Loading...
btc
BTC
0.22%
Bitcoin
64.287,37 USDT
eth
ETH
-0.5%
Ethereum
3.500,98 USDT
bch
BCH
0.07%
Bitcoin Cash
383,23 USDT
xrp
XRP
-0.39%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.37%
Litecoin
73,89 USDT
bnb
BNB
-0.33%
Binance Coin
584,20 USDT
sol
SOL
0.58%
Solana
135,38 USDT
avax
AVAX
-6.07%
Avalanche
25,81 USDT
ada
ADA
-0.39%
Cardano
0,37 USDT
dot
DOT
-0.63%
Poladot
5,58 USDT
doge
DOGE
0.12%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.59%
Shiba Inu
0,00 USDT

Son Bitcoin rallisi neden boğa tuzağı olamaz?

Son Bitcoin rallisi neden boğa tuzağı olamaz?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

On- chain metrikler, son Bitcoin rallisinin neden boğa tuzağı olamayacağını net bir şekilde açıklıyor.

Bitcoin rallisi ne zaman hız kazanacak?

Bitcoin fiyatı 50 bin dolarlık kilit seviyenin üstünde işlem görse de boğalar bu seviyenin üzerinde kalmak için zorlu bir savaş veriyor.

Son Bitcoin rallisi neden boğa tuzağı olamaz?

3 Eylül 2021 Cuma günü, boğalar bir güç göstergesi olarak mayıs ayından bu yana ilk kez 50 bin doların üzerinde günlük kapanış yapmayı başardı.

İşlem hacmi, güçlü spot alımların bir göstergesi olarak Coinbase’de ortalama %36’nın üzerine çıktı. Ayrıca, BTC açığa satış tasfiyeleri ortalamanın altında gerçekleşti. Ve bu da son Bitcoin rallisinin, short tasfiyelerden ziyade spot odaklı olduğunu gösteriyor.

bitcoin rallisi Son Bitcoin rallisi neden boğa tuzağı olamaz?

BTC fiyatı, yukarıdaki 3 günlük grafikte de görüldüğü üzere; 46 bin dolar ila 48,1 bin dolar arasında buunan yeşil destek bölgesinden çıkarak, 50 bin doların üzerinde bir kapanışla birlikte bir yutan boğa mumu (Bullish Engulfing*) yaktı. Yutan boğa mumu ortaya çıktığından beri, Bitcoin fiyatı konsolide olmaya devam ederek, 50 bin dolar civarında kaldı.

 

*Bearish-Bullish Engulfing – Yutan Ayı-Boğa formasyonu nedir?

Engulfing iki mumdan oluşan bir dönüş formasyonudur. Yani yükseliş veya düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkar. Düşüş trendinin sonunda oluşursa ilk mum kırmızı ikinci mum yeşil olur. Yükseliş trendinin sonunda oluşursa tam tersi olur.
Bullish (boğa yutan) Engulfing, bir düşüş trendinin bittiğine ve yükselişin başlayacağına işaret eden bir formasyondur.

 

On-chain metrikler de Bitcoin’de yükselişe işaret ediyor!

On-chain veriler yükselişin devamına işaret ediyor ve eylül ayı için daha fazla ve daha güçlü bir Bitcoin rallisi için sinyaller veriyor.

Şöyle ki; spot borsa rezervleri birkaç yılın en düşük seviyelerinde kalmaya devam ediyor. Madencilerden borsalara gelen fon akışı minimum seviyede. Azalan işlem sayısı ile birlikte, son rallinin bazı dönemlerinde kar elde eden eski token gruplarının tekrar birikime geri dönmesi de madencilerin biriktirmeye devam ettiğini gösteriyor.

 

bitcoin rallisi Son Bitcoin rallisi neden boğa tuzağı olamaz?

CryptoQuant analistlerinden Gaah Cordeiro ve Daniel Joe, kısa süre önce uzun vadeli ve kısa vadeli Bitcoin yatırımcılara ait eski coinleri analiz etmek için UTXO Yaş Dağılımı metriğini ele aldı.

Temmuz 2021’in sonlarında, Bitcoin 29.2 bin dolardan 42 bin dolara yükselirken; yaş dağılımı metriği, 3 ila 5 yaş arasındaki kripto paraların kar elde ettiğini gösteriyor. Bu grup yaşlanmaya devam ederken, satışların azaldığını ve ağustos ayında birikimin yeniden başladığını görüyoruz.

Ağustos ayında, BTC 50 bin doları test ederken 2-3 yıllık kripto paralar yavaş yavaş kâr elde etti. Son zamanlarda, bu grup şimdi grafikte gösterilen hafif bir artışla akümülasyona geri dönmüş gibi görünüyor.

12-18 aylık coinler, kısmen düşüşte satıldı: Şimdi akümülasyona geri döndü

12 aydan 18 aya kadar olan coinlere bakacak olursak; BTC Mayıs 2021’de düşüşe geçtiğinde bu grubun ilk bölümü satılmış gibi görünüyor.

Bu grubunun bir kısmı ise, küresel piyasaların 13 Mart 2020’de likidite kriziyle karşı karşıya kalmasının ardından BTC’nin 10 bin dolardan 3,8 bin dolara düştüğü büyük çöküş sırasında birikmişti. Bu grubun benzer bir mart krizi olasılığı için endişelenmiş olması ve panik satışı yapmış olması mümkün.

Mayıs 2021’de 30 bin dolara düştükten sonra, BTC 30 bin ila 40 bin dolar arasında konsolide olurken ve bugün 50 bin dolar civarında ike, yine bu 12-18 aylık kripto paralar istikrarlı bir şekilde birikim gösterdi.

Kısa vadeli yatırımcılar dipten sattı

Kısa vadeli yatırım grubunda bulunan coinlere bakıldığında, aşağıdaki grafik 1 ila 6 aylık kripto paraların satıldığını ve daha büyük yatırımcılar biriktirirken, BTC’nin 30 bin ila 40 bin dolar arasında konsolide olduğunu gösteriyor.

Bu gruptaki yatırımcılar, büyük Bitcoin rallisi sırasında 64,8 bin dolara kadar satmamış ve diplere yakın bir yerde panikle satmış görünüyor.

bitcoin rallisi Son Bitcoin rallisi neden boğa tuzağı olamaz?

Peki bu veriler uzun vadede Bitcoin için ne anlama geliyor?

30 bin ila 40 bin dolar aralığında birikim gösteren coinler yavaş yavaş eskimeye başlarken, 3 ila 6 aylık bir geçmişe sahip bu coinleri yakından takip etmek son derece önemli.

Genel olarak, birikime dönüşle birlikte 12 aydan daha eski coinlerden gelen satışların azalması bir yükseliş işaretidir. Bu davranış, hareket eden paraların yaşını izleyen bir metrikdeki geçici artışla da doğrulanabilir.

Şu ana kadar, veriler büyük balina satışının bir eğilime dönüştüğüne dair hiçbir işaret göstermedi, bu da ayıların boğa tuzağı çağrısını tam anlamıyla geçersiz kılıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.