1. Anasayfa
  2. İncelemeBorsa
  3. Wash trading nedir?

Wash trading nedir?

Wash trading nedir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

BTI tarafından 19 Eylül tarihinde yayınlanan rapor OKEx kripto borsası başta olmak üzere birçok borsayı wash trading yapmakla suçladı. Wash trading nedir?


Wash trading nedir? OKEx yapıyor mu?

Sabah saatlerinde siz değerli okuyucularımıza En güvenilir kripto borsası listesinde sadece 2 borsa var, başlıklı haberimizde wash trading yaptığı iddia edilen kripto para borsalarından bahsetmiştik. Wash trading nedir? Gerçekten OKEx bu yönteme başvuruyor mu?

Blockchain Transparency Institute (BTI) tarafından hazırlanan raporda OKEx ve Bibox borsaları wash trading (kirli ticaret) yapmakla suçlanmıştı. Hatta OKEx borsasının işlemlerinin %99,7 kadarlık kısmının sahte olduğu bu raporda ileri sürülüyor.  Raporda konuyla ilgili dikkat çeken verileri aşağıdaki tabloda görüyoruz. OKEx kripto borsasında kirli ticaret iddialarına ise sert cevap verdi.

Wash trading nedir? Wash trading nedir?

Kirli ticaret aslında yapılması hem illegal hem de iş ahlakına aykırı bir ticaret şeklidir. Ancak kripto para borsalarının henüz tam olarak regüle edilmemiş piyasalar olması, bazı uyanıkların ahlaksız yöntemlere başvurmalarına yol açıyor. Bazı borsa sahipleri, borsalarındaki işlem hacmini yüksek göstermek için sahte hesaplar açabiliyor ve borsada anlık ve sahte alım satım işlem gerçekleştiriyorlar. Bu sayede işlem hacimlerini yüksek gösteriyorlar. Bu işlemeleri yaparken bazı borsalar, özel yazılım programları da kullanıyor. Bu sayede saniyeler içerisinde aynı fiyattan alım satım gerçekleştiriyorlar. Maksat dostlar alışverişte görsün. CoinMarketCap, işlem hacmine göre borsaları listeliyor. Bu listede borsalar, ilk sıralarda yer almak istiyor.

Kirli ticaret yöntemine bazı küçük kripto paralar da başvurabiliyor. Bazı borsalarda sahte hesap açarak kendi kripto paralarının işlem hacmini arttırabiliyor.

OKEx Borsası, BTI tarafından hazırlanan rapora sert tepki gösterdi. Raporu “tutarsız ve yanlı” olarak nitelendirdi. İlgili raporun elmalarla armutları birbirine karıştırdığını ileri sürdü. BTI’ın kullandığı metodolojinin tutarsızlıklar barındırdığı ifade edildi. OKEx, borsadaki işlemleri sürekli takip etiklerini ve manipülatif işlemlere kesinlikle izin vermediklerini vurguladı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.