1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. BTC düşecek mi diyorsunuz? İşte Bitcoin shortlamanın 5 yolu
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

BTC düşecek mi diyorsunuz? İşte Bitcoin shortlamanın 5 yolu

BTC düşecek mi diyorsunuz? İşte Bitcoin shortlamanın 5 yolu
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin shortlama nasıl yapılır? En etkili 5 yolunu Bitcoin fiyatından endişe duyan okuyucularımız için hazırladık. Bitcoin düşerse ne yapacaksınız? Buyurun yazımıza.


Bitcoin o kadar volatil bir varlık ki, bir boğa koşusunda bile fiyat dalgalanması yaşıyor hem de büyük oranlarda. . Şimdi bu yazımız da, bu şekilde düşüşlerden zarar görmemeniz için size 5 tane yol göstereceğiz

Gerçi bu tür düşüşler uzun vade yatırımcıları pek etkilemez ama, kısa vade yatırımcılar için kazanç kapısı olabilir.

bitcoin shortlama BTC düşecek mi diyorsunuz? İşte Bitcoin shortlamanın 5 yolu

Bill Gates de bir defasında işin kolayını bulsa Bitcoin short yapacağını söylemişti. Haydi o zaman biz de bu short işi nasıl yapılıyor ve en pratik 5 yolu nedir öğrenelim.

1.  CME/CBOE’de Bitcoin vadelileri short yapmak

Önce kurumsal yatırımcılardan başlayalım. Eğer bir kurumsal yatırımcı iseniz yapmanız gereken CME ve CBOE üzerinden bitcoin vadelileri satmak için bitcoin short yapmak. Vadeliler standartlaştırılmış borsada işlem gören finansal türevleri ve bir yatırımcıyı hisse senedi endeksi, emtia veya para birimi gibi arka plandaki bir varlığı, önceden tanımlanmış bir fiyat ve tarihte gelecekte almaya veya satmaya zorlar. Başka bir deyişle, vadeli işlem sözleşmeleri, yatırımcıların bir varlığın fiyat artışına veya fiyat düşüşüne sahip olmalarına gerek kalmadan işlem girmelerini sağlar.

Lütfen Bkz: Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında daha fazla düşüş tehlikesi

Örneğin, hem CME hem de CBOE’deki Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri teslimat için nakittir, yani sözleşme olgunlaştığında veya kapatıldığında “fiziksel” bitcoinler el değiştirmez. Bunun yerine, yalnızca işlemin kar veya zararı ABD doları cinsinden değiştirilir. İlginç bir şekilde, San Francisco Federal Rezerv Bankası tarafından yapılan bir araştırmaya göre,  2018 yılının ilk çeyreğindeki bitcoin fiyatının düzeltmesi kısmen CME ve CBOE’de bitcoin vadeli işlemlerinin başlatılmasından kaynaklanıyordu. 2021’i siz düşünün.

Rapora göre ” 2017 Aralık ayından önce piyasada bitcoin türevleri yoktu. Bunun anlamı bitcoin fiyatının düşüşü üzerine işlem girmek ya çok zordu ya da imkansızdı. Bitcoin vadelilerin piyasaya girmesiyle karamsar olanlar bitcoin fiyat düşüşü üzerine işlem girebildiler. Bir aylık bir zaman dilimi içinde mevcut spot fiyattan daha düşük bir fiyata bitcoin teslim taahhütünü satabiliyorlar ve o ay içinde daha düşük bir fiyattan alarak da kazanç sağlayabiliyorlardı.

Yeni yatırım fırsatı spot bitcoin piyasasında talep düşüşüne neden oldu ve bu yüzden de fiyatlar düştü. Fiyatların düşmesiyle karamsarlar, sonraki short satışları pompaladılar ve fiyatlar üzerinde aşağı yönde bir baskı oluşturup para kazanmaya başladılar.

2. Bireysel  yatırımcılar

Eğer bireysel yatırımcı iseniz ve CME/CBOE bitcoin vadelileri destekleyen bir broker hesabınız yoksa, siz de kolaylıkla online CFD brokerlarını ( eToroAvaTrade veya Plus500.) kullanarak Bitcoin short yapabilirsiniz.  CFD’ler de vadeli sözleşmeler gibi çok etkili bir yol ama bireysel yatırımcılar için. CFD kullanarak yatırımcılar fiyat artışı ya da düşüşü üzerinden o varlığa fiziksel olarak sahip olmadan da işlem yapabilirler.

Lütfen Bkz: Cardano ADA teknik analiz : ADA coin yükseliş modunda!

