1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Çin, Bitcoin’in %1’ine el koydu!

Çin, Bitcoin’in %1’ine el koydu!

Çin, Bitcoin’in %1’ine el koydu!
0

Çinli yetkililer, Bitcoin’in toplam arzının %1’ini ele geçirdi. El koyulan kriptoların değeri ise 4.2 milyar doların üzerinde.


Çin, Bitcoin arzının %1’ini ele geçirdi!

Çin polisi, PlusToken Ponzi planı kapsamında Bitcoin’in toplam arzının %1’ine el koydu.

The Block tarafından verilen habere göre; Çin yetkilileri, PlusToken Ponzi dolandırıcılığı kapsamında toplamda 194.774 Bitcoin ele geçirdi. Bu rakam şu anda toplam Bitcoin arzının %1’ine tekabül ediyor. 

Ele geçirilen kripto varlıklarının toplam değeri ise 4,2 milyar doları aşıyor. Ponzi çetesi üzerinden, 830.000’den fazla ETH, 1.4 milyon LTC, 27 milyon EOS, 74.000 DASH, 487 milyon XRP, 6 milyar DOGE, 79.000 BCH ve 213.000 USDT ele geçirildi.

koinmedya_brave

Ele geçirilen bu fonlar, iki milyondan fazla insanı dolandıran büyük bir Ponzi sisteminin bir parçası olarak biliniyor.

Ponzi sistemi, var olmayan bir kripto borsasının reklamını yaptı. Ve kullanıcılara minimum 500$’lık depozito karşılığında cazip ödemeler vaat etti. 

Çete böylelikle, sadece toplam Bitcoin arzının %1’ini değil, aynı zamanda toplam ETH’nin %0,73’ünü ve dolaşımdaki tüm DODGE tokenlerin de %5’ini aldı.

Habere göre, ilk olarak PlusToken Ponzi davası Mayıs 2018’de açıldı. Ve Çin’in Jiangsu eyaletindeki bir bölge mahkemesi tarafından bu yılın Eylül ayında karara varıldı. 

Ponzi çetesi, kripto fiyatlarının en düşük seviyeleri gördüğü dönemde bile büyük bir kazanç elde etti. 1 Mayıs 2018 ile 27 Haziran 2019 arasında bu varlıkların değeri 2,2 milyar dolar iken; şimdi ise çalınan kriptoların toplam değeri 11 milyar doları aşmış durumda.

Çin’den Bitcoin ve kripto para haberleri (11 Kasım)

Çin’den Bitcoin’i coşturacak hamle!

The Wall Street Journal (WSJ), bugün kripto para piyasası için önemli bir habere imza attı: Çin’in en büyük bankalarından biri, yatırımcıların Bitcoin ile tahvil satın almasına izin veriyor.

Ülkenin en büyük dört finans kuruluşundan biri olan China Construction Bank (CCB), bireysel ve kurumsal yatırımcıların, Bitcoin ve ABD doları ile alım satım yapabilecekleri bono satışlarından yaklaşık 3 milyar dolarlık fon elde etmeyi planlıyor. 

Aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci bankası olan CCB, alıcıların 100$’a kadar yatırım yapabilecekleri ucuz dijital tahvil satışına başladı. WSJ, CCB tarafından ihraç edilecek bononun her üç ayda bir uzatılacağını ve Libor’un yıllık faizini 50 baz puan veya yaklaşık %0,75 oranında karşılayacağını aktardı.

Yasal olarak tahviller, Malezya’nın Labuan ilçesinde yer alan bir CCB şubesi aracılığıyla düzenlenecek ve ihraç edilecek. Esasen bu küçük kasaba, uygun regülasyoları ve politikaları nedeniyle Güneydoğu Asya’da hizmet veren işletmeler için bir vergi cenneti olarak görülüyor.

WSJ tarafından aktarılan habere göre; bu dijital tahvil, aynı zamanda kripto para birimlerinin alım satımına da izin veren Fusang Borsasında listelenecek. Ayrıca borsa, tüm satın almalarda Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak kabul ediyor ve daha sonra anında ABD dolarına dönüştürülebiliyor.

China Construction Bank’ın Malezya ve Labuan şubelerinin baş yöneticisi Felix Feng Qi, yaptığı açıklamada tahvilin “blockchain tabanlı halka açık ilk bono” olduğunu söyledi. Bundan elde edilen gelirin ise, devletin kredi faizlerine aktarılacağını açıkladı. 

Fusang’ın CEO’su Henry Chong ise şunları kaydetti:

Bono, sahiplerine çoğu dolar bazlı banka mevduat oranından çok daha fazlasını ödeyen üç aylık sabit bir mevduat ürünü gibi olacak. Ve ABD ve Çin’deki vergi mükellefleri ile birlikte İran ve Kuzey Kore’deki özel ve tüzel kuruluşlar dışında dünya çapınca diğer tüm yatırımcılar tarafından satın alınabilir.”

Ayrıca CCB Malezya’nın baş finans stratejisti Steven Wong, kurumun Bitcoin ödemeleri kabul ederek herhangi bir yasayı ihlal etmediğini ifade etti.

Wong, bankanın tahvil çıkarmasını, öncü ve yenilikçi bir girişim olarak gördüğünü sözlerine ekledi. Ancak Wong, “Banka, Bitcoin veya kripto para birimleri ile uğraşmıyor” diyerek, olası yanlıs anlaşılmalara karşı da uyarıda bulundu.

Wong kurum olarak, Bitcoin ve kripto paralarla uğraşmıyoruz dese de 
bu hamle, kripto para takipçilerini heyecanlandırmaya yetti. Zira bu girişim, ünlü bir yatırım fonu yöneticisi Paul Tudor Jones ve MicroStrategy CEO’su Michael Saylor gibi deneyimli yatırımcılar ve teknoloji girişimcilerinin Bitcoin’e yönelmeye başladığı bir dönemde gerçekleşti.

Son dakika: Çin Bitcoin ve kripto para haberleri

Çin Bitcoin’e karşı mı?

Geçtiğimiz yıl , Çin destekli bir blockchain şirketinin kurucusu, hükûmetin kripto para politikası ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunmuştu. Çin’in aslıda Bitcoin’e değil, “pump and dump” yapan coinlere karşı olduğunu söylemişti.

Nitekim kripto piyasasındaki geçtiğimiz yılın en önemli haberlerden biri, hiç şüphesiz, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in, blockchain teknolojisinin geliştirilmesinde ülkeyi “lider bir konuma” getirmeye çalışacaklarını açıklamasıydı.

Haberin ardından Bitcoin, %42’lik bir ralli yaptı. Bu sırada manşetleri, Çin haberleri, Jingping’in söyledikleri ve Bitcoin fiyatı arasındaki korelasyon ve FOMO kaynaklı “pump and dump”lar kapladı.

Çin Bitcoin'e karşı mı?Kaynak: CoinStats | Bitcoin

Çin Bitcoin’e karşı mı?

Hayır, Çin Bitcoin’e değil; ponzi projelerde kullanılan ve “pump and dump” yapan coinlere karşı.

Peki Çin Bitcoin’i destekliyor mu?

Aslında Çin Bitcoin’i açıktan desteklemiyor. Pek çok kez, Çinli liderler “Bitcoin değil Blockchain” sözünü tekrarladı.

Burada şunu da belirtmeliyiz ki; Çin 2019 yılında Bitcoin’e dolaylı bir ralli yaptırdıktan sonra, Çin Merkez Bankası (PBoC), kripto para işlemlerini kısıtlamak, bu alanda düzenleme ve kontrolü güçlendirmek için adımlar attığını açıkladı. Ve ponzi projelerde kullanılan ve “pump and dump” yapan coinleri mercek altına aldı.

Dahası Çin 2019’un Kasım ayında, 173 kripto borsa platformunu kapatma kararı aldığını açıkladı. Bu hamle ise hükümetin sonunda, kripto para birimi sektöründeki tüm rakipleri tasfiye ederek, yakında piyasaya sürülecek olan stabil coine kapı araladığı şeklinde yorumlara neden olmuştu.

Ancak Şangay hükûmet yetkililerinin, milyonlarca dolarlık yatırım yaptığı bir blockchain şirketi olan Conflux‘un Kurucu Ortağı YuanJie Zhang’a göre Çin, Bitcoin’e karşı olmayabilir. Daha doğrusu, Çinli liderleri endişelendiren, aslında Bitcoin değil.

Zhang, ülkenin kripto karşıtı tutumundan bahsederken şu ifadeleri kullanıyor:

“Çin hükümeti Bitcoin konusunda tarafsız. Karşı oldukları şey, aslında altcoinler. Özellikle gerçek teknolojiye sahip olmayan altcoinler. İnsanlar, bu coinleri, Ponzi projeler için kullanıyorlar ve fiyatlarını yükseltmek için küçük yatırımcılara zarar vermeye başlıyorlar. Fakat Çin hükümeti blockchain’i destekliyor, kamu da ya da özel sektöre olması önemli değil.”

Görünüşte, hükümetin kriptoyu değil, sadece kriptoların arkasındaki teknoloji olan blockchaini desteklediğini söylüyor. Bununla birlikte Zhang’e göre, Çin, Bitcoin’e karşı değil, aksine bu konuda “tarafsız” bir tavır takınıyor. Çin, küçük yatırımcılara zarar veren “pump and dump” yapan coinleri bir tehdit olarak görüyor.

Coinflux’un kurucusu ayrıca, Çinli liderlerin blockchain teknolojisinin geliştirilebileceğine ve toplumda gereksiz sorunlara yol açmaksızın, gerçek sorunları çözmek için kullanılabileceğine inandığını da sözlerine ekliyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: