Loading...
btc
BTC
-4.31%
Bitcoin
66.988,04 USDT
eth
ETH
-7.87%
Ethereum
3.226,64 USDT
bch
BCH
-13.14%
Bitcoin Cash
533,42 USDT
xrp
XRP
-10.23%
Ripple
0,55 USDT
ltc
LTC
-12.93%
Litecoin
86,00 USDT
bnb
BNB
-1.97%
Binance Coin
592,70 USDT
sol
SOL
-11.7%
Solana
152,20 USDT
avax
AVAX
-14.75%
Avalanche
39,23 USDT
ada
ADA
-14.07%
Cardano
0,50 USDT
dot
DOT
-13.73%
Poladot
7,23 USDT
doge
DOGE
-10.49%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-10.4%
Shiba Inu
0,00 USDT

Boğa ve ayı tuzağı nedir? Nasıl önlem alınır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boğa ve ayı tuzağı kripto para piyasasında yatırımcıların fazlasıyla para kaybetmesine yol açan piyasa durumlarıdır. Bu iki durum hakkındaki bilgiyi yazımızda bulup nasıl önlem alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Boğa ve ayı tuzağı

Kripto paraların değer kazanması ve bu yolla pek çok kişinin kazanç elde etmesi, doğal olarak para kazanma umudu ile yaşayan pek çok kimsenin dikkatini çekiyor ve bu piyasaya girmesine neden oluyor. Ancak ne yazık ki ülkemizde hızlı ve kolay yoldan para kazanmak isteyenlerin çokluğu, piyasayı bilmeden girişimde bulunan pek çok kimsenin para kaybetmesine ve bizim de sıklıkla bu kayıplardan dolayı insanların intihar ettiği haberlerini duymamıza yol açıyor.

Kripto para piyasası herkesin rahatlıkla girip para kazanabileceği bir piyasa değil. O nedenle okuyucularımız için kayıplara yol açabilecek durumlardan olan boğa ve ayı tuzakları hakkında yol gösterici bir yazı hazırlamak istedik.

Bildiğiniz gibi bu tür para piyasalarında değerlerin yükseldiği ve düştüğü zamanlar vardır. Piyasanın yükseldiği zamanlara boğa piyasası adı verilirken düştüğü zamanlara ayı piyasası deniyor. Peki nedir o zaman boğa ve ayı tuzakları?

Boğa tuzağı nedir?

Boğa tuzağı, piyasanın ayı piyasası içerisinde seyreden ya da yatay olarak hareket eden trendin direnç noktalarını hızlı bir şekilde kırarak inandırıcı bir ralli yaşadıktan sonra boğa piyasasının başlayacağı yanılgısını oluşturmasıdır. Piyasa sanki yükseliş trendine girmiş gibi art arda yükseliş mumları gösterir ve sonra piyasa direnç çzigilerinin altına çekilerek ayı piyasasına dönüşür. Böylelikle yatıırmcılar bir çeşit tuzağa düşmüş gibi olur. Peki bu tuzağa düşmemek için ne yapmak lazım.

Boğa tuzağı yatırımcı direnç noktasını aşan varlığı satın aldığı zaman başlar. Direnç çzigisinin aşılması çoğu zaman daha güçlü hareketin başlamasının işareti olsa da varlık çok hızlı geriye düşebilir. Yatırımcıların bu tuzağa düşmemeleri için direnç kırılmasının doğrulanmasını beklemeleri gerekir. Bu nasıl olur?

Fiyatın muhtemelen daha yüksek hareket edeceğini doğrulamak için bir direnç kırılmasının ardından ortalamadan daha yüksek hacim ve yükseliş gösteren mum çubukları aramanız gerekir. Doji yıldızı gibi düşük hacimli ve kararsız mum çubukları oluşturan bir kırılma, bir boğa tuzağının işareti olabilir.

Aşağıdaki görselde güzel bir örneğini görebilirsiniz. Ayı piyasası içinde fiyatlar düşüşe devam ederken daha önce belli seviyelerde yükselişler yaşayarak direnç noktaları oluşturmuş. Yeşil ile işaretli olan bölgede ise direncin kırılmasıyla beraber artık boğa piyasası başlayacağına dair algıya kapılıp alım işlemine giren yatırımcılar yanılıyor. Aynı zamanda bu görsel, destek ve direnç çizgilerinin neden tek başına yeterli olmayacağının da güzel bir açıklaması. Aksi takdirde sık sık “bull trap” boğa tuzağına yakalanma olasılığı yüksek olacaktır.

boğa ve ayı tuzağı

Psikolojik bir bakış açısından, boğa tuzakları, momentum eksikliği ve/veya kar alma nedeniyle olabilecek bir kırılma seviyesinin üzerindeki bir ralliyi destekleyemediğinde boğa tuzakları meydana gelir. Ayılar, farklılıkları görürlerse, fiyatları direnç seviyelerinin altına düşürerek, daha sonra zararı durdur-stop loss- emirlerini tetikleyebilecekleri varlığı satma fırsatına atlayabilirler.

Boğa tuzaklarını ele almanın en iyi yolu, düşük hacimli kırılmalar gibi uyarı işaretlerini önceden tanımak ve bir boğa tuzağından şüpheleniliyorsa alım satımdan olabildiğince çabuk çıkmaktır. Zararı durdur – stop loss- emirleri bu durumlarda, özellikle de piyasa hızlı hareket ediyorsa, karar vermeyi duyguların yönlendirmesine izin vermemek için yardımcı olabilir.

Peki ayı tuzağı hangi durumlarda oluşur?

Ayı tuzağı nedir?

