Loading...
btc
BTC
0.18%
Bitcoin
64.255,93 USDT
eth
ETH
-0.74%
Ethereum
3.492,27 USDT
bch
BCH
1.15%
Bitcoin Cash
387,38 USDT
xrp
XRP
-0.71%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.22%
Litecoin
74,33 USDT
bnb
BNB
0.07%
Binance Coin
586,51 USDT
sol
SOL
-0.43%
Solana
134,02 USDT
avax
AVAX
-8.42%
Avalanche
25,17 USDT
ada
ADA
0.03%
Cardano
0,38 USDT
dot
DOT
2.12%
Poladot
5,73 USDT
doge
DOGE
0.01%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.74%
Shiba Inu
0,00 USDT

Blockhain tabanlı online seçim güvenli mi?

Online oylama blockchain üzerinden olsa bile güvenli değil. Bir Amerikan bilim kuruluşu bu yönde endişelerini de içerek bir mektup hazırlayarak yetkililere gönderdi.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Online oylama blockchain üzerinden olsa bile güvenli değil. Bir Amerikan bilim kuruluşu bu yönde endişelerini de içerek bir mektup hazırlayarak yetkililere gönderdi.


Online oylama blockchain üzerinden olsa bile güvenli değil

ABD’de yaklaşan başkanlık seçimleri öncesi Demokrat Parti bu hafta yerel delege belirleme çalışmalarını yürüttü. Hem de soğuk ve pandemiye rağmen. Böyle bir durumda seçmenler daha kolay oy kullanma yollarını arayabilirler. Ama ABD’deki bir bilim kuruluşuna göre, şu an akıllı telefonlar ve internet üzerinden güvenli bir şekilde seçimleri gerçekleştirmenin bir yolu yok. Online oylama blockchain üzerinden yapılıyor olsa bile.

Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği (AAAS) Kamu Sorunlarında Bilimsel Kanıt Merkezi, 9 Nisan’da valiler, eyalet sekreterleri ve eyalet seçim direktörlerine bir mektup gönderdi. Mektupta yetkililerden seçimlerde internet üzerinden seçimlere izin verilmemesi çağrısı yapılıyor.

İlgili – Elrond sağlık sektörü için blockchain altyapısı sağlayacak

Mektupta şöyle deniliyor: “Şu an, internet oylaması ABD’de oy kullanmak için güvenli bir çözüm değil ve öngörülebilir gelecekte de olmayacak.”

İnternet üzerinden oylama seçenekleri arasında “e-posta, faks, web tabanlı oylama ve bir de mobil uygulamalar üzerinden oy kullanma” var. 2018’de yayımlanan bir seçim güvenliği çalışmasına atıf yapan AAAS, e-oylama, özellikle de blockchain kullanılarak yapılan bir seçimin, gizlilik ihlallerine, seçim manipülasyonuna ve sayılmamış oylar gibi sorunlara yol açabileceğini söylüyor.

İlgili – NEM blockchain, telefon güvenliği alanında telekom şirketiyle işbirliği yapacak

Açıklamada şöyle deniliyor: “Eğer blockchain yapısı kullanılırsa, içinde hangi içeriğin depolandığına dair ciddi sorular ortaya çıkıyor. Blockchain kamu kullanımına ne kadar açık? Oylar sürekli olabilecek kağıt kayıtlara nasıl dönüştürülebilir? Hiçbir bilimsel veya teknik kanıt, herhangi bir internet oylama sisteminin bu endişeleri giderebileceğini veya çözemeyeceğini göstermiyor.”

Kağıt üzerinde oy kullanırken süreç çok yavaş işleyebilir. Ancak sonuçta daha az soru ve sorun ortaya çıkıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.