fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Celer Network nedir, geleceği nasıl? Güncel CELR haber ve gelişmeleri
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Celer Network nedir, geleceği nasıl? Güncel CELR haber ve gelişmeleri

Celer Network nedir, geleceği nasıl? Güncel CELR haber ve gelişmeleri
0

Celer Network (CELR), bir katman – 2 ölçeklendirme platformu. Platformun başlıca amacı hızlı, kolay ve güvenli zincir dışı (off-chain) işlemler sağlamak.


Celer Network nedir, geleceği nasıl?

Celer Network bir katman 2 platformu ve temel amacı da ödemeler ve genelleştirilmiş zincir dışı (off-chain) akıllı sözleşmeler için hızlı, kolay ve güvenli zincir dışı işlemler sağlamak. Projenin misyonu ise “blockchainin kitlesel benimsenmesini” sağlamak. Bunun için de katman 2 ölçeklenebilirlik teknolojisiyle desteklenen sorunsuz ve kolay işlemler sağlamak için çalışmalar yapıyor.

Celer Network’ün nasıl çalıştığını ve yaptıklarını şöyle özetleyebiliriz:

“Celer Network, herkesin yüksek düzeyde ölçeklenebilir merkezsiz uygulamaları hızlı bir şekilde oluşturmasını, çalıştırmasını ve kullanmasını sağlıyor. Bunu ise zincir dışı ölçeklendirme tekniklerindeki yenilikler ve teşvikle uyumlu kripto ekonomik mekanizma tasarımlarıyla gerçekleştiriyor.”

Celer ekibi, Celer Network’te hızlı işlem sürecini gösteren bir uygulama olan CelerX’i de piyasaya dürdü. Ayrıca özel bir SDK ve geliştirici portalına da sahip.

Celer Network, MIT, Princeton, UC Berkeley ve UIUC’den dört akademisyen tarafından kuruldu.

İlgili – Celer Network’ten hızlı ve ucuz işlemler için yeni multi-chain platform 

CELR token nedir?

Celer Network’ün yerel kripto parası CELR token ise Ethereum üzerinde çıkarılan bir ERC-20 tokeni. Bu token, çoklu teşvik sistemi gibi çoklu işlevlere hizmet ediyor. Ayrıca zincir dışı hizmet sağlayıcıları bu tokeni hizmet ve işlem ücreti ödemeleri için kullanıyor.

Aşağıdaki CELR/USD 1 hafta grafiği, kripto paranın son aylardaki fiyat hareketlerini gösteriyor. Özellikle Eylül 2021’de hareketlilik dikkat çekiyor. Çünkü CELR token Eylül’de yeni bir tümzamanların en yüksek değerini (ATH) kaydetti.

  • En yüksek değeri (ATH): 0.1987 dolar (26 Eylül 2021)
  • En düşük değeri: 0.001014 dolar (16 Mart 2020)

Celer Network nedir, geleceği nasıl? Güncel CELR haber ve gelişmeleri

CELR/USD 1 hafta grafiği Kaynak: TradingView

Celer Network ne iş yapar?

Celer Network’ün kilit özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Sıfır ücretli zincir dışı akıllı sözleşmeler: Celer’in zincir dışı akıllı sözleşme işlem ücreti yoktur.
  • On-chain gecikme ve ücret azaltma: İşlem gecikmesinde artık 10.000x azalma sağladı. Ayrıca, Ethereum’daki doğrudan işlemlerle kıyaslandığında, Ethereum’da mikro ödeme için 100 kat daha düşük ücretler sağlıyor.
  • Akıllı ölçeklenebilirlik: Ek düğümler birleştikçe yatay olarak ölçeklenebilir. Ayrıca, en uygun zincir dışı ödeme yönlendirme algoritmasını sunuyor.
  • Blochainden bağımsız: Celer şu anda Ethereum, DFINITY ve tüm EVM uyumlu blockchainleri destekliyor.

Kaynak

Daha fazla coin incelemesi

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.