Dahası, CFD’ler kaldıraç ürünler oldukları için yatırımcılar marjin kullanarak long veya short pozisyon girebilirler. Bunun anlamı yatırımcılar bir pozisyon açmak için işlemin toplam miktarının bir yüzdesini koymak zorundalar. Bu durum da, yatırımcıların işlemlerinin karşılığını alması durumunda getirilerini büyütmelerine imkan tanıyor ancak aynı zamanda Bitcoin fiyatı diğer yönde hareket ederse o zaman da kayıplar büyüdüğü için risk taşıyor.

3. Bitcoin takip fonlarının shortlanması

Avrupa’da kurumsal ya da bireysel yatırımcı iseniz bitcoin borsa işlem notlarını kullanarak bitcoin shortlayabilirsiniz. An itibariyle ETN’ler Stockholm merkezli Nasdaq OMX  borsasında bulunabilir, ya Euro ya da Dolar üzerinden işlem  yapabilirsiniz.

Bir diğer seçenek bir yerden sponsor bulmuşsanız ya da Amerika’da kurumsalsanız Grayscale Bitcoin Trust da sizin için ideal.

Bitcoin takip fonları genellikle bitcoin premiumda işlem yapıyor o nedenle tracker shortlamak  vadeliler veya CFD shortlamak kadar etkili olmayabilir.

4. Kripto borsalarında short satış

Dijital varlık borsalarında rahat alım satım yapan daha ileri düzey kripto para yatırımcıları için, marj üzerinden “fiziksel” bitcoin short satış sunan birkaç platform var. Poloniex, Kraken, GDAX ve Bitfinex, kullanıcılarının bitcoin’i shortlamasını sağlayan popüler borsalara örnek. Kripto para borsalarında bitcoin shortlaması, CFD’leri kullanarak yapılan bitcoin shortlaması ile aynı şekilde çalışır – temel fark, kârınızı USD yerine BTC cinsinden almanız.

Bir kripto para borsasında bitcoin short satışı yaparken, bir yatırımcı sahip olmadığı bitcoini satıyor demektir. Bunu yapmak için, yatırımcılar açık pozisyon süresi boyunca borsadaki marjin borç verenlerinden bitcoin ödünç alabilirler. Yatırımcılar bitcoin short kapanışı yaptıktan sonra, sattıkları yerden ve geri satın aldıkları yerden marj ödünç verme ücretinden eksilen farkı kazanır veya kaybederler, bu ücret borsadan borsaya değişir.

Deneyimli kripto para tüccarları, özel kripto borsalarında bitcoin’i shortlamayı tercih etme eğilimindeler. Bu nedenle, düzenlenmiş finansal ürünlerle ticaret yapmayı tercih eden ve karlarını fiat para biriminde almaktan mutlu olan yatırımcılar için, bitcoin vadeli işlemleri veya CFD daha iyi bir seçenek olacaktır.

5. Bitcoin put options satın alma

Son olarak, daha karmaşık türevlerle uğraşmayı seven bitcoin ayıları,bir bitcoin fiyat düşüşünde işlem yapmanın bir yolu olarak bitcoin put options satın alma seçeneğine de sahip. Opsiyonlar, yatırımcıya belirli bir tarihte belirli bir varlığı önceden belirlenmiş bir fiyattan satın alma hakkı veren ancak zorunluluğu vermeyen finansal türevler. Call options yatırımcılara varlığı satın alma hakkı verirken, put options yatırımcılara varlığı satma hakkı veriyor.

Opsiyonlar en çok büyük şirketler tarafından emtia ve döviz piyasalarında riskten korunma için kullanılıyor. Bununla birlikte, spekülatörler bunları kendi piyasa görüşlerinde işlem yapmak için de kullanabilir. Örneğin, 2021 kışında bitcoin fiyatının düşeceğine inanıyorsanız, LedgerX’te 7.000 $ kullanım fiyatı ile üç aylık bir bitcoin put options satın alabilirsiniz. Eğer bitcoin fiyatı vade sonunda kullanım fiyatının altına düşerse, satım seçeneğiniz “paranın içindedir” ve alım satım karı elde edersiniz. Fiyat daha yüksek kalırsa, seçenek primini (yani seçenek için ödediğiniz ücret) kaybedersiniz.
Bu nedenle, bu opsiyonlar kesinlikle daha gelişmiş yatırımcılar için olsa da, bitcoin fiyat düşüşü üzerine işlem yapmak için düşük maliyetli bir alternatif sunuyorlar.

Kaynak

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.