1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Cardano Haberleri
  4. Cardano’dan yeni bir coin sürprizi

Cardano’dan yeni bir coin sürprizi

Cardano’dan yeni bir coin sürprizi
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Stabil coinler kripto para sektöründe önemli bir yere sahip. Cardano da bu alana kendi yeni algoritmik stabil coini ile çıkıyor. Artık testnet halka açıldı. Olayın ayrıntılarına bakalım.


Cardano’dan yeni bir coin sürprizi

Stail coinlerin toplam piyasa değeri 170 milyar doları aşıyor. Piyasa değerine göre en öne çıkan stabil coinler olarak USDT, USDC ve Terra’nın UST coinini sıralayabiliriz. Kısa süre önce de Tron kendi stabil coin planlarını duyurmuştu.

Bakınız: Justin Sun’ın 10 milyar dolarlık yeni TRON planı

Öyle görünüyor ki Terra’nın UST’si ve Tron’ın yakında çıkacak merkezsiz stabil coini ile rekabet etmek için Cardano da kendi algoritmik stabil coinini çıkarmaya hazırlanıyor. Bu stabil coinin ismi ise Djed. Yapılan son duyuruda, Djed’in testnet ağının halka açıldığı bildirildi. Böylece bu stabil coin daha geniş kitlelere ulaşmadan Djed’in özellikleri test edilecek.

Djen ekibi, basın duyurusu üzerinden şöyle diyor:

“Cardano ekibiyle birlikte aylarca süren yoğun çalışmaların ardından, Djed’in herkese açık Testnet sürümünün yayınlandığını duyurmaktan heyecan duyuyoruz!”

Djen, algoritmik bir stabil coin olacak. Bu da şu demek. Tether ya da Circle’ın USD Coin’nden farklı olarak burada stabil coinleri basan merkezi bir kuruluş bulunmayacak. Bu coinin fiyat istikrarı, akıllı sözleşme üzerinden rezerv varlıklara bağlı olacak. Djen için ise bu varlık Shen token olacak.

İlgili – Cardano’dan fiyata pozitif yansıyacak önemli ortaklık

cardano

Djen ilk defa geçen sene Eylül ayında COTI ve Charles Hoskinson tarafından birlikte duyurulmuştu. O zamandan bu yana her iki ekip de bu projeyi gerçekleştirmek için sıkı bir çalışma yaptı. COTI ekibinin yaptığı duyuruya göre, Djed nihayetinde Cardano ağının işlem ücretleri ödeme parası olacak. Çünkü ADA fiyatı gibi volatiliteli olmayacak.

Bu testnet ağı, COTI ekibine, stabil coin ve onun destekleyen ağın ne kadar istikrarlı ve dayanıklı olduğunu değerlendirebilecekleri güvenli bir ortam sağlayacak. Djed’i test eden kullanıcılar da herhangi bir riske maruz kalmadan protokolü keşfedebilecek. Buna ek olarak, SundaeSwap ve WingRiders gibi Cardano tabanlı protokoller de bu stabil coini artık test etmeye başladı.

İlgili – Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

Kaynak

Etiketler: