Blockchain teknolojisi eğitim sisteminde nasıl kullanılabilir?

Blockchain eğitim sistemini
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Blockchain teknolojisi kripto paraların ardındaki teknoloji olarak bilinse de birçok alanda dönüşüme neden olabiliyor. Blockchain teknolojisi eğitim sisteminde önemli dönüşümlere yol açabilir.


Blockchain teknolojisi eğitim sisteminde devrim yapabilir

Blockchain teknolojisi finansal ekonomi, tedarik zinciri ve lojistik başta olmak üzere bir çok sektörde önemli dönüşümlere neden oluyor. Blockchain teknolojisi eğitim sisteminde de önemli dönüşümler gerçekleştirebilir. Bu dönüşümlerin başında diploma, sertifika ve transkript sorgulaması geliyor.

Günümüz dünyasında eğitim sistemi de teknolojik gelişmelerden payına düşeni alıyor. Örnek olarak teknoloji ile şekillenmiş akıllı sınıflar, yapay zeka uygulamaları ve uzaktan online eğitimi verebiliriz. Bu örnek listesine artık blockchain teknolojisini de ekleyebiliriz.

Lütfen Bkz: Efsane Bitcoin analistinin uyarılarına kulak vermeli!

Singapur’da diplomalar ve transkript’ler blockchain ortamına aktarılıyor. Bu sayede şirketler ve mezunlar gerekli sorgulamaları blokzinciri ağları üzerinden daha hızlı ve güvenli yapabilecek.

Blockchain sadece veri depolama ve saklama hizmetinin ötesinde veri aktarımı hizmeti de sunuyor. Blockchain sayesinde üniversiteler arasında, üniversite ve öğrencileri arasında, üniversite ve iş dünyası arasında veri ve bilgi aktarımı hızlı ve ucuz biçimde gerçekleştirilebilir.

Eğitim sisteminde karşılaşılan diğer önemli sorun ise intihal (plagiarism). Blockchain teknolojisi patent hakkı olan çalışmaların internet üzerinde güvenli biçimde saklanmasını ve dağıtılmasını sağlayabilir. Bu sayede akademik veriler hem ulaşılabilir hem de manipüle edilemez hale gelebilir.

Blokzinciri teknolojisinin eğitim sistemine yapacağı diğer önemli katkı ise mezun durumdaki öğrencinin iş dünyası ile irtibatının sağlanmasında olacaktır. Kariyer siteleri, genelde öğrencilerin kendi bilgilerini girdikleri havuz üzerinden portföy oluşturuyor. Blokzinciri sayesinde iş piyasası için bu bilgi havuzu direk kaynağından yani blockchain’e bağlı üniversiteden çekilebilir. Bu bilgilere firmaların hızlı erişimi sağlanabilir. Bu dönüşümün diğer önemli katkısı ise şirketlerin abartılmış CV’lerden ziyade doğru ve eksiksiz CV’lere ulaşmaları sağlanacaktır.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Blockchain teknolojisi eğitim sisteminde nasıl kullanılabilir?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.