Ayı tuzağı, bir  değerli varlığın fiyat hareketi yanlış bir şekilde düşüş eğiliminden yükseliş eğilimine dönüş sinyali verdiğinde ortaya çıkan teknik bir kalıptır. Kurumsal tüccarlar perakende yatırımcıları uzun pozisyon almaya teşvik etmenin bir yolu olarak ayı tuzakları yaratmaya çalışabilirler. Kurumsal tüccar başarılı olursa ve fiyat kısa süreliğine yükselirse, kurumsal tüccarlar, aksi takdirde fiyatları çok daha aşağı itecek olan daha büyük stok pozisyonlarını boşaltırlar.

Bunun farkında olan Balina olarak tabir edebileceğimiz büyük yatırımcılar ard arda satışlar gerçekleştirerek fiyatların destek noktasını kıracak şekilde bir fiyat hareketine sebep olabilirler.

Bu görüntüyle karşılaşan tecrübesiz yatırımcılar, ayı piyasasının başladığını düşünür ve fiyatların daha da alta çekileceğini düşünürler ve panik satışlar yaparlar.

Ama fiyatlar düştüğü gibi tekrar destek seviyesinin üstüne çıkar ve boğa piyasasında yükselmeye devam eder. Fiyat manipülasyonunu yapan Balinalar, ilgili varlıkları ucuza kapmış olur.

Bir diğer deyişle, piyasada, kripto satın almak isteyen çok sayıda yatırımcı olabilir ve piyasaya çok fazla satıcı çekilerek, alım ve satım baskısı arasında dengesizlik oluşur ve piyasa daha yukarı hareket eder.

Bununla birlikte, varlık satın alındığında, bu varlık üzerinde otomatik olarak satış baskısı oluşur çünkü yatırımcılar yalnızca sattıklarında kar elde ederler. Bu nedenle, o varlığı çok fazla kişi satın alırsa, satın alma baskısı azalıp potansiyel satış baskısı artacaktır.

Talebi artırmak ve fiyatların yükselmesini sağlamak için kurumlar fiyatları aşağı çekebilir, böylece piyasalar aşağı yönlü görünebilir. Bu, acemi yatırımcıların varlıklarını satmasına neden olur. Varlık düştüğünde, yatırımcılar piyasaya geri döner ve talepteki artışla  fiyatları yükselir.

Aşağıdaki grafiğe dikkatlice bakınız. Fiyatlar yükseliş trendindeyken hızlıca kısa süreli düşüş yaşayarak alt taraftaki destek çizgisini kırmış. Destek çizgisinin kırılınca piyasada oluşan FUD’dan dolayı yatırımcılar varlıklarını hızlıca elden çıkarmak istiyor.

boğa ve ayı tuzağı

Sonrasında ayı kapanı kandırmacadan ibaret olduğu ortaya çıkaran fiyatlar tekrar destek çizgisinin üstüne çıkarak boğa piyasası içinde yükselişine devam ediyor. Bir başka dikkatinizi  çekmek istediğimiz nokta ise, tek başına destek direnç çizgilerine güvenmek sizi yanıltır, işte bu grafik buna güzel bir örnek.

Ayı Tuzakları ve Açığa Satış

Ayı, finansal piyasalarda bir menkul kıymetin fiyatının düşmek üzere olduğuna inanan bir yatırımcı veya tüccardır. Ayılar ayrıca bir finansal piyasanın genel yönünün düşüşte olabileceğine inanabilir. Bir düşüş yatırım stratejisi, bir varlığın fiyatındaki düşüşten kar elde etmeye çalışır ve bu stratejiyi uygulamak için genellikle kısa bir pozisyon uygulanır.

Kısa pozisyon, bir varlığın hisselerini veya sözleşmelerini bir marj hesabı aracılığıyla bir komisyoncudan ödünç alan bir ticaret tekniğidir. Yatırımcı, fiyat düştüğünde onları geri almak için ödünç alınan enstrümanları satar ve düşüşten bir kar elde eder. Düşüş eğiliminde olan bir yatırımcı, fiyattaki düşüşü yanlış tespit ettiğinde, ayı tuzağına yakalanma riski artar.

Açığa satış yapanlar, kayıpları en aza indirmek için fiyatlar yükseldikçe pozisyonları kapatmak zorunda kalır. Satın alma faaliyetinde müteakip bir artış, fiyat ivmesini artırmaya devam edebilecek daha fazla yukarı yönlü hareket başlatabilir. Açığa satış yapanlar, açık pozisyonlarını kapatmak için gerekli enstrümanları satın aldıktan sonra, varlığın yukarı yönlü momentumu azalma eğilimindedir.
Açığa satış yapanlar, bir endeksin veya hisse senedinin değeri yükselmeye devam ettiğinde, kaybı maksimize etme veya bir marj çağrısı tetikleme riski taşır. Bir yatırımcı, piyasa emirlerini yerine getirirken stop loss yaparak tuzaklardan kaynaklanan zararı en aza indirebilir.

Buraya kadar sizlere boğa ve ayı tuzakları hakkında bilgi verdik. Siz değerli okuyucularımızın üzerine düşen bu piyasaya girmeden önce yeterince bilgi edinmek ve çok zorlukla kazanılan paranın kaybedilmesini önlemek. Dikkatli olmakta çok yarar var. Eğer elinizde kaybeteöeyi göze aldığınız bir miktar varsa onunla bu işe girmenizi tavsiye ederiz. Şunu da özellikle belirtmek isterimki burada birileri kazanırken mutlaka başkaları kaybedecektir. Kaybedenlerden olmamanız dileğiyle…

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.