1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Blockhain tabanlı online seçim güvenli mi?

Blockhain tabanlı online seçim güvenli mi?

Blockhain tabanlı online seçim güvenli mi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Online oylama blockchain üzerinden olsa bile güvenli değil. Bir Amerikan bilim kuruluşu bu yönde endişelerini de içerek bir mektup hazırlayarak yetkililere gönderdi.


Online oylama blockchain üzerinden olsa bile güvenli değil

ABD’de yaklaşan başkanlık seçimleri öncesi Demokrat Parti bu hafta yerel delege belirleme çalışmalarını yürüttü. Hem de soğuk ve pandemiye rağmen. Böyle bir durumda seçmenler daha kolay oy kullanma yollarını arayabilirler. Ama ABD’deki bir bilim kuruluşuna göre, şu an akıllı telefonlar ve internet üzerinden güvenli bir şekilde seçimleri gerçekleştirmenin bir yolu yok. Online oylama blockchain üzerinden yapılıyor olsa bile.

Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği (AAAS) Kamu Sorunlarında Bilimsel Kanıt Merkezi, 9 Nisan’da valiler, eyalet sekreterleri ve eyalet seçim direktörlerine bir mektup gönderdi. Mektupta yetkililerden seçimlerde internet üzerinden seçimlere izin verilmemesi çağrısı yapılıyor.

İlgili – Elrond sağlık sektörü için blockchain altyapısı sağlayacak

Mektupta şöyle deniliyor: “Şu an, internet oylaması ABD’de oy kullanmak için güvenli bir çözüm değil ve öngörülebilir gelecekte de olmayacak.”

İnternet üzerinden oylama seçenekleri arasında “e-posta, faks, web tabanlı oylama ve bir de mobil uygulamalar üzerinden oy kullanma” var. 2018’de yayımlanan bir seçim güvenliği çalışmasına atıf yapan AAAS, e-oylama, özellikle de blockchain kullanılarak yapılan bir seçimin, gizlilik ihlallerine, seçim manipülasyonuna ve sayılmamış oylar gibi sorunlara yol açabileceğini söylüyor.

İlgili – NEM blockchain, telefon güvenliği alanında telekom şirketiyle işbirliği yapacak

Açıklamada şöyle deniliyor: “Eğer blockchain yapısı kullanılırsa, içinde hangi içeriğin depolandığına dair ciddi sorular ortaya çıkıyor. Blockchain kamu kullanımına ne kadar açık? Oylar sürekli olabilecek kağıt kayıtlara nasıl dönüştürülebilir? Hiçbir bilimsel veya teknik kanıt, herhangi bir internet oylama sisteminin bu endişeleri giderebileceğini veya çözemeyeceğini göstermiyor.”

Kağıt üzerinde oy kullanırken süreç çok yavaş işleyebilir. Ancak sonuçta daha az soru ve sorun ortaya çıkıyor.

Kaynak