MACD grafiğine bakılarak Bitcoin fiyat tahmini nasıl yapılır-2?

bitcoin macd
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto para analistleri tarafından sıklıkla referans alınan MACD fiyat grafiğine bakarak fiyat analizi nasıl gerçekleştirilir? Sorunun cevabı için haberimize göz atabilirsiniz.


MACD grafiğine bakılarak Bitcoin fiyat tahmini nasıl yapılır

Bitcoin ve kripto paralara ait fiyat verileri, zaman serisi olarak hareket etmektedir. Analistler zaman serilerinin geçmiş değerleri bakarak ilgili varlıkların gelecek fiyatları hakkında fikir edinebilirler. Bu açıdan referans alınan önemli teknik verilerden birisi de MACD grafiği. Bir önceki yazımızda MACD grafiği hakkında giriş mahiyetinde bazı bilgiler paylaşmıştık. Dileyen okuyucularımız aşağıdaki haber linkinden bu haber dizisinin ilk bölümüne göz atabilir.

Lütfen Bkz: MACD grafiğine bakılarak Bitcoin fiyat tahmini nasıl yapılır-1

Standart MACD grafikleri 12 ve 26 dönemlik gecikmelere göre oluşturuluyor. Ancak daha hassas MACD değerleri elde etmek isteyen analistler MACD grafiğinin ayarlarına girerek gecikme sürelerinde oynama yapabilirler. Örneğin 19 ve 39 dönemlik gecikme daha az hassa MACD grafiği verirken 6 ve 19 gecikmeli MACD grafikleri daha hassas gecikme dönemi verecektir.

Aşağıdaki grafikte 12 ve 26 gecikme ile elde edilmiş Binance Coin (BNB) fiyatlarındaki değişimleri görüyoruz. Mavi grafiğin kırmızı grafiği keserek aşağıya geçtiği her dönemde fiyatlarda da yaşanan düzeltmeler dikkat çekiyor. Mavi grafiğin MACD ve kırmızı grafiğin ise sinyal grafiği olarak adlandırıldığını hatırlatmış olalım.

bitcoin macd MACD grafiğine bakılarak Bitcoin fiyat tahmini nasıl yapılır-2?MACD Grafiklerinde ıraksama ve yakınsama!

MACD grafiklerinden elde edebileceğimiz önemli sinyallerden birisi de MACD ve fiyat verileri arasındaki ilişki. Eğer iki grafik birbirlerine yaklaşıyorsa “yakınsama”, eğer iki değişken arasındaki makas açılıyorsa “ıraksamadan” bahsedebiliriz.

İlk önce ıraksama örneğine göz atalım. Bazı kaynaklarda “ayı ıraksaması” olarak da adlandırılan bu sinyale göre fiyatlar artış trendindeyken MACD değerleri düşüş trendindedir. Bazı analistler, bu şekilde hareket eden kripto paraların fiyatlarında ilerleyen tarihlerde trend değişimi yani düzeltme bekliyor. Aşağıdaki örnekte Cardano fiyatlarındaki bariz MACD ıraksamasını görüyoruz.

bitcoin macd MACD grafiğine bakılarak Bitcoin fiyat tahmini nasıl yapılır-2?Aşağıdaki grafikte ise 2019-2020 döneminde Litecoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. Litecoin fiyatlarında yaşanan “yakınsamanın” ardından LTC fiyatlarında trend değişimi ve fiyat artışı yaşanmıştı.

bitcoin macd MACD grafiğine bakılarak Bitcoin fiyat tahmini nasıl yapılır-2?Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
MACD grafiğine bakılarak Bitcoin fiyat tahmini nasıl yapılır-2?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.