1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. BTC ve ETH dışında bankaların en çok tercih ettiği 3 büyük kripto para

BTC ve ETH dışında bankaların en çok tercih ettiği 3 büyük kripto para

BTC ve ETH dışında bankaların en çok tercih ettiği 3 büyük kripto para
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bankalar ve finansal kuruluşlar küçük adımlarla da olsa kripto para alınana adım atıyor. Yeni rapora göre bankaların en çok tercih ettiği kripto paraların başında Bitcoin ve Ethereum geliyor. Bunun dışında bankaların en çok tercih ettiği 3 kripto para da var.


BTC ve ETH dışında bankaların en çok tercih ettiği 3 büyük kripto para

Global bankaların kripto para alanındaki faaliyetleri göreceli olarak olarak çok küçük. Ancak bu finansal kuruluşlar yavaş yavaş kapılarını kripto paralara açıyor. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (Bank for International Settlements – BIS) yeni raporu ise bankaların en çok tercih ettiği kripto paraları gösteriyor.

Yeni raporda göre, piyasa değerine göre en büyük iki kripto para Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH), bankaların yatırım için tercih ettiği coinler listesinde ilk sırada. Bankaların yatırımlarının yüzde 31’i Bitcoin’de. Lider altcoin Ethereum’da ise bu oran yüzde 22. BIS’in 30 Eylül’de yayımlanan söz konusu raporunda bu bilgiler yer aldı.

İlgili – Kripto analistten Bitcoin uyarısı: 2022 yılının yeni dibi gelir mi?

Bankalar arasında en popüler kripto paralar

Grayscale BTC ve ETH yatırım ürünleri ile bankaların bu iki coine olan yatırımı toplamda yüzde 90’a yaklaşıyor. Söz konusu raporda göre Bitcoin ve Ethereum dışında bankaların en çok tercih ettiği 3 kripto para var. Bunlar Polkadot (DOT), Ripple (XRP) ve Cardano (ADA). Bu coinlerin her birine bankaların yatırım oranı yüzde 2.

Bunlar dışında Solana (SOL) yüzde 1, Litecoin (LTC) yüzde 0.4% ve Stellar (XLM) coine yüzde 0.4 oranında yatırım yapıldığı ortaya çıkıyor.

BTC ve ETH dışında bankaların en çok tercih ettiği 3 büyük kripto para

Bankaların kripto yatırımları Kaynak BIS raporu

BIS şöyle açıklıyor:

“Bankalar aynı zamanda çok küçük miktarlarda stabil coin (USD coin) ve tokenize edilmiş varlıklara yatırım yaptıklarını da bildiriyor.”

BIS daha önce de bankaların kripto para alanına toplam yatırımımın 9.18 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. Bu, bankaların toplam yatırımlarının sadece yüzde 0.01 oranı olduğunu gösteriyor.

İlgili – Bitcoin fiyatında Ekim ve Kasım’da yükselişe işaret eden 2 indikatör

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: