Loading...
btc
BTC
-0.87%
Bitcoin
62.871,76 USDT
eth
ETH
-1.26%
Ethereum
3.062,94 USDT
bch
BCH
-5.22%
Bitcoin Cash
481,75 USDT
xrp
XRP
-0.72%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
1.34%
Litecoin
79,13 USDT
bnb
BNB
-2.91%
Binance Coin
536,61 USDT
sol
SOL
-3.67%
Solana
133,44 USDT
avax
AVAX
-2.78%
Avalanche
34,18 USDT
ada
ADA
-1.98%
Cardano
0,45 USDT
dot
DOT
-1.17%
Poladot
6,63 USDT
doge
DOGE
-4.79%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
1.82%
Shiba Inu
0,00 USDT

Wash trading nedir?

DDOS hakkında bilgi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BTI tarafından 19 Eylül tarihinde yayınlanan rapor OKEx kripto borsası başta olmak üzere birçok borsayı wash trading yapmakla suçladı. Wash trading nedir?


Wash trading nedir? OKEx yapıyor mu?

Sabah saatlerinde siz değerli okuyucularımıza En güvenilir kripto borsası listesinde sadece 2 borsa var, başlıklı haberimizde wash trading yaptığı iddia edilen kripto para borsalarından bahsetmiştik. Wash trading nedir? Gerçekten OKEx bu yönteme başvuruyor mu?

Blockchain Transparency Institute (BTI) tarafından hazırlanan raporda OKEx ve Bibox borsaları wash trading (kirli ticaret) yapmakla suçlanmıştı. Hatta OKEx borsasının işlemlerinin %99,7 kadarlık kısmının sahte olduğu bu raporda ileri sürülüyor.  Raporda konuyla ilgili dikkat çeken verileri aşağıdaki tabloda görüyoruz. OKEx kripto borsasında kirli ticaret iddialarına ise sert cevap verdi.

Wash trading nedir? Wash trading nedir?

Kirli ticaret aslında yapılması hem illegal hem de iş ahlakına aykırı bir ticaret şeklidir. Ancak kripto para borsalarının henüz tam olarak regüle edilmemiş piyasalar olması, bazı uyanıkların ahlaksız yöntemlere başvurmalarına yol açıyor. Bazı borsa sahipleri, borsalarındaki işlem hacmini yüksek göstermek için sahte hesaplar açabiliyor ve borsada anlık ve sahte alım satım işlem gerçekleştiriyorlar. Bu sayede işlem hacimlerini yüksek gösteriyorlar. Bu işlemeleri yaparken bazı borsalar, özel yazılım programları da kullanıyor. Bu sayede saniyeler içerisinde aynı fiyattan alım satım gerçekleştiriyorlar. Maksat dostlar alışverişte görsün. CoinMarketCap, işlem hacmine göre borsaları listeliyor. Bu listede borsalar, ilk sıralarda yer almak istiyor.

Kirli ticaret yöntemine bazı küçük kripto paralar da başvurabiliyor. Bazı borsalarda sahte hesap açarak kendi kripto paralarının işlem hacmini arttırabiliyor.

OKEx Borsası, BTI tarafından hazırlanan rapora sert tepki gösterdi. Raporu “tutarsız ve yanlı” olarak nitelendirdi. İlgili raporun elmalarla armutları birbirine karıştırdığını ileri sürdü. BTI’ın kullandığı metodolojinin tutarsızlıklar barındırdığı ifade edildi. OKEx, borsadaki işlemleri sürekli takip etiklerini ve manipülatif işlemlere kesinlikle izin vermediklerini vurguladı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.