1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. XRP saklamanın en güvenli yolları nedir?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

XRP saklamanın en güvenli yolları nedir?

XRP saklamanın en güvenli yolları nedir?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

XRP’nizi saklamak için hangi yolları kullanıyorsunuz? Bugün size bu yazımızda yatırımcıların XRP’lerini saklamak için kullandığı 4 yöntemden bahsedeceğiz. Her cüzdan türünün kendince iyi ve kötü yanları var.


XRP saklama seçenekleri

Donanımsal Cüzdanlar

Donanımsal cüzdanlar XRP’nizi saklamak için kullanabileceğiniz en güvenli yöntem. Çünkü bu yöntem sayesinde kripto paralarını sistemden çıkartıyorsunuz. İnternetten uzakta, hackerların ulaşamayacağı bir yerde offline depolama elbette en güvenli seçeneği oluşturuyor. Birçok donanımsal cüzdan üreticisi, cüzdanın fiziksel hasara maruz kalması durumunda içindeki kripto paraları size iade etmeyi taahhüt ediyor.

(İlgili: Soğuk cüzdan nedir? Diğer kripto cüzdanlardan farkı ne?)

Online Cüzdanlar

Online cüzdanlar yatırımcıların XRP’lerini saklamak için kullandığı en popüler yöntem. Online cüzdanların büyük kısmı ücretsiz ve genel itibari ile de güvenliler. Hatta bu tür cüzdanlara Dünya’nın her yerinden anında erişilebiliyor olması büyük avantaj. Lakin aynı özellik aynı zamanda bu tür cüzdanların her daim hackerların hedefinde kalmasına da sebep oluyor.

(İlgili: Opera Labs Yeni Eklenti İle Kripto Para Cüzdan Hizmeti Sunacak)

Masaüstü Cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlar esas olarak online cüzdanlara çok benzer. Lakin bir farkla. Bu tür bir cüzdan yalnızca kurulan bilgisayarın masaüstünden erişilebilir. Masaüstü cüzdanlar aslında sektörün öncülerinden. İlk çıkan cüzdan tipi masaüstü cüzdanlardı. Online cüzdanlar kadar çok olmasa da hala hatırı sayılır bir kullanım yüzdesine sahipler.

Kağıt Cüzdan

Kağıt cüzdan dediğimiz şey üzerine özel anahtarınızın yazıldığı kağıt parçasından başka bir şey değil. Bu tarz kağıt cüzdanları aslında insanlar bankaların müşteriye sundukları özel kasalarda saklıyorlar. Bu uygulamadan da anlayabileceğiniz gibi kağıt cüzdanların kullanıcıları daha çok, büyük miktarda kripto parası olan balinalar. Örneğin Winklevoss Kardeşler kripto paralarını bankanın özel kasalarında muhafaza ettikleri kağıt cüzdanlarda tutuyorlar.

(İlgili: 2018’e damga vuran en iyi 6 kripto para cüzdanı)

Önemli Birkaç Husus

XRP’nizi saklamak için hangi yöntemi kullanmalısınız? Seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önemli birkaç husus var.

Özel Anahtarlar

Özel anahtarınızı asla kaybetmeyin. En çok dikkat etmeniz gereken şey özel anahtarınızın muhafazası ve güvenliği olmalı. Özel anahtarınızı kaybederseniz, kripto paranızı da kaybetmiş olursunuz. Özel anahtarınızı asla kimseye vermemelisiniz. Dolandırıcılar piyasaya yeni giren acemilerin güvenini kazanıp özel anahtarlarını öğrenerek milyonlarca dolarlık vurgunlar yaptılar. Forum sitelerinde bu tür dolandırıcıklardan dili yanmış yüzlerce kişi bulabilirsiniz. Aman dikkat.

Geliştirici Topluluğu

Unutmayın ki yanlış XRP cüzdanını seçmek size pahalıya mal olabilir. Yanlış tercihten kaçınmak için öncelikle sıkı bir araştırma yapmanız gerekir. Geliştirici ekibinin kimlerden oluştuğuna mutlaka dikkat edin. Adı sanı bilinmeyen adamların yaptıkları cüzdanlara güvenmeyin. Bu alanda nam yapmış isimlerin cüzdanlarına güvenmek en akıllıcası olacaktır.

Kullanıcı Deneyimi

Cüzdanların sunacağı kullanıcı deneyimi elbette seçiminizde ilk faktörler arasında yer alacaktır. Şunu kabul etmek gerekir ki bu cüzdan türleri arasında kullanımı en basit olan online cüzdanlar. Hem kullanıcı arayüzü sade hem de yeni başlayanların bile kolayca kullanabileceği kadar yalın.

Yedekleme

Seçeceğiniz cüzdanın yedekleme özelliği olması hayati önemde. Size yedekleme hizmeti sunmayan cüzdanlardan uzak durun. Donanımsal yani fiziksel cüzdanlarınız kaybolabilir, çalınabilir veya hasar görebilir. Eğer yedekleme olanağı yoksa, kripto paralarınız sonsuza kadar yok olabilir.

Aynı risk online XRP cüzdanları için de geçerli. Telefonunuzu kaybettiğinizi düşünün, ya da çaldırdınız. Telefonunuzda kullanmakta olduğunuz online cüzdan artık başkalarının ellerinde. Eğer yedekleme olanağı yoksa her halükarda büyük risk altındasınız.

Ripple Hakkında Daha Fazlası için Tıklayın

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.