Exchange to Rebrand Following Ethereum Trading Launch - CoinDesk

CTFC tarafından yapılan soruşturmada atılı suça, Coinbase çalışanlarının da iştiraki dile getirildi.

CFTC’den yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

…Eski bir Coinbase çalışanının GDAX üzerinden Litecoin/Bitcoin paritesinde, kasıtlı olarak alım ve satım emirleri vererek, manüpülatif ve aldatıcı Wash Tradding” gerçekleştirdi. Bu eylem, Litecoin’de yanıltıcı likidite görünümü ve alım-satım ilgisi ortaya çıkarmıştır.

Coinbase: Kullanıcılar zarar görmedi

Coinbase konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada söz konusu CFTC soruşturmasıyla, kullanıcıların bir zarar görmedikleri ispatlanmıştır denildi. Ayrıca açıklamada şunlara yer verildi:

Soruşturmaları boyunca CFTC ile proaktif olarak görüştük ve görüşmelerimizin yapıcı olduğuna ve her iki taraf için de tatmin edici bir sonuca ulaştığına inanıyoruz

Öte yandan CFTC’nin Coinbase soruşturması, borsanın tam da halka açılmaya karar verdiği bir dönemde gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Coinbase kripto borsası, 7000’i kurumsal olmak üzere toplam 43 milyon kullanıcıya hizmet veriyor.

İlgili: Wash trading nedir?

Kaynak

Kripto paraların ‘Amerikan Rüyası’ Coinbase

19. yüzyılın başından itibaren insanlar çabuk zengin olma fikriyle beraber Amerika’ya göç etmeye başladılar. ABD’ye olan bu akım Amerikan Rüyası tabirinin doğmasına yol açtı. Günümüzde ise Amerikan Rüyası kripto para sektöründe yaşanır oldu.

San Francisco merkezli olan ve dünyanın en prestijli kripto para borsası olarak tabir edilen Coinbase, kripto paraların Amerikan Rüyası haline geldi. Çünkü Coinbase’de listelenmeyi başaran bir kripto para büyük yatırımları bünyesine çekmeyi başarıyor.

Coinbase neden bu kadar etkili?

Coinbase, yüksek kalite standartları nedeniyle kripto paraları oldukça zorlayan bir borsa. Bu nedenle yatırımcılar Coinbase’in listelediği kripto paralara oldukça güvenip büyük meblağlar ile yatırım yapabiliyor. Bu da yeni listelenen koinlerin daha önceden hiç karşılaşmadıkları kadar büyük yatırımları bünyesine çekmesine neden oluyor.

Hadi hep beraber kısa süre önce Coinbase’de listelenen 2 kripto parayı inceleyelim.

NuCypher (NU)

Geçen hafta Coinbase tarafından listeleneceği bildirilen NuCypher, son 1 haftada %400’den fazla artış sergiledi.

Bu ralli, Coinbase’in NuCypher’ı kucaklayacağı duyurulduktan sonra geldi. 

Civic (CVC)

Coinbase etkisinin ne derece yüksek olduğu gördüğümüz bir diğer koinde Civic (CVC) oldu. CVC Kasım ayında Coinbase’de listelenmesiyle beraber %500 den fazla yükseliş yaşadı.

2017 İCO döneminde piyasaya sürülen CVC, Coinbase listelenmesiyle beraber tarihinin en hareketli günlerini yaşadı.

Coinbase etkisinin bu derece büyük olması akıllara Coinbase’de listelenecek bir sonraki koinin kim olacağına sorusunu getirdi. Şimdilik bu soruya net bir cevap veremesek de, 16 Ekim’de Coinbase blog sayfasında birkaç tüyo veriliyor. Blogdan aldığımız bilgilere göre Coinbase aşağıdaki kriptoları listelemek için ön inlemeye almış bulunuyor.

Aave (AAVE), Amp (AMP), Ampleforth (AMPL), Ankr (ANKR), ArCoin (ArCoin), Audius (AUDS), Barnbridge (BOND), BitTorrent Token (BTT), Centrifuge (RAD), Conflux Network (CFX), Curve (CRV), DFI.Money (YFII), Elrond eGold (EGLD), JUST (JST), JUST Stablecoin (USDJ), Meta (MTA), MovieBloc (MBL), mStable (MUSD), Neo (NEO), Nervos (CKB), Nexus Mutual (NXM), NKN (NKN), NuCypher (NU), Ontology (ONT), Paxos Gold (PAXG), Paxos Standard (PAX), Reserve (RSV), Reserve Rights (RSR), Request Network (REQ), Skale (SKL), SUN Token (SUN), tBTC (TBTC), Terra (LUNA), The Graph (GRT), Tron (TRX), VeChain (VET), WING (WING), WINK (WIN), Wrapped Bitcoin (WBTC)

Coinbase’den ETH2 stake ve tradeine yeşil ışık

Coinbase ekibi, ayrıca ETH ve ETH2 coinleri arasında gelecekte yaşanacak eş güdümlü işlemleri de onaylamış oldu. Böylece kullanıcılar her ikisini de alıp satabilecekler.

Bununla birlikte, Ethreum 2.0 akıllı sözleşmesinde kilitlenen kullanıcı coinlerinin ne kadar süre bloke olacağı henüz netlik kazanmamış durumda.

Coinbase, Beacon Chain üzerinde stake edilen ETH2 tokenlerinin kilitli kaldığı süre içerisinde dahi ETH ya da diğer likidite tokenleri ile alış-verişine izin verecek.

Bilindiği üzere, coinlerin kilitli kalması borsaların değil, Ethereum 2.0’ın temel kuralıdır. Bu noktada yatırımcıların bu konuyla ilgili bir sorunlarının olmadığı, 855,000’den fazla ETH’nin kilitlenmesiyle de anlaşılmış oldu.

Öte yandan Coinbase’den yapılan açıklamada, ETH 2,0 ile ilgili gelecekte, 2021 başlarında, yapılacak farklı lansmanlarla ilgili iletişim halinde olacakları bildirildi.

ETH 2,0 nedir?

Ethereum 2,0 orjinal Ethereum blockchaininin yeni bir versiyonudur.
Bilindiği üzere, Ethereum blockchaininde, Bitcoin ve diğer blockchainlerden farklı olarak, token swapları, akıllı sözleşmeler ve merkezsiz uygulamalar yer alır. Bütün bunlar Ethereum’u diğer bütün blockchainlerden ayıran en önemli özellik durumundayken, sistemin aşırı yüklenmesiyle aynı zamanda kabusu haline de geldi.
Ethereum geliştiricileri ETH 2,0 ile çökmenin eşiğine gelen ağı tekrar kullanılabilir hale getirmeye çalışıyor.

Ethereum 2,0 ile ilgili ayrıntılı bilgileri yazılarımızda bulabilirsiniz.

İlgili: Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 hakkında sıkça sorulan sorular

İlgili: Ethereum 2.0 neden bu kadar önemli?

Margin tradeing nedir?

Margin trading, sisteme teminat vererek, borsanın izin verdiği ve sizin seçeceğiniz katlarda işlem yapmaktır.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: