1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Tarihte ilk: Bitcoinle ithalatı onaylayan ilk ülke!

Tarihte ilk: Bitcoinle ithalatı onaylayan ilk ülke!

Tarihte ilk: Bitcoinle ithalatı onaylayan ilk ülke!
0
koinmedya_telegram

Kripto dünyası için tarihi bir karar. İran ulusal düzeyde, kripto para birimlerini exchange işlemlerinde kullanan ilk devlet oluyor.

Bitcoin ulusal düzeyde kullanıma giriyor

İran resmi haber ajansı IRNA’nın cumartesi günkü raporuna göre İran Bakanlar Kurulu, kripto paralara yönelik önemli bir mevzuat değişikliğine gitti. Yapılan değişiklikle, İran Merkez Bankası ithalat finansmanı konusunda doğrudan kripto paraları kullanabilecek.

Konuyla ilgili İran Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda;

Orjinal kripto paraların CBI [İran Merkez Bankası]ın izin verdiği ve gösterdiği kanallara, doğrudan madenciler tarafından sağlanması gerekiyor.

Madencilerin sağlayacakları kripto para konusunda yasal sınır, Enerji Bakanlığının yayınlayacağı yönergelere ve madencilikte kullanılacak enerji seviyesine göre belirlenecek.

“daisyturkiye”

Bitcoin Tarihte ilk: Bitcoinle ithalatı onaylayan ilk ülke!

İran para birimi İran Riyali, yüksek enflasyon nedeniyle 2018’den buyana %34 değer kaybetmiş durumda. İran ekonomisi geçtiğimiz bir yıl içerisinde %10 küçüldü.

ABD yaptırımları pençesinde olan İran uluslararası ticarette ABD doları kullanamıyor. İran’ın bu nedenle ulusal ölçekte Bitcon’e dönen ilk ülke olduğu açık. Bitcoin’in meşhur volatilitesi dahi İran’ı karardan vazgeçirememiş görünüyor.

Bununla birlikte, 2018’den bu güne kadar kripto para konusunda bazı denemelerin yapıldığı biliniyor. İran hükumeti, kripto madenciliği vasıtasıyla bir ekonomik değer yaratıp, bunu da uluslararası ticarette kullanmanın bir yolunu bulmuş gibi görünüyor.

İran’ın doları by-pass edecek bir formül üzerinde çalıştığı kulislerde dillendirilen bir haberdi. IRNA’nın yayınladığı raporla üzerinde çalışılan modelin Bitcoin olduğu da resmen açıklanmış oldu.

“daisyturkiye”

Kaynak

İlgili: Güncel Bitcoin teknik analizi için tıklayın

